LASER Er:Yag - RESURFACING FRAKCYJNY ABLACYJNY

Resurfacing laserowy frakcyjny, ablacyjny wykonuję laserem ErYag (erbowo-jagowym) o długości fali 2940 nm. Resurfacing w dosłownym tłumaczeniu oznacza odnowienie powierzchni, a w przypadku tego zabiegu – odmłodzenie skóry. Ablacja to przejście ciała stałego bezpośrednio w stan gazowy. Oznacza to, że laser odparowuje skórę poddaną zabiegowi. Frakcjonowanie oznacza, że energia lasera uszkadza skórę w sposób wybiórczy. W odróżnieniu od tradycyjnej dermabrazji laserowej, w której usuwana jest od razu cała wierzchnia warstwa skóry, selektywność zabiegu frakcjonowanego sprawia, że uszkodzenia układają się w setki mikrokolumn otoczonych „mostkami” nieuszkodzonej skóry.  Nienaruszona skóra stanowi swoisty rezerwuar zdrowych komórek, dzięki którym gojenie po zabiegu następuje niezwykle szybko. 

Promieniowanie emitowane przez laser jest w całości pochłaniane przez wodę zgromadzoną w górnej warstwie skóry, dlatego penetruje ono płytko, tzn. na głębokość od 1,5 do 3 mm. Energia lasera zostaje zamieniona w ciepło, które w dwojaki sposób oddziałuje na skórę. Po pierwsze powoduje usunięcie tkanki w mechanizmie ablacji, co prowadzi do wyrównania „górek i dołków” zmarszczek, poszerzonych porów, blizn potrądzikowych. Po drugie wokół fragmentów odparowanej tkanki („mikrodziurek”) powstają warstwy przegrzania, w których tworzą się białka szoku termicznego. W ten sposób zostają w skórze uruchomione procesy naprawcze, które w ciągu 2-5 tygodni spowodują powstanie nowego kolagenu, skóra ulegnie przebudowie. Efektem jest spektakularne odmłodzenie skóry, wygładzenie zmarszczek, redukcja blizn, przebarwień, poszerzonych porów, rozstępów.

DLA KOGO?

Zabieg polecany jest wszystkim pełnoletnim kobietom i mężczyznom, którzy borykają się z problemem starzenia się skóry, wiotczeniem, zmarszczkami, nierówną fakturą skóry, bliznami potrądzikowymi, pooperacyjnymi i pourazowymi. Po zabiegu niechciane zmiany skórne są zredukowane, a skóra widocznie odmłodzona o wyrównanym kolorycie, większej gęstości i sprężystości.

UPRAWNIENIA DO WYKONANIA ZABIEGU

Zabieg może być przeprowadzony wyłącznie przez lekarza posiadającego odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w zakresie takiego leczenia.

Wskazania

  • – zmarszczki,
  • – blizny potrądzikowe i chirurgiczne,
  • – rozszerzone pory,
  • – zmarszczki wokół oczu,
  • – przebarwienia,
  • – niejednolity koloryt skóry,
  • – rozstępy,
  • – wiotkość skóry,
  • – poprawa jakości, napięcia i gęstości starzejącej się skóry.

Przeciwwskazania ogólne

 • – ciąża i okres karmienia piersią,
 • – świeża opalenizna,
 • – aktywne infekcje,
 • – aktywna opryszczka,
 • – skłonność do powstawania blizn przerosłych i bliznowców,
 • – przyjmowanie niektórych leków (np. retinoidów (np. Izotek, Axotret), antybiotyków, leków immunosupresyjnych),
 • – czynna choroba nowotworowa,
 • ciężkie i niewyrównane choroby ogólnoustrojowe (np. niewyrównana cukrzyca, niestabilna choroba wieńcowa, niewydolność nerek),
 • – bielactwo,
 • – aktywna łuszczyca
 • – ciemne fototypy skóry (V i VI).

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

Przed zabiegiem unikamy peelingów chemicznych, opalania się oraz przyjmowania leków światłouczulających oraz spowalniających proces gojenia (np. retinoidy). W razie potrzeby na dzień przed zabiegiem zaleca się ogolić maszynką okolicę ciała, która ma być poddana terapii.

Zabieg poprzedza wizyta kwalifikacyjna, podczas której lekarz ocenia ogólny stan zdrowia Pacjenta, wyklucza obecność przeciwwskazań, ocenia potencjał gojenia biorąc pod uwagę m.in. równowagę hormonalną organizmu (hormony tarczycy, estrogeny) i nawyki żywieniowe Pacjenta. Ważne jest, aby dieta Pacjenta w okresie okołozabiegowym była bogata w białko (spożywać 3x dziennie) i prawidłowe tłuszcze (kwasy tłuszczowe omega 3). Natomiast nie powinna zawierać węglowodanów prostych o wysokim indeksie glikemicznym. Należy rozważyć suplementację kwasów tłuszczowych omega 3, witamin D, A+E, C, cynku oraz zastosowanie profilaktycznej dawki Heviranu u osób z nawracającą opryszczką. Jeżeli skóra pacjenta jest wysuszona, dobrze jest na tydzień przez zabiegiem wykonać mezoterapię celem zwiększenia stopnia nawodnienia. Zakładana jest i prowadzona dokumentacja medyczna.

PRZEBIEG ZABIEGu

W zależności od rozmiaru obszaru poddawanego leczeniu, zabieg trwa od 15 do 45 minut (nie wliczając procedur przedzabiegowych, np. na potrzeby dokumentacji medycznej). Podczas zabiegu pacjent może odczuwać pieczenie. Tuż po zabiegu skóra będzie zaczerwieniona, nieco obrzęknieta i piekąca (jak w oparzeniu słonecznym). Jeśli zastosowano silne parametry lasera, mogą pojawić się lekkie wysięki limfatyczne i podkrwawianie. Bezpośrednio po zabiegu na skórę zostanie nałożona maska chłodząca na około 15-20 minut. Osobom, które zdecydowały się na wersję z osoczem bogatopłytkowym, po zabiegu pobierana jest krew, a uzyskane osocze wklepuje się w „podziurawioną” laserem skórę (nie ma potrzeby używania igły). Maska z osocza skraca czas gojenia skóry nawet dwukrotnie. 

REKONWALESCENCJA I POSTĘPOWANIE POZABIEGOWE

Okres rekonwalescencji wynosi od 2 do 7-10 dni, zależnie od tego jak silnych parametrów lasera użyto podczas zabiegu.

ZALECENIA POZABIEGOWE

 1. Stosować dermokosmetyki łagodzące i przyspieszające gojenie 2-3 razy dziennie.
 2. Myć skórę delikatnymi środkami bez zawartości mydła.
 3. Delikatnie osuszać skórę przez dotyk (nie pocierać!) czystym ręcznikiem przeznaczonym tylko do twarzy, najlepiej codziennie zmieniać ręcznik na świeży.
 4. Nie zdrapywać mikrostrupków.
 5. Unikać kontaktu skóry poddanej zabiegowi ze zwierzętami domowymi (ryzyko infekcji!).
 6. Założyć czystą pościel.
 7. Często myć ręce.
 8. U osób z tendencją do opryszczki wargowej zastosować acyklowir w formie doustnej.
 9. Unikać słońca i solariów przez minimum 6 tygodni po zabiegu i stosować kremy z flitrem UVA, UVB z wysokim wskaźnikiem ochrony SPF 50 lub 30.
 10. Nie stosować preparatów o działaniu złuszczającym.
 11. Nie korzystać z basenów i sauny, zajęć sportowych do czasu wygojenia skóry.
 12. Unikać stosowania makijażu na naświetlane miejsca co najmniej przez 1-2 dni po zabiegu.

ILOŚĆ POWTÓRZEŃ

Poprawa będzie widoczna już po pierwszym zabiegu. Jednak dla uzyskania najlepszych rezultatów zalecane jest wykonanie od 3 do 5 zabiegów w odstępach 6 tygodniowych.

Efekt terapii

Efekty zabiegu można podzielić na szybkie i odległe. Pierwsze rezultaty widoczne są już po kilku dniach i manifestują się poprawą kondycji i kolorytu skóry, redukcją przebarwień, poszerzonych porów i drobnych zmarszczek. W ciągu następnych 2-5 tygodni, dzięki produkcji białek szoku termicznego w strefie przegrzania, namnażają się nowe włókna kolagenowe, co jest bezpośrednią przyczyną ujędrniania twarzy i odzyskiwania jej kształtu. Wszystko to daje efekt wyraźnego odmłodzenia skóry.

zabieg wykonuje

Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej.