BIOSTYMULATORY TKANKOWE - INFORMACJE OGÓLNE

Obecnie nie ma jednej, precyzyjnej definicji opisującej grupę stymulatorów. Jeszcze kilka lat temu było jasne, że stymulatory to kwas polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia i polikaprolakton – silnie działające produkty, które  jednocześnie wypełniają ubytki objętości i stymulują skórę do produkcji kolagenu poprzez wywoływanie stanu zapalnego, a efekt ich działania utrzymuje się przez około 2 lata. Mniej więcej w 2017 r. pojawiło się na rynku pojęcie stymulatora tkankowego, które szybko zaczęło się rozrastać i poszerzać o biostymulatory, biorewitalizatory, bioredermalizatory, itd. Obecnie w zakresie nomenklatury i definicji biostymulatorów panuje spory mętlik. Nie mam wątpliwości, że zamieszanie to ma podłoże marketingowe, dlatego chcę się od niego zdystansować. Pod nazwami biostymulatorów czy bioredermalizatorów producenci wprowadzają na rynek bardzo dobre produkty poprawiające jakość skóry, jej gęstość, jędrność i napięcie, jednak istotnie różniące się działaniem od „starych” stymulatorów. Należę do grona lekarzy, którzy zabiegi „nowymi stymulatorami” zaliczają raczej do nowoczesnej, bardzo dobrej mezoterapii, ale nie do tej samej grupy produktów co kwas polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia i polikaprolakton. „Nowe stymulatory” w odróżnieniu od „starych” nie wypełniają ubytków objętości, a ich efekt utrzymuje się krócej (kilka miesięcy). Natomiast świetnie poprawiają jakość skóry i na pewno warto stosować je regularnie, do czego szczerze zachęcam. Z potrzeby zarazem rozróżnienia obu grup produktów, ale też by nie skomplikować bardziej i tak już niejasnej nomenklatury, posłużę się podziałem na: 

1. biostymulację objętościową, która poprawia objętość i kształt tkanek oraz jakość skóry – tu zaliczę „stare” stymulatory: hydroksyapatyt wapnia, kwas polimlekowy i polikaprolakton,
2. biostymulację tkankową, która poprawia jakość skóry – tu zaliczę nowe produkty poprawiające jakość skóry.

Obecnie skupię się na omówieniu nowych biostymulatorów tkankowych.

OPIS

Biostymulatory tka nkowe są stosowane w medycynie przeciwstarzeniowej celem pobudzenia naturalnych procesów regeneracyjnych skóry. Działają wielokierunkowo. Najważniejszym aspektem ich działania jest pobudzenie „uśpionych” fibroblastów (komórek skóry właściwej) do produkcji kolagenu i elastyny. Ponadto poprzez silne nawilżenie, działanie antyoksydacyjne, zwiększenie ukrwienia i odżywienia skóry stwarzają optymalne środowisko dla aktywacji i utrzymania żywotności komórek wszystkich warstw skóry: keratynocytów (czyli komórek naskórka), fibroblastów (komórek skóry właściwej) i adipocytów (komórek tkanki tłuszczowej). W efekcie poprawiają jędrność, gęstość i sprężystość skóry, co przekłada się na wygładzenie zmarszczek i bruzd, redukcję objawów wiotkości i opadania skóry, przywrócenie skórze utraconego blasku.

Na ostateczny efekt zabiegów składają się dwa elementy:

 1. bezpośrednie działanie preparatu (np. kwas hialuronowy ściąga wodę do skóry) – efekt jest widoczny w najbliższych dniach po zabiegu,
 2. odpowiedź organizmu na stymulację, m.in. aktywacja „uśpionych” fibroblastów, wytworzenie nowych włókien kolagenowych i elastynowych – ten proces trwa do dwóch miesięcy.

Dlatego ostateczny efekt procedury widoczny jest dopiero po kilku tygodniach od zabiegu, a najlepiej od serii zabiegów.

Warto wiedzieć, że proces starzenia się skóry rozpoczyna się już około 25 roku życia. Biostymulatory tkankowe spowalniają ten proces pobudzając fibroblasty do pracy, jednak zabiegi najlepiej jest stosować w pełnych seriach i powtarzać przynajmniej 2x w roku.

PRZEBIEG ZABIEGÓW I REKONWALESCENCJa

Biostymulatory podawane są podskórnie igłą lub kaniulą. Zabiegi najczęściej nie wymagają okresu rekonwalescencji. Jedynie sporadycznie wskutek nakłuć igłą mogą pojawić się drobne siniaczki. Bezpośrednio po zabiegu okolica poddana procedurze może być lekko obrzęknięta lub zaczerwieniona, ale te objawy ustępują w ciągu kilku – kilkunastu godzin.

DLA KOGO?

Biostymulatory tkankowe przeznaczone są dla wszystkich osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn niemal w każdym wieku, które chcą poprawić jędrność i gęstość skóry, wygładzić zmarszczki i przywrócić skórze blask. Mogą być stosowane w wielu partiach ciała, m.in. w okolicy twarzy, dekoltu, szyi, rąk, ramion, brzucha, pośladków, ud.

KLASA PRODUKTÓW I UPRAWNIENIA DO STOSOWANIA

Produkty stosowane w gabinetach Medycyna i Estetyka są wyrobami medycznymi klasy III, podlegającymi regulacjom prawnym, oznakowanymi znakiem C E*, przeznaczonymi do podawania wyłącznie przez odpowiednio przeszkolonego lekarza.

*C E – certyfikat europejski, nie mylić z China Export (CE)

WSKAZANIA:

 1. zmarszczki na twarzy, m.in. czoła, lwia, kurze łapki, zmarszczki palacza, inne,
 2. cienie pod oczami,
 3. zmarszczki na szyi i dekolcie,
 4. utrata jędrności, zwiotczenie skóry twarzy, szyi, dekoltu, rąk, ramion, brzucha, pośladków, ud
 5. utracony owal twarzy i opadnięte policzki („chomiki”)
 6. szara i pozbawiona blasku cera,
 7. skóra sucha i odwodniona.

PRZECIWSKAZANIA:

 1. choroby autoimmunologiczne,
 2. skłonność do bliznowców i blizn przerosłych,
 3. opryszczka i inne infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze w miejscu iniekcji,
 4. poważna egzema, łuszczyca,
 5. ciąża i karmienie piersią,
 6. czynna choroba nowotworowa,
 7. uczulenie na składniki zawarte w preparacie,
 8. niewyrównana cukrzyca,
 9. przyjmowanie antykoagulantów,
 10. dzieci i młodzież poniżej 18 r.ż.

Preparaty:

 1. Stabilizowany termicznie kwas hialuronowy,
 2. Polinukleotydy,
 3. Kwas bursztynowy z kwasem hialuronowym,
 4. Aminokwasy z kwasem hialuronowym,
 5. Kolagen.

Opisy poszczególnych preparatów znajdują się w kolejnych zakładkach.

ZABIEGI WYKONUJE:

Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej