Medycyna Estetyczna

Obecnie nie ma jednej, precyzyjnej definicji opisującej grupę stymulatorów. Jeszcze kilka lat temu było jasne, że stymulatory to kwas polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia i polikaprolakton - silnie działające produkty, które jednocześnie wypełniają ubytki objętości i stymulują skórę do produkcji kolagenu poprzez wywoływanie stanu zapalnego, a efekt ich działania utrzymuje się przez około 2 lata. Mniej więcej w 2017 r. pojawiło się na rynku pojęcie stymulatora tkankowego, które szybko zaczęło się rozrastać i poszerzać o biostymulatory, biorewitalizatory, bioredermalizatory, itd. Obecnie w zakresie nomenklatury i definicji biostymulatorów panuje spory mętlik. Nie mam wątpliwości, że zamieszanie to ma podłoże marketingowe, dlatego chcę się od niego zdystansować. Pod nazwami biostymulatorów czy bioredermalizatorów producenci wprowadzają na rynek bardzo dobre produkty poprawiające jakość skóry, jej gęstość, jędrność i napięcie, jednak istotnie różniące się działaniem od „starych” stymulatorów. Należę do grona lekarzy, którzy zabiegi „nowymi stymulatorami” zaliczają raczej do nowoczesnej, bardzo dobrej mezoterapii, ale nie do tej samej grupy produktów co kwas polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia i polikaprolakton. „Nowe stymulatory” w odróżnieniu od „starych” nie wypełniają ubytków objętości, a ich efekt utrzymuje się krócej (kilka miesięcy). Natomiast świetnie poprawiają jakość skóry i na pewno warto stosować je regularnie, do czego szczerze zachęcam. Z potrzeby zarazem rozróżnienia obu grup produktów, ale też by nie skomplikować bardziej i tak już niejasnej nomenklatury, posłużę się podziałem na:

  1. biostymulację objętościową, która poprawia objętość i kształt tkanek oraz jakość skóry – tu zaliczę „stare” stymulatory: hydroksyapatyt wapnia, kwas polimlekowy i polikaprolakton,
  2. biostymulację tkankową, która poprawia jakość skóry – tu zaliczę nowe produkty poprawiające jakość skóry.

Obecnie skupię się na omówieniu nowych biostymulatorów tkankowych

OPIS:

Biostymulatory tkankowe są stosowane w medycynie przeciwstarzeniowej celem pobudzenia naturalnych procesów regeneracyjnych skóry. Działają wielokierunkowo. Najważniejszym aspektem ich działania jest pobudzenie „uśpionych” fibroblastów (komórek skóry właściwej) do produkcji kolagenu i elastyny. Ponadto poprzez silne nawilżenie, działanie antyoksydacyjne, zwiększenie ukrwienia i odżywienia skóry stwarzają optymalne środowisko dla aktywacji i utrzymania żywotności komórek wszystkich warstw skóry: keratynocytów (czyli komórek naskórka), fibroblastów (komórek skóry właściwej) i adipocytów (komórek tkanki tłuszczowej). W efekcie poprawiają jędrność, gęstość i sprężystość skóry, co przekłada się na wygładzenie zmarszczek i bruzd, redukcję objawów wiotkości i opadania skóry, przywrócenie skórze utraconego blasku.

Na ostateczny efekt zabiegów składają się dwa elementy:

  1. bezpośrednie działanie preparatu (np. kwas hialuronowy ściąga wodę do skóry) – efekt jest widoczny w najbliższych dniach po zabiegu,
  2. odpowiedź organizmu na stymulację, m.in. aktywacja „uśpionych” fibroblastów, wytworzenie nowych włókien kolagenowych i elastynowych – ten proces trwa do dwóch miesięcy.

Dlatego ostateczny efekt procedury widoczny jest dopiero po kilku tygodniach od zabiegu, a najlepiej od serii zabiegów.

Warto wiedzieć, że proces starzenia się skóry rozpoczyna się już około 25 roku życia. Biostymulatory tkankowe spowalniają ten proces pobudzając fibroblasty do pracy, jednak zabiegi najlepiej jest stosować w pełnych seriach i powtarzać przynajmniej 2x w roku.

PRZEBIEG ZABIEGÓW I REKONWALESCENCJA:

Biostymulatory podawane są podskórnie igłą lub kaniulą. Zabiegi najczęściej nie wymagają okresu rekonwalescencji. Jedynie sporadycznie wskutek nakłuć igłą mogą pojawić się drobne siniaczki. Bezpośrednio po zabiegu okolica poddana procedurze może być lekko obrzęknięta lub zaczerwieniona, ale te objawy ustępują w ciągu kilku - kilkunastu godzin.

DLA KOGO?

Biostymulatory tkankowe przeznaczone są dla wszystkich osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn niemal w każdym wieku, które chcą poprawić jędrność i gęstość skóry, wygładzić zmarszczki i przywrócić skórze blask. Mogą być stosowane w wielu partiach ciała, m.in. w okolicy twarzy, dekoltu, szyi, rąk, ramion, brzucha, pośladków, ud.

KLASA PRODUKTÓW I UPRAWNIENIA DO STOSOWANIA:

Produkty stosowane w gabinetach Medycyna i Estetyka są wyrobami medycznymi klasy III, podlegającymi regulacjom prawnym, oznakowanymi znakiem C E*, przeznaczonymi do podawania wyłącznie przez odpowiednio przeszkolonego lekarza.

*C E – certyfikat europejski, nie mylić z China Export (CE)

WSKAZANIA:

  1. zmarszczki na twarzy, m.in. czoła, lwia, kurze łapki, zmarszczki palacza, inne,
  2. cienie pod oczami,
  3. zmarszczki na szyi i dekolcie,
  4. utrata jędrności, zwiotczenie skóry twarzy, szyi, dekoltu, rąk, ramion, brzucha, pośladków, ud
  5. utracony owal twarzy i opadnięte policzki („chomiki”)
  6. szara i pozbawiona blasku cera,
  7. skóra sucha i odwodniona.

PRZECIWWSKAZANIA:

  1. choroby autoimmunologiczne,
  2. skłonność do bliznowców i blizn przerosłych,
  3. opryszczka i inne infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze w miejscu iniekcji,
  4. poważna egzema, łuszczyca,
  5. ciąża i karmienie piersią,
  6. czynna choroba nowotworowa,
  7. uczulenie na składniki zawarte w preparacie,
  8. niewyrównana cukrzyca,
  9. przyjmowanie antykoagulantów,
  10. dzieci i młodzież poniżej 18 r.ż.

PREPARATY:

  1. Stabilizowany termicznie kwas hialuronowy,
  2. Polinukleotydy,
  3. Kwas bursztynowy z kwasem hialuronowym,
  4. Aminokwasy z kwasem hialuronowym,
  5. Kolagen.

Opisy poszczególnych preparatów znajdują się w kolejnych zakładkach.

ZABIEGI WYKONUJE:

Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej.

OPIS:.

Wysokie stężenie kwasu hialuronowego i zróżnicowana masa cząsteczkowa (połowa kwasu o niskiej, a połowa o wysokiej masie cząsteczkowej) zapewniają wielokierunkowe działanie preparatu na skórę. Kwas hialuronowy o wysokiej masie cząsteczkowej ściąga wodę do tkanek i silnie nawilża, natomiast o niskiej masie cząsteczkowej działa stymulująco, pobudza procesy regeneracyjne skóry (m.in. aktywuje fibroblasty do produkcji kolagenu) oraz poprawia ukrwienie i odżywienie skóry.

Dzięki termicznemu procesowi stabilizacji preparat ma trwałość nisko usieciowanego kwasu hialuronowego, co wydłuża czas jego oddziaływania na tkanki w stosunku do produktów niesieciowanych i niestabilizowanych. A przy tym nie zawiera substancji chemicznych (np. BDDE) stosowanych powszechnie do sieciowania kwasu hialuronowego w wypełniaczach, które mogą u niektórych osób wywierać działanie drażniące na skórę.

Kwas hialuronowy stabilizowany termicznie powoli i długotrwale uwalnia się z miejsca wstrzyknięcia i działa jak miliony sprężynek, które przywracają skórze utracone przez lata parametry. Zapewnia wielopoziomowy, dynamiczny remodeling tkanek, który w przeciwieństwie do wypełniaczy wolumetrycznych nie zmienia rysów i nie powiększa objętości twarzy, a co najważniejsze natychmiast nadaje skórze sprężystość, wygładza i wysmukla rysy.

DLA KOGO?

Zabieg przeznaczony jest dla osób, które chcą zredukować wiotkość skóry, poprawić jej napięcie i nawiżenie oraz wygładzić zmarszczki. Zabieg może być stosowany w różnych okolicach ciała: twarzy, szyi, dekoltu, grzbietów rąk, brzucha, ramion, ud, kolan. Efekt działania Profhilo najsilniej będzie widoczny na szczupłej twarzy o cienkiej skórze.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:

Jest to zabieg mało inwazyjny, do którego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jedynie na kilka dni przed zabiegiem warto nie przyjmować aspiryny ani innych leków zwiększających ryzyko krwawienia (np. niesterydowe leki przeciwzapalne), aby zminimalizować prawdopodobieństwo powstania siniaczków.

PRZEBIEG ZABIEGU:

Preparat wstrzykuje się płytko podskórnie w dziesięć specjalnie opracowanych punktów na twarzy (lub w innym obszarze zabiegowym). Jest to technika BAP - Beauty Aesthetic Points albo Bio Aesthetic Points. Punkty zostały wybrane w odpowiedniej odległości od struktur żylnych i dużych gałęzi nerwowych w celu zminimalizowania ryzyka powstawania krwiaków, ucisku lub bólu podczas iniekcji. Technika ta zapewnia doskonałą dyfuzję preparatu i nadaje odpowiedni efekt rusztowania i wysmuklenia twarzy.

Skóra w miejscu zabiegu jest dokładnie dezynfekowana. Preparat wstrzykuje się cienką igłą w wyznaczone punkty. Sam zabieg trwa krótko, ok. 20 minut. Nie ma potrzeby stosowania znieczulenia, ponieważ wkłucia są mało odczuwalne i wywołują zaledwie minimalny dyskomfort, co wynika głównie z zastosowania techniki BAP, ale też z bardzo powolnego tempa wprowadzania preparatu pod skórę.

REKONWALESCENCJA I POSTĘPOWANIE POZABIEGOWE:

Przez 1-2 doby po zabiegu w miejscach podania mogą być wyczuwalne depozyty kwasu. U osób bardzo szczupłych depozyty mogą być widoczne przez 1-2 doby jako niewielkie uniesienia skóry.

Zabieg nie wymaga okresu rekonwalescencji. Od razu po zabiegu można wrócić do codziennych aktywności. Należy jednak wstrzymać się od:

  1. korzystania z sauny i basenu,
  2. brania gorących kąpieli,
  3. wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych,
  4. spożywania alkoholu.

ILOŚĆ POWTÓRZEŃ:

W celu kompleksowego odmłodzenia skóry najczęściej wystarczają 2 zabiegi w odstępie 30 dni. W przypadku skóry bardziej wymagającej zalecane jest wykonanie trzeciego zabiegu po dwóch miesiącach od drugiego. Efekt utrzymuje się przez około rok, jednak aby nie malał z czasem, warto okresowo wykonywać zabiegi przypominające, najlepiej co pół roku.

ZABIEG WYKONUJE:

Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej.

OPIS:

Wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy w połączeniu z kwasem bursztynowym to unikatowy duet w medycynie estetycznej. Dzięki nadzwyczajnej zdolności kwasu hialuronowego do pochłaniania dużych ilości wody, przywraca on i utrzymuje równowagę wodną skóry. Natomiast kwas bursztynowy działa silnie antyoksydacyjnie (wymiata wolne rodniki, obniża stres oksydacyjny w tkankach) i silnie przeciwzapalnie. Wszystko to skutkuje stworzeniem optymalnego środowiska dla wzrostu i aktywacji fibroblastów oraz regeneracji naczyń i poprawy mikrokrążenia. Pobudzone fibroblasty produkują kolagen i elastynę - białka podporowe skóry decydujące o jej jędrności i elastyczności. Natomiast poprawa mikrokrążenia w tkankach przyczynia się do ich lepszego odżywienia i dotlenienia. Ta wielopłaszczyznowa regeneracja skóry na skutek synergicznego działania kwasu hialuronowego i bursztynowego została nazwana redermalizacją. Połączenie kwasu bursztynowego z kwasem hialuronowym silniej pobudza wzrost fibroblastów, syntezę kolagenu oraz aminokwasów niż zastosowanie preparatu zawierającego jedynie kwas hialuronowy.

Dodatkowym działaniem kwasu bursztynowego jest blokowanie tyrozynazy (enzymu stymulującego powstawania przebarwień) i rozjaśnianie przebarwień. Warto też wiedzieć, że kwas bursztynowy jest jednym z metabolitów cyklu Krebsa, procesu oddychania wewnątrzkomórkowego zachodzącego w każdej naszej komórce, którego celem jest m.in. wyprodukowanie energii, tej szerokorozumianej, niezbędnej do zaistnienia jakiegokolwiek procesu wewnątrz naszego ciała (w tym regeneracji skóry).

KLASA PRODUKTU I UPRAWNIENIA DO WYKONANIA ZABIEGU

Produkty stosowane w gabinecie lekarskim Medycyna i Estetyka to wyroby medyczne klasy III, podlegające regulacjom prawnym, oznakowane europejskim znakiem zgodności (C E*), przeznaczone do podawania wyłącznie przez wykwalifikowany personel.

*C E – certyfikat europejski, nie mylić z China Export (CE)

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:

Nie ma potrzeby specjalnego przygotowania. Jedynie na kilka dni przed zabiegiem warto powstrzymać się od przyjmowania aspiryny i innych leków zwiększających ryzyko krwawienia (np. niesterydowe leki przeciwzapalne), aby zminimalizować prawdopodobieństwo powstania siniaczków.

PRZEBIEG ZABIEGU:

Preparaty redermalizujące wstrzykuje się igłą śródskórnie metodą „na grudkę” lub liniowo. Ta technika wymaga wielu nakłuć skóry, co ma swoje dobre i mniej lubiane aspekty. Każde przekłucie skóry to dodatkowa stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu, ale też ryzyko bólu i powstania wybroczyn lub krwiaczków. Ponadto śródskórne grudki z preparatem utrzymują się przez 1-4 dni, zależnie od gęstości zastosowanego preparatu. Alternatywą jest podanie Xela Rederm kaniulą podskórnie, co wymaga wykonania tylko kilku nakłuć skóry.

Sam zabieg trwa ok. 30 min, jednak przed zabiegiem wykonywanym techniką grudkową lub liniową należy nałożyć krem znieczulający również na ok. 30 min. Nie jest to wymagane przed zabiegiem z zastosowaniem kaniuli ze względu na małą ilość nakłuć. 

POSTĘPOWANIE POZABIEGOWE:

Zabieg wykonywany technika grudkową może wymagać od 1 do 4 dni rekonwalescencji, gdyż tyle czasu trwa wchłanianie preparatu zdeponowanego w grudkach (zależnie od jego gęstości). Wykonywanie zabiegu metodą wielu nakłuć igłą wiąże się również z ryzykiem powstania siniaczków, które wchłaniają się przez kilka dni (3-7). Na szczęście w praktyce krwiaczki zdarzają się bardzo rzadko. Ryzyko to minimalizuje użycie kaniuli.

Zalecenia pozabiegowe:

  1. Nie dotykać twarzy lub miejsca objętego zabiegiem przez 4-6 godzin po zakończeniu procedury.
  2. Okolicę zabiegową utrzymywać w czystości, m.in. nie przytulać zwierząt, zmienić poszewkę od poduszki lub całą pościel na świeżą.
  3. Okolicę zabiegową myć wodą z łagodnym środkiem myjącym (dermokosmetykiem), osuszać przez dotyk (nie trzeć) czystym ręcznikiem przeznaczonym tylko dla okolicy zabiegowej. Najlepiej codziennie zmieniać ręcznik.
  4. Przez 4 tygodnie nie opalać się (słońce, solarium).
  5. Przez 7 dni po zabiegu lub do całkowitego wyleczenia skóry zrezygnować z korzystania z sauny, basenu, peelingu, depilacji, intensywnych ćwiczeń fizycznych.
  6. Przez 7 dni po zabiegu nie nakładać preparatów o działaniu mocno złuszczającym.
  7. Przez 14 dni od zabiegu lub do całkowitego wyleczenia skóry zrezygnować z uprawiania sportów zimowych.
  8. Przez przynajmniej 2 dni po zabiegu nie spożywać alkoholu.
  9. Stosować kremy ochronne z filtrem SPF 30 lub SPF 50.
  10. Stosować kremy regenerujące, nawilżające.
  11. Po 1-2 dniach od zabiegu można nałożyć makijaż.

ILOŚĆ POWTÓRZEŃ

Zwykle zaleca się wykonanie trzech zabiegów w odstępach 10-14 dniowych. Natomiast zabieg profilaktyczny u osób młodych wystarczy wykonać jeden raz. Zabiegi można powtórzyć po pół roku.

ZABIEG WYKONUJE:

Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej.

POLINUKLEOTYDY – LIFTING NA POZIOMIE KOMÓRKOWYM

OPIS

Polinukleotydy to małe fragmenty kwasów nukleinowych DNA i RNA, występujące we wszystkich organizmach. Są one w całości biokompatybilne z organizmem ludzkim. W medycynie estetycznej są przeznaczone do biostymulacji skóry, co oznacza, że pobudzają jej własne możliwości regeneracyjne. Dokonują tego poprzez trzy mechanizmy działania:

  1. Bezpośrednio pobudzają receptory błonowe CD39 i CD40 na fibroblastach, co skutkuje zwiększeniem przez fibroblasty produkcji kolagenu typu I, elastyny i innych składników macierzy zewnątrzkomórkowej. To powoduje poprawę gęstości i elastyczności skóry, redukuje objawy opadania tkanek związane z wiekiem.
  2. Głęboko nawadniają tkanki – polinukleotydy wykazują wysoką zdolność wiązania wody, wiążą jej nawet 1000 razy więcej w stosunku do własnej objętości. Tym samym wypełniają przestrzenie śródskórne i sprawiają, że skóra staje się jędrniejsza i bardziej nawilżona.
  3. Działają antyoksydacyjnie, czyli wiążą wolne rodniki.

Silne nawilżenie i działanie antyoksydacyjne przyczyniają się do stworzenia optymalnego środowiska dla wzrostu fibroblastów, co dodatkowo aktywuje fibroblasty i prowadzi do poprawy elastyczności i jędrności skóry.

Polinukleotydy zawarte w preparatach pozyskano z gamet łososia w procesie kontrolowanego oczyszczania i sterylizacji, są to produkty pochodzenia zwierzęcego.

DLA KOGO?

Zabiegi polinukleotydami ze względu na różnorodność protokołów można wykonać u wszystkich Pacjentów, niezależnie od wieku, płci i rodzaju skóry, którzy chcą zredukować wiotkość skóry, poprawić jej napięcie i wygładzić zmarszczki. Zabieg można stosować jako profilaktykę oraz jako zabieg „naprawczy” i anti-aging.

KLASA PRODUKTU I UPRAWNIENIA DO WYKONANIA ZABIEGU

Polinukleotydy stosowane w gabinecie lekarskim Medycyna i Estetyka to wyroby medyczne klasy III, podlegające regulacjom prawnym, oznakowane europejskim znakiem zgodności (C E*), przeznaczone do podawania wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny.

*C E – certyfikat europejski, nie mylić z China Export (CE)

WSKAZANIA:

  1. utrata elastyczności skóry i objawy starzenia,
  2. skóra odwodniona, pozbawiona blasku, wymagająca dogłębnego nawilżenia,
  3. skóra narażona na stres oksydacyjny (np. po ekspozycji na słońce)
  4. profilaktyka przeciwstarzeniowa
  5. cienie pod oczami, wiotkość skóry w okolicy oczu
  6. redukcja rozstępów i blizn.

PRZECIWWSKAZANIA:

  1. ciąża i laktacja,
  2. zaburzenia krążenia,
  3. aktywne zakażenie wirusem opryszczki,
  4. inne infekcje skóry,
  5. aktywny stan zapalny organizmu, zakażenie, gorączka,
  6. padaczka,
  7. cukrzyca,
  8. poważna alergia,
  9. choroby autoimmunologiczne,
  10. przyjmowanie antykoagulantów,
  11. stwierdzoną nadwrażliwość na którykolwiek składnik produktu,
  12. wiek poniżej 18 r.ż.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:

Jest to zabieg małoinwazyjny, do którego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jedynie na kilka dni przed zabiegiem warto nie przyjmować aspiryny ani innych leków zwiększających ryzyko krwawienia (np. niesterydowe leki przeciwzapalne), aby zminimalizować prawdopodobieństwo powstania siniaczków.

PRZEBIEG ZABIEGU:

Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu w wybrane fragmenty twarzy lub ciała za pomocą igły lub kaniuli. W okolicy twarzy niektóre preparaty możemy podawać techniką bolusową w tak zwane punkty bioestetyczne (5 nakłuć na każdą stronę twarzy po 0,15ml) w środkową i dolną część twarzy (podanie igłą). Ta technika, podobnie jak podanie kaniulą, nie wymaga znieczulenia ze względu na małą ilość nakłuć.  

REKONWALESCENCJA I POSTĘPOWANIE POZABIEGOWE:

Przez 1-3 dni w obszarze zabiegowym może wystąpić zaczerwienienie, swędzenie, delikatny obrzęk i tkliwość.
Jeśli wskutek nakłuć igłą dojdzie do powstania siniaczków, będą się one wchłaniać przez 3-7 dni. Na szczęście w praktyce zdarzają się one bardzo rzadko.

Zalecenia pozabiegowe:

  1. Nie dotykać twarzy lub miejsca objętego zabiegiem przez 4-6 godzin po zakończeniu procedury.
  2. Okolicę zabiegową utrzymywać w czystości, m.in. nie przytulać zwierząt, zmienić poszewkę od poduszki lub całą pościel na świeżą.
  3. Okolicę zabiegową myć wodą z łagodnym środkiem myjącym (dermokosmetykiem), osuszać przez dotyk (nie trzeć) czystym ręcznikiem przeznaczonym tylko dla okolicy zabiegowej. Najlepiej codziennie zmieniać ręcznik.
  4. Przez 4 tygodnie nie opalać się (słońce, solarium).
  5. Przez 7 dni po zabiegu lub do całkowitego wyleczenia skóry zrezygnować z korzystania z sauny, basenu, peelingu, depilacji, intensywnych ćwiczeń fizycznych.
  6. Przez 7 dni po zabiegu nie nakładać preparatów o działaniu mocno złuszczającym.
  7. Przez 14 dni od zabiegu lub do całkowitego wyleczenia skóry zrezygnować z uprawiania sportów zimowych.
  8. Przez przynajmniej 2 dni po zabiegu nie spożywać alkoholu.
  9. Stosować kremy ochronne z filtrem SPF 30 lub SPF 50.
  10. Stosować kremy regenerujące, nawilżające.
  11. Po 1-2 dniach od zabiegu można nałożyć makijaż.

 

RODZAJE PREPARATÓW I OBSZARY ZABIEGOWE:

 

POLINUKLEOTYDY w stężeniach 20 mg/ml oraz 25 mg/ml - wskazane są do zabiegów korekcji średnich i głębokich zmarszczek w obrębie:

  •  Szyi
  •  Dekoltu
  • Bruzdy nosowo-wargowej
  • Grzbietowej powierzchni dłoni
  • Powierzchownych zmarszczek wokół ust
  • Zmarszczek na policzkach
  • Niwelowania średnich blizn.

Oraz ogólnie do modelowania rozleglejszych obszarów ciała, takich jak:

  • - Brzuch
  • - Uda i pośladki
  • - Niwelowanie większych blizn.

 

POLINUKLEOTYDY w stężeniu polinukleotydów 7,5 mg/ml - wskazania:

  • Wiotkość skóry i starzenie się okolicy oka,
  • Korekcja płytkich zmarszczek,
  • Niwelowanie małych blizn,
  • Profilaktyka procesu starzenia u młodych Pacjentów.

 

ILOŚĆ POWTÓRZEŃ:

  1. TWARZ I CIAŁO (20 - 25 mg/ml):

Seria 3 zabiegów co 4 tygodnie, a w przypadku skóry wymagającej dodatkowo 2 sesje w odstępach 6 tygodniowych.

2.OKOLICA OKA (7,5 MG/ML)

Seria 3-4 zabiegów co 10-14 dni, potem zabiegi podtrzymujące raz na 2-3 miesiące.

3. PROFILAKTYKA STARZENIA SIĘ U OSÓB MŁODYCH (7,5 mg/ml):

Seria 4 zabiegów co 3 tygodnie. Należy zrobić 2 cykle zabiegowe w roku lub podtrzymująco 1 zabieg co 2-3 miesiące.

 

EFEKTY TERAPII

Efekt nawilżenia pod postacią wygładzonej, promiennej, wypoczętej skóry widoczny jest natychmiast. Natomiast na efekt stymulacji fibroblastów do produkcji kolagenu objawiający się poprawą jędrności skóry i subtelnym uniesieniem opadających tkanek tkanek, trzeba poczekać kilka tygodni.

ZABIEG WYKONUJE:

Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej.

OPIS

Terapia osoczem bogatopłytkowym i fibryną bogatokomórkową należy do tzw. zabiegów autologicznych, czyli takich, w których preparat jest pozyskiwany z własnego organizmu pacjenta, w tym przypadku – z krwi. Osocze jest głównym składnikiem krwi. Z punktu widzenia odmładzania najistotniejszym składnikiem osocza są płytki krwi, gdyż zawierają czynniki wzrostu. Czynnik wzrostu to białka, które silnie stymulują procesy naprawcze i regeneracyjne tkanek, między innymi:

  1. stymulują namnażanie, różnicowanie i migrację komórek,
  2. stymulują angiogenezę, czyli tworzenie nowych naczyń krwionośnych, co umożliwia doprowadzanie składników odżywczych do leczonego miejsca,
  3. pobudzają fibroblasty - komórki skóry odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny. Kolagen i elastyna to główne białka podporowe skóry, decydujące o jej jędrności, gęstości, sprężystości i elastyczności,
  4. pobudzają produkcję kwasu hialuronowego - substancji silnie wiążącej wodę, niezbędnej dla właściwego nawodnienia skóry.

Osocze i fibryna stanowią najtańsze dostępne źródło czynników wzrostu.

Osocze i fibrynę podaje się techniką mezoterapii, czyli igłą płytko w skórę lub tuż pod skórę. Ukłucie i kontakt płytek z fibroblastami oraz kolagenem powodują aktywację płytek i uwolnienie czynników wzrostu. Efekty tkankowe działania czynników wzrostu są rozłożone w czasie w następujący sposób:

  • - do 7 dni od podania – ma miejsce największe namnażanie i różnicowanie komórek,
  • - po 7 dniach od podania – największa angiogeneza (tworzenie nowych naczyń krwionośnych),-
  • - po 30 dniach od podania – maksymalna aktywacja fibroblastów,
  • - po 60 dniach od podania – maksymalne powstawanie nowych włókien kolagenowych.

Maksymalny efekt działania osocza bogatopłytkowego i fibryny jest widoczny po 2 miesiącach od podania.

EFEKTY TERAPII:

Osocze i fibryna powodują zwiększenie napięcia i nawodnienia skóry, wyrównanie kolorytu, efekt promiennej, jasnej skóry i wygładzenia zmarszczek. Skutkiem ich działania jest również redukcja blizn i rozstępów, zahamowanie utraty włosów w niektórych typach łysienia, przyspieszenie leczenia trudno gojących się ran i owrzodzeń. Dla uzyskania tych efektów zaleca się wykonanie 3 zabiegów w odstępach 1-miesięcznych.

ZABIEGI ŁĄCZONE:

Osocze (lub fibryna) jest doskonałą metodą przygotowującą skórę do innych zabiegów, gdyż dzięki niemu komórki skóry są bardziej aktywne. Terapia skojarzona najlepiej się sprawdzi u osób 40+. Im pacjent jest starszy, tym tkanka wolniej się regeneruje, komórki są leniwe i słabiej odpowiadają na bodźce wywołane np. samym zabiegiem laserowym czy peelingiem. Jeśli skórę przygotujemy poprzez podanie osocza bogatopłytkowego, to efekty zabiegu będą bardziej spektakularne. Osocze dobrze się komponuje z laserem frakcyjnym ablacyjnym. Jeśli planujemy zabieg laserem, to możemy podać osocze tydzień wcześniej oraz dzień wcześniej – uaktywni ono fibroblasty i inne komórki skóry, co spotęguje pozytywny efekt zabiegu. Warto też podać osocze bezpośrednio po działaniu laserem frakcyjnym. Nie musimy wtedy używać igły, bo skóra jest „podziurawiona” laserem – osocze wystarczy wklepać. W ten sposób oprócz wzmocnienia efektu anti-aging uzyskamy również skrócenie czasu gojenia.

DLA KOGO?

Osocze i fibryna dobrze się sprawdzą u wszystkich osób, zarówno u kobiet jak i mężczyzn, które chcą spowolnić procesy starzenia, poprawić jędrność i elastyczność skóry, zredukować zmarszczki, blizny zanikowe, rozstępy i wypadanie włosów.

CZYM RÓŻNI SIĘ OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE OD FIBRYNY BOGATOKOMÓRKOWEJ?

Zarówno osocze jak i fibrynę pozyskuje się poprzez odwirowanie krwi pełnej Pacjenta, różnice sprowadzają się do kilku elementów:
1. Krew na osocze bogatopłytkowe pobieramy do próbówki z antykoagulantem, czyli substancją hamującą krzepnięcie krwi (cytrynian sodu). Natomiast krew na fibrynę bogatokomórkową pobiera się do próbówek pustych, które nie zawierających żadnych substancji dodatkowych. Cytrynian sodu nieco zwiększa odczucia bólowe podczas nakłuwania, gdyż powoduje lekkie szczypanie.
2. Parametry wirowania krwi na osocze i fibrynę różnią się między sobą w zakresie czasu wirowania oraz ilości obrotów wirówki na minutę (krew na osocze wirujemy energiczniej i dłużej).
3. W efekcie wirowania otrzymujemy:
- ok. 4 ml osocza bogatopłytkowego, które zawiera płytki krwi w ilości ok. 1,5-2x większej niż krew pełna.
- ok. 1-1,5 ml fibryny bogatokomórkowej, która zawiera płytki krwi w ilości ok 3-4x większej niż krew pełna.
4. Na podanie fibryny bogatokomórkowej do skóry mamy ok. 10-15 minut, gdyż po tym czasie fibryna może skrzepnąć, co uniemożliwi iniekcję. Natomiast na podanie osocza mamy znacznie więcej czasu.

Biorąc pod uwagę powyższe różnice fibrynę bogatomórkową rekomenduję w pierwszej kolejności u osób, które chcą intensywnie zregenerować skórę na małym obszarze, np. wokół oczu lub wokół ust. W pozostałych przypadkach zalecam osocze.

KLASYFIKACJA PRÓBÓWEK I UPRAWNIENIA DO WYKONANIA ZABIEGU

Stosowane przez nas próbówki do pozyskiwania osocza bogatopłytkowego i fibryny bogatokomórkowej są wyrobami medycznymi klasy II (MDD - Medical Device Directive) z certyfikatem na podawanie osocza i fibryny do wnętrza ciała. To oznacza, że są bezpieczne dla człowieka, są jałowe i apirogenne (czyli pozbawione resztek bakteryjnych), nie dają reakcji uczuleniowych ani ryzyka infekcji, nie mają negatywnego oddziaływania na tkanki.

Zupełnie inną klasą wyrobów medycznych są próbówki laboratoryjne – IVD (In Vitro Diagnostic Device Directive). Są to wyroby medyczne przeznaczone wyłącznie do diagnostyki in vitro (na zewnątrz ciała). Krwi pobranej do tych próbówek nie wolno podawać z powrotem do wnętrza ciała.

Osocze i fibryna mogą być podawane wyłącznie przez odpowiednio przeszkolonego lekarza.

WSKAZANIA:

  1. Rewitalizacja skóry.
  2. Spowolnienie procesów starzenia.
  3. Remodeling skóry – spłycenie zmarszczek, ujędrnienie, poprawa elastyczności, napięcia i gęstości skóry.
  4. Poprawa ukrwienia skóry.
  5. Wyrównanie kolorytu skóry.
  6. Przyspieszenie procesów gojenia.
  7. Redukcja blizn i rozstępów.
  8. Cellulit.
  9. Nadmierne wypadanie włosów o różnej etiologii.
  10. Rumień naczyniowy twarzy, trądzik młodzieńczy i różowaty (wspomagająco).
  11. Przebarwienia.
  12. Terapia wspomagająca w skojarzeniu z innymi terapiami, np. laseroterapią.

PRZECIWWSKAZANIA:

  1. Ciąża i karmienie piersią.
  2. Choroby krwi.
  3. Choroba nowotworowa.
  4. Ostre zakażenie wirusowe.
  5. Zakażenie wirusem HIV.
  6. Przewlekłe choroby wątroby.
  7. Choroby autoimmunologiczne.
  8. Stosowanie leków immunosupresyjnych.
  9. Zaburzenia krzepliwości krwi.
  10. Leczenie antykoagulantami.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGÓW:

Ważne jest, aby nie być odwodnionym w czasie zabiegu, gdyż wtedy uzyskamy mniejszą niż standardowo objętość osocza czy fibryny. Dlatego zaleca się, aby na 24-48 godzin przed zabiegiem nie pić alkoholu oraz bezpośrednio przed zabiegiem nie ćwiczyć intensywnie. Zawsze, a zwłaszcza na kilka dni przed zabiegiem, należy pamiętać o prawidłowym nawadnianiu się i wypijać 2-2,5l płynów na dobę. Proszę nie zapominać o piciu płynów również w ciągu ostatnich 2 godzin przed procedurą. 

Na kilka dni przed zabiegiem warto powstrzymać się od przyjmowania aspiryny i innych leków zwiększających ryzyko krwawienia (np. niesterydowe leki przeciwzapalne), aby zminimalizować prawdopodobieństwo powstania siniaczków.

PRZEBIEG ZABIEGU:

Osocze bogatopłytkowe i fibrynę bogatokomórkową wstrzykuje się igłą śródskórnie lub płytko podskórnie metodą mezoterapii (wielu nakłuć skóry). Zabieg trwa ok. 30 min, jednak przed zabiegiem należy nałożyć krem znieczulający również na ok. 30 min.

POSTĘPOWANIE POZABIEGOWE:

Bezpośrednio po zabiegu na twarzy widoczne będą zaczerwienienie i lekki obrzęk. Zmiany te ustępują w ciągu kilku godzin. Wykonywanie zabiegu metodą wielu nakłuć igłą wiąże się z ryzykiem powstania siniaczków, które wchłaniają się przez kilka dni (3-7). Na szczęście w praktyce zdarzają się bardzo rzadko.

Zalecenia pozabiegowe:

  1. Nie dotykać twarzy lub miejsca objętego zabiegiem przez 4-6 godzin po zakończeniu procedury.
  2. Okolicę zabiegową utrzymywać w czystości, m.in. nie przytulać zwierząt, zmienić poszewkę od poduszki na świeżą lub całą pościel.
  3. Okolicę zabiegową myć wodą z łagodnym środkiem myjącym (dermokosmetykiem), osuszać przez dotyk (nie trzeć) czystym ręcznikiem przeznaczonym tylko dla okolicy zabiegowej. Najlepiej codziennie zmieniać ręcznik.
  4. Przez 4 tygodnie nie opalać się (słońce, solarium).
  5. Przez 7 dni po zabiegu lub do całkowitego wyleczenia skóry zrezygnować z korzystania z sauny, basenu, peelingu, depilacji, intensywnych ćwiczeń fizycznych.
  6. Przez 7 dni po zabiegu nie nakładać preparatów o działaniu mocno złuszczającym.
  7. Przez 14 dni od zabiegu lub do całkowitego wyleczenia skóry zrezygnować z uprawiania sportów zimowych.
  8. Przez 2 dni po zabiegu nie spożywać alkoholu.
  9. Stosować kremy ochronne z filtrem SPF 30 lub SPF 50.
  10. Stosować kremy regenerujące, nawilżające.
  11. Po 1-2 dniach od zabiegu można nałożyć makijaż.

ILOŚĆ POWTÓRZEŃ:

Dla uzyskania najlepszych rezultatów zaleca się wykonanie 3 zabiegów w odstępach 1-miesięcznych. Cykl zabiegów warto powtarzać raz w roku.

CENA:

Fibryna bogatokomórkowa (I-PRF):
1 próbówka – 550 zł,
2 próbówki – 750 zł

Osocze bogatopłytkowe:
1 próbówka 690 zł
2 próbówki 990 zł

ZABIEG WYKONUJE:

Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej.

OPIS:

Fresh Lift to zabieg polegający na podaniu płytko podskórnie preparatu zawierającego lekko usieciowany kwas hialuronowy z dodatkiem kilkunastu aminokwasów.  Aminokwasy chronią zawieszony w nim kwas hialuronowy i spowalniają jego biodegradację oraz mają właściwości regenerujące skórę. 

EFEKTY TERAPII:

Zabieg dogłębnie nawilża i odżywia skórę, poprawia jej gęstość i elastyczność, wygładza zmarszczki. W efekcie twarz uzyskuje młodszy i zdrowy wygląd. 

DLA KOGO?

RRS HA Long Lasting to świetny zabieg dla osób, których skóra wymaga odżywienia, nawilżenia i poprawy napięcia. Najbardziej docenią go Pacjenci w wieku 30-55 lat, zarówno kobiety jak i mężczyźni.

KLASYFIKACJA PRODUKTU I UPRAWNIENIA DO WYKONANIA ZABIEGU

W gabinecie lekarskim Medycyna i Estetyka stosuję wyłącznie wyroby medyczne klasy III, podlegające regulacjom prawnym, oznakowane znakiem C E (C E 2195)* przeznaczone do podawania wyłącznie przez odpowiednio przeszkolonego lekarza.

*C E – certyfikat europejski, nie mylić z China Export (CE)

WSKAZANIA:

  1. Fotostarzenie skóry.
  2. Suchość.
  3. Atrofia (zanik).
  4. Zmarszczki.
  5. Elastoza.
  6. Przebarwienia.

PRZECIWWSKAZANIA:

  1. choroby autoimmunologiczne,
  2. skłonność do bliznowców i blizn przerosłych,
  3. opryszczka i inne infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze w miejscu iniekcji,
  4. poważna egzema, łuszczyca,
  5. ciąża i karmienie piersią,
  6. czynna choroba nowotworowa,
  7. uczulenie na składniki zawarte w preparacie,
  8. niewyrównana cukrzyca,
  9. przyjmowanie antykoagulantów,
  10. dzieci i młodzież poniżej 18 r.ż.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:

Jest to zabieg małoinwazyjny, do którego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jedynie na kilka dni przed zabiegiem warto nie przyjmować aspiryny ani innych leków zwiększających ryzyko krwawienia (np. niesterydowe leki przeciwzapalne), aby zminimalizować prawdopodobieństwo powstania siniaczków.

PRZEBIEG ZABIEGU:

Bezpośrednio przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarza, który ustala, czy nie występują przeciwwskazania do zabiegu oraz informuje Pacjenta o przebiegu i efektach procedury. Zakładana jest i prowadzona dokumentacja medyczna.

Preparat podajemy igłą płytko podskórnie po uprzednim znieczuleniu twarzy kremem z lidokainą.

Standardowo wykonujemy 7 iniekcji w każdej połowie twarzy, ale lekarz może zmodyfikować ten schemat, dostosowując miejsca podania do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Sam zabieg trwa ok. 25 minut, jednak przed zabiegiem przeprowadzamy konsultację lekarską, zakładamy dokumentację medyczną oraz na około pół godziny nakładamy na twarz krem znieczulający, co wydłuża czas trwania procedury.

REKONWALESCENCJA I POSTĘPOWANIE POZABIEGOWE:

Tak jak w przypadku każdego zabiegu iniekcyjnego, bezpośrednio po podaniu mogą wystąpić niewielkie zasinienia. Ślady po wkłuciach ustępują na ogół w ciągu kilku dni.

Zalecenia pozabiegowe:

  1. Nie dotykać twarzy lub miejsca objętego zabiegiem przez 4-6 godzin po zakończeniu procedury.
  2. Okolicę zabiegową utrzymywać w czystości, m.in. nie przytulać zwierząt, zmienić poszewkę od poduszki na świeżą lub całą pościel.
  3. Okolicę zabiegową myć wodą z łagodnym środkiem myjącym (dermokosmetykiem), osuszać przez dotyk (nie trzeć) czystym ręcznikiem przeznaczonym tylko dla okolicy zabiegowej. Najlepiej codziennie zmieniać ręcznik.
  4. Przez 4 tygodnie nie opalać się (słońce, solarium).
  5. Przez 7 dni po zabiegu lub do całkowitego wyleczenia skóry zrezygnować z korzystania z sauny, basenu, peelingu, depilacji, intensywnych ćwiczeń fizycznych.
  6. Przez 7 dni po zabiegu nie nakładać preparatów o działaniu mocno złuszczającym.
  7. Przez 14 dni od zabiegu lub do całkowitego wyleczenia skóry zrezygnować z uprawiania sportów zimowych.
  8. Przez 2 dni po zabiegu nie spożywać alkoholu.
  9. Stosować kremy ochronne z filtrem SPF 30 lub SPF 50.
  10. Stosować kremy regenerujące, nawilżające.
  11. Po 1-2 dniach od zabiegu można nałożyć makijaż.

ILOŚĆ POWTÓRZEŃ:

Zależnie od potrzeb skóry Pacjenta zabieg można wykonać jednorazowo lub do trzech razy w roku.

ZABIEG WYKONUJE:

Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej.

OPIS

Wypełniacze to swoiste implanty, które podajemy podskórnie lub głęboko nadokostnowo celem redukcji zmarszczek i uzupełnienia ubytków objętości, najczęściej w obrębie twarzy. Powszechnie stosowanym wypełniaczem jest usieciowany kwas hialuronowy. Należy go odróżnić od nieusieciowanego kwasu hialuronowego, który jest używany do nawilżania skóry w zabiegach mezoterapii. Kwas nieusieciowany ma prawie wodnistą konsystencję i wiąże duże ilości wody, ale jest bardzo szybko metabolizowany przez organizm i znika ze skóry po kilku dniach (maksymalnie po 7). Tym różni się od wypełniaczy, które mają konsystencję żelu lub plasteliny i utrzymują się w skórze przez wiele miesięcy.

Kwas hialuronowy wytwarzany jest przez bakterie w specjalnym procesie technologicznym. Bakterie są zmodyfikowane w ten sposób, że tworzą kwas hialuronowy identyczny z ludzkim. Zanim jednak trafi on do skóry Pacjentów, poddawany jest kilku procesom, z których najważniejsze są oczyszczanie i sieciowanie. Kwas trzeba oczyścić z bakterii i resztek ich ścian komórkowych, gdyż są one silnymi alergenami. Stopień oczyszczenia to jeden z najważniejszych parametrów preparatów kwasu hialuronowego.

Sieciowanie natomiast to proces zagęszczania kwasu hialuronowego, łączenia jego pojedynczych cząstek w większą całość za pomocą różnych środków chemicznych. Dzięki sieciowaniu kwas hialuronowy nabiera konsystencji żelu lub plasteliny i utrzymuje się w skórze znacznie dłużej niż kwas nieusieciowany, tzn. od kilku miesięcy do ponad roku. Zależnie od stopnia sieciowania wyróżniamy:

  1. wypełniacze wolumetryczne, „twarde”, o konsystencji plasteliny / modeliny, utrzymują się w skórze od 12 do 16 m-cy,
  2. wypełniacze lekko usieciowane, o konsystencji płynnego żelu, utrzymują się w skórze od 3 do 6 m-cy,
  3. wypełniacze o konsystencji pośredniej, utrzymują się w skórze od 8 do 10 m-cy

Panuje przekonanie, że kwas hialuronowy jest całkowicie bezpieczny, bo jest biozgodny, więc nie uczula, nie daje reakcji alergicznych. Jest to prawdą w odniesieniu do czystego kwasu hialuronowego, ale nie w odniesieniu do preparatów kwasu hialuronowego. W preparacie kwasu hialuronowego aż 80% stanowi woda, kilka do kilkunastu procent to dodatkowe składniki, głównie związki do sieciowania kwasu, a jedynie 2% to kwas hialuronowy. Im mniej środka sieciującego jest w preparacie, tym lepsza jest jakość preparatu i mniej powikłań. Ważny jest też stopień oczyszczenia preparatu ze ścian komórkowych bakterii, które wytworzyły kwas, gdyż to one właśnie mogą powodować reakcje alergiczne. Preparaty kwasy hialuronowego różnią się między sobą stopniem oczyszczenia z resztek bakteryjnych i substancji sieciujących, a tym samym ryzykiem wystąpienia powikłań. Im lepiej oczyszczony jest preparat, tym jest bardziej bezpieczny.

Wypełniacze wolumetryczne stosujemy w celu redukcji ubytków objętości i objawów opadania tkanek, które powstają z wiekiem, takich jak zapadnięte skronie, płaskie policzki, „chomiki”, zwiotczały podbródek, utrata owalu twarzy. Wypełniacze o pośredniej konsystencji stosujemy do wypełnienia ust, bruzd nosowo-wargowych i bruzd marionetek. A wypełniacze lekko sieciowane służą nam do wygładzania powierzchownych zmarszczek takich jak kurze łapki, zmarszczki wokół ust i na policzkach.

DLA KOGO?

Zabiegi przeznaczone są dla kobiet i mężczyzn zarówno w wieku dojrzałym jak i młodych, borykających się z problemem dysproporcji, ubytków objętości, zmarszczek, opadania tkanek i pogłębionych bruzd. Zabiegi najczęściej wykonujemy w okolicy twarzy. Lżej sieciowane preparaty mogą nam posłużyć do wypełnienia grzbietów dłoni, zmarszczek na szyi lub dekolcie.

KLASYFIKACJA PRODUKTÓW I UPRAWNIENIA DO WYKONYWANIA ZABIEGÓW:

Wszystkie wypełniacze stosowane w gabinecie Medycyna i Estetyka są wyrobami medycznymi klasy III, podlegającymi regulacjom prawnym, oznakowanymi znakiem C E (C E 2195)* i mogą być podawane wyłącznie przez odpowiednio przeszkolonego lekarza. Zapis ten figuruje m.in. w instrukcji użytkowania wyrobu medycznego (IFU), która jest dołączona do każdego legalnego produktu stosowanego w medycynie estetycznej. IFU produktów udostępniamy na prośbę Pacjentów.

*C E – certyfikat europejski, nie mylić z China Export (CE)

 

WSKAZANIA:

  1. Redukcja objawów starzenia się takich jak:
  • - Zmarszczki statyczne twarzy (kurze łapki, zmarszczki palacza wokół ust, zmarszczki na policzkach)
  • - Bruzdy nosowo-wargowe, bruzdy marionetki
  • - Zapadnięte skronie i policzki (tzw. wolumetria)
  • - Nieregularny owal twarzy, „chomiki”, niewidoczna linia żuchwy (tzw. wolumetria)
  • - Zagłębienia, cienie pod oczami (wypełnienie nie jest tu postępowaniem pierwszego wyboru)
  • - Opadające kąciki ust
  1. Wyrównywanie dysproporcji:
  • - Wąska czerwień wargowa
  • - Asymetria ust
  • - Zbyt mała broda
  • - Płaskie policzki
  • - Inne niewielkie asymetrie
  1. Pomocniczo w wygładzaniu blizn potrądzikowych (nie jest to główne postępowanie)

 

PRZECIWWSKAZANIA BEZWZGLĘDNE:

  1. Ostre reakcje alergiczne iniekcjach kwasu hialuronowego w wywiadzie
  2. Ciężka przewlekła alergia wieloważna (na wiele alergenów).
  3. Czynna infekcja bakteryjna, wirusowa lub grzybicza
  4. Ciąża i okres karmienia piersią

 

PRZECIWWSKAZANIA WZGLĘDNE:

  1. Skłonność do blizn i bliznowców.
  2. Choroby metaboliczne (np. cukrzyca)
  3. Palenie tytoniu
  4. Przyjmowanie leków niesteroidowych przeciwzapalnych, przeciwzakrzepowych, kwasu acetylosalicylowego (np. aspiryny)
  1. choroby z autoimmunizacji,
  2. przebycie choroby nowotworowej w ciągu ostatnich 5 lat.

 

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:

Należy powstrzymać się (o ile nie jest to przeciwwskazane) od przyjmowania leków zwiększających ryzyko krwawienia, takich jak kwas acetylosalicylowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także witamina E i kwasy tłuszczowe omega 3 w dużych dawkach. Wskazana jest też rezygnacja z palenia tytoniu. W przypadku nawracającej opryszczki należy włączyć lek przeciw opryszczce w pełnej dawce na dzień przed zabiegiem, w dniu zabiegu i dzień po zabiegu. Ponadto przez minimum 2 tygodnie przed i 2 tygodnie po zabiegu nie należy poddawać się zabiegom stomatologicznym (w tym higienizacji zębów) ze względu na ryzyko zakażenia implantu bakteriami okołozębowymi.

W niektórych przypadkach przed zabiegiem zostanie nałożony na twarz krem znieczulający miejscowo na ok 30 minut. Nie zawsze jednak jest to konieczne, gdyż wypełniacze często zawierają lidokainę, która sprawia, że nakłucia skóry szybko przestają być bolesne.

PRZEBIEG ZABIEGU:

Bezpośrednio przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarska, podczas której lekarz ustala, czy nie występują przeciwwskazania do zabiegu oraz informuje Pacjenta o przebiegu i efektach procedury oraz o potencjalnych działaniach niepożądanych. Zakładana jest i prowadzona dokumentacja medyczna.

Po oczyszczeniu i dezynfekcji skóry wypełniacz, zależnie od wskazań, jest podawany igłą lub kaniulą. Zabieg trwa od 30 – 60 minut. Efekt zabiegu jest widoczny natychmiast. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona lub obrzęknięta, ale te objawy ustępują w ciągu kilku – kilkunastu godzin. Jeśli doszło do powstania podskórnego wylewu krwi (siniaczka), to będzie się on wchłaniał przez 3-7 dni. Na szczęście zdarza się to rzadko.

REKONWALESCENCJA I POSTĘPOWANIE POZABIEGOWE:

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji. Od razu po zabiegu można wrócić do codziennej aktywności, jednak z kilkoma ograniczeniami:

  1. Proszę nie dotykać twarzy lub miejsca objętego zabiegiem przez 4-6 godzin po zakończeniu procedury.
  2. Okolicę zabiegową utrzymywać w czystości, m.in. nie przytulać zwierząt, zmienić poszewkę od poduszki na świeżą lub całą pościel.
  3. Okolicę zabiegową myć wodą z łagodnym środkiem myjącym (dermokosmetykiem), osuszać przez dotyk (nie trzeć) czystym ręcznikiem przeznaczonym tylko dla okolicy zabiegowej. Najlepiej codziennie zmieniać ręcznik.
  4. Po zabiegu unikać wahań temperatury otoczenia, zwłaszcza przez pierwsze 48 godzin do 2 tygodni (nie opalać się, nie korzystać z sauny).
  5. Przez minimum 2 tygodnie przed i 2 tygodnie po zabiegu nie poddawać się zabiegom stomatologicznym.
  6. Przez 7 dni po zabiegu zrezygnować z korzystania z basenu, peelingu, depilacji, intensywnych ćwiczeń fizycznych.
  7. Przez 7 dni po zabiegu nie nakładać preparatów o działaniu mocno złuszczającym.
  8. Przez 14 dni od zabiegu lub do całkowitego wyleczenia skóry zrezygnować z uprawiania sportów zimowych.
  9. Przez 2 dni po zabiegu nie spożywać alkoholu.
  10. Stosować kremy ochronne z filtrem SPF 30 lub SPF 50.
  11. Po 12 – 24 godzinach od zabiegu można nałożyć makijaż.
  12. W przypadku nawracającej opryszczki należy rozważyć włączenie leku przeciw opryszczce w pełnej dawce na dzień przed zabiegiem, w dniu zabiegu i dzień po zabiegu.

 

ILOŚĆ POWTÓRZEŃ:

Ilość powtórzeń zależy od okolicy, którą leczymy, od stopnia nasilenia zmian i od całkowitej ilości wypełniacza, którą planujemy użyć. Czasem w zupełności wystarcza jeden zabieg (np. modelowanie ust), a czasem trzeba umówić się na kilka sesji w odstępach 2-4 tygodniowych (np. wolumetria).

EFEKTY TERAPII:

Efekty terapii są widoczne natychmiast po zabiegu. Zależnie od wskazań z powodu których zastosowaliśmy wypełniacz, uzyskamy:

  • - Redukcję ubytków objętości,
  • - wyrównanie asymetrii,
  • - wygładzenie zmarszczek,
  • - redukcję objawów opadania tkanek.

 

ZABIEG WYKONUJE:

Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej.

OPIS:

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej (tzw. botoksu) od lat pozostają najczęściej wykonywanymi zabiegami medycyny estetycznej. Przeznaczone są do redukcji zmarszczek mimicznych twarzy oraz do leczenia nadpotliwości. Warto wiedzieć, że preparaty toksyny botulinowej są zarejestrowane jako leki i mają zastosowanie w leczeniu schorzeń neurologicznych takich jak migrena czy spastyczność mięśni.

Toksyna botulinowa to naturalna toksyna wytwarzana przez bakterie Clostridium botulinum. Powoduje ona zahamowanie uwalniania z zakończeń nerwowych acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego m.in. za przekaźnictwo impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. Porażone mięśnie przestają się kurczyć, w efekcie czego zmarszczki generowane przez skurcz danego mięśnia ulegają istotnej redukcji lub wręcz przestają być widoczne.  Mimo, że toksyna botulinowa nie regeneruje skóry, to powtarzanie zabiegów co 6 miesięcy znacznie spowalnia tempo „wygniatania się” zmarszczek mimicznych twarzy.

DLA KOGO?

Zabieg przeznaczony jest dla kobiet i mężczyzn w różnym wieku, u których zmarszczki mimiczne są nadmiernie widoczne. Z reguły jednak nie ma potrzeby stosowania botoksu z tego powodu u osób poniżej 30 r.ż.

KLASYFIKACJA PRODUKTU I UPRAWNIENIA DO WYKONANIA ZABIEGU

Każdy preparat toksyny botulinowej dostępny w Unii Europejskiej jest zarejestrowany jako lek i jest wydawany tylko na receptę. Może być podawany wyłącznie przez lekarza posiadającego odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w zakresie takiego leczenia. Informacja ta jest zawarta w Charakterystyce Produktu Leczniczego każdego z leków w akapicie zatytułowanym „Sposób podawania”. Charakterystyki Produktów Leczniczych są powszechnie dostępne w internecie, ponadto na prośbę Pacjenta mogę udostępnić je podczas wizyty.

WSKAZANIA

  • - „kurze łapki”,
  • - zmarszczki, między brwiami (tzw. lwia zmarszczka),
  • - zmarszczki poprzeczne czoła,
  • - uśmiech dziąsłowy (gummy smile),
  • - ukośna zmarszczka na górnej części nosa (tzw. zmarszczki królicze)
  • - drobne zmarszczki na brodzie (tzw. skórka pomarańczowa)
  • - tzw. „zmarszczki palacza” nad górną wargą
  • - podniesienie opadających powiek
  • - uniesienie kącików ust
  • - złagodzenie bruzd na szyi i dekolcie
  • - zmniejszenie nadpotliwości
  • - wyszczuplenie twarzy
  • - złagodzenie bruksizmu
  • - podniesienie opadającego czubka nosa.

PRZECIWWSKAZANIA:

  • - Alergia na toksynę botulinową typu A
  • - Choroby płytki nerwowo-mięśniowej (miastenia gravis, stwardnienie zanikowe boczne, zespół Lamberta-Eatona )
  • - Pierwotne choroby mięśniowe,
  • - Przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych (np. gentamycyna, streptomycyna, kanamycyna)
  • - W trakcie infekcji lub stanu zapalnego obszaru, który chcemy poddać leczeniu toksyną
  • - Ciąża i karmienie piersią.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:

Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań. Jedynie na kilka dni przed zabiegiem warto powstrzymać się od przyjmowania leków zwiększających ryzyko krwawienia (o ile to nie jest przeciwwskazane), takich jak kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także witamina E i kwasy tłuszczowe omega 3 w dużych dawkach.

PRZEBIEG ZABIEGU:

Bezpośrednio przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarza, który ustala, czy nie występują przeciwwskazania do zabiegu oraz informuje Pacjenta o przebiegu i efektach procedury oraz o potencjalnych działaniach niepożądanych. Zakładana jest i prowadzona dokumentacja medyczna.

Po usunięciu makijażu i po dezynfekcji skóry preparat zostaje precyzyjnie podany w miejsca występowania zmarszczek przy użyciu cienkiej mikroigiełki. Bezpośrednio po zabiegu może być widoczny ślad po ukłuciu, delikatny obrzęk lub rumień, które znikają w ciągu kilku godzin.

REKONWALESCENCJA I POSTĘPOWANIE POZABIEGOWE:

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji i można od razu wrócić do wykonywania codziennych czynności, jednak z kilkoma niewielkimi ograniczeniami. Przez kilka godzin (minimum 4-6) po zabiegu nie wolno dotykać, uciskać i masować miejsc wkłuć! A przez 1-2 doby należy zrezygnować z korzystania z sauny, basenu i ćwiczeń fizycznych. Jeśli wskutek nakłucia naczynia krwionośnego dojdzie do powstania wylewu krwawego, będzie się on wchłaniał przez 3-7 dni. Na szczęście zdarza się to sporadycznie.

Działanie toksyny botulinowej zaczyna być widoczne po 2-5 dniach od zabiegu, a maksymalny efekt uzyskujemy po 7-10 dniach. Może się zdarzyć, że toksyna zadziała nierówno na pojedyncze mięśnie. Wówczas po 10-14 dniach od zabiegu należy zgłosić się do kontroli celem dostrzyknięcia toksyny.

ILOŚĆ POWTÓRZEŃ:

Zabieg najlepiej powtarzać raz na pół roku. W przypadku bardzo nasilonych zmarszczek, np. lwiej, celowe jest na początku wykonywanie zabiegu co 3 miesiące celem osłabienia mięśni gładzizny.

EFEKTY TERAPII:

Wygładzenie zmarszczek mimicznych w efekcie zablokowania mięśni przez toksynę utrzymuje się przez 3-5 miesięcy. Czynność mięśni powraca stopniowo, w miarę regeneracji zakończeń nerwowych.

ZABIEGI WYKONUJE:

Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej

OPIS:

Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu chroniącą go przed przegrzaniem. Zdarza się jednak, że ciało produkuje zbyt wiele potu, powodując dyskomfort i utrudniając codzienne funkcjonowanie. Osoby z nadpotliwością często czują się niepewne i zakłopotane w kontaktach towarzyskich, gdyż bywają postrzegane przez otoczenie jako zaniedbujące higienę osobistą. Ponadto nadmierna potliwość to problem nie tylko estetyczny. Ze względu na przewlekłą wilgoć skóra ulega osłabieniu i jest podatna na infekcje bakteryjne i grzybicze. Nadpotliwość może przyczynić się też do wystąpienia chorób paznokci, zmian wypryskowych na skórze oraz zaostrzyć choroby przewlekłe, np. łuszczycę. 

Pocenie się jest naturalnym procesem zachodzącym w każdym organizmie, natomiast nadpotliwość to schorzenie, które kwalifikuje się do leczenia. Wyróżniamy nadpotliwość: 

  1. pierwotną - uwarunkowaną genetycznie, najczęstszą,
  2. wtórną - spowodowaną innymi chorobami ogólnoustrojowymi lub lekami.

Pierwotna nadpotliwość dotyczy najczęściej dłoni i podeszw stóp (około 60% Pacjentów) oraz dołów pachowych (30-40% Pacjentów). Skuteczną metodą leczenia nadpotliwości pierwotnej są miejscowe iniekcje toksyny botulinowej (botoksu). Natomiast w przypadku nadpotliwości wtórnej postępowaniem z wyboru jest leczenie choroby ogólnoustrojowej lub zaprzestanie przyjmowania leków, które ją wywołują.

Toksyna botulinowa całkowicie blokuje gruczoły potowe w obszarze poddanym leczeniu i uwalnia od dokuczliwej nadpotliwości na okres 4-10 miesięcy. Czas utrzymywania się efektów jest indywidualny i zależy od wielu czynników, ale powtarzanie zabiegów pozwala na wydłużenie tego okresu. Toksyna botulinowa jest zalecana w leczeniu nadpotliwości pierwotnej w następujących obszarach ciała:

  • - okolice pach
  • - dłonie,
  • - stopy,
  • - plecy,
  • - twarz,
  • - głowa.

W przypadku zabiegu na dłoniach i stopach mankamentem może być jego bolesność. O ile pachy, czoło czy plecy można łatwo znieczulić specjalnym kremem, o tyle ręce i stopy bolą nawet znieczulone. To dlatego, że skóra we wnętrzu dłoni i na podeszwach stóp jest twarda i krem znieczulający słabo przez nią przenika, a w dodatku trzeba się jeszcze przez nią przebijać igłą. A wkłuć jest dużo, nawet do 50 na jedną kończynę. Dlatego na 2 dni przed zabiegiem na stopach warto wykonać peeling stóp, a najlepiej profesjonalny pedicure. To zmiękczy skórę i ułatwi wnikanie kremu znieczulającego.

Jednak przed wdrożeniem jakiegokolwiek leczenia należy zasięgnąć porady lekarza, aby wykluczyć choroby ogólnoustrojowe mogące być przyczyną nadpotliwości

DLA KOGO?

Z zabiegu może skorzystać każda osoba dorosła z nadpotliwością pierwotną, u której nie stwierdza się przeciwwskazań (wymienione poniżej).

KLASYFIKACJA PRODUKTU I UPRAWNIENIA DO WYKONANIA ZABIEGU:

Każdy preparat toksyny botulinowej dostępny w Unii Europejskiej jest zarejestrowany jako lek i jest wydawany tylko na receptę. Może być podawany wyłącznie przez lekarza posiadającego odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w zakresie takiego leczenia. Informacja ta jest zawarta w Charakterystyce Produktu Leczniczego każdego z leków w akapicie zatytułowanym „Sposób podawania”. Charakterystyki Produktów Leczniczych są powszechnie dostępne w internecie, ponadto na prośbę Pacjenta możemy je udostępnić podczas wizyty.

WSKAZANIA:

Wskazaniem do wykonania zabiegu jest nadpotliwość pierwotna następujących obszarów ciała:

  1. okolicy pach,
  2. dłoni,
  3. stóp,
  4. pleców
  5. twarzy,
  6. głowy.

PRZECIWWSKAZANIA:

BEZWZGLĘDNE

1. Stosowanie niektórych leków – należy je odstawić na 10-14 dni przed zabiegiem:
- aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, knamycyna) – nasilają działanie BTX
- aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina) – osłabiają działanie BTX
- D-penicylamina (Cuprenil) – nasila działanie BTX
- Cyklosporyna – osłabia działanie BTX
- tubokuraryna, pankuronium, galamina – nasilają działanie BTX
- sukcynylocholina – nasila działnie BTX
- linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna
2. Zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (myastenia gravis, zespół Lamberta-Eatona).
3. Inne schorzenia o podłożu nerwowo-mięśniowym.
4. Nadwrażliwość na składniki preparatu - na kompleks neurotoksyny botulinowej typu A lub którykolwiek z pozostałych składników (np. na białko albuminę).
5. Infekcje skóry w obszarze zabiegowym.
6. Ciąża, laktacja

WZGLĘDNE

  1. Zaburzenia krzepnięcia
  2. Stosowanie leków antykoagulacyjnych
  3. Po zabiegach chirurgicznych (2-4 tygodnie)
  4. Zabieg w obrębie dłoni nie powinien być wykonywany u osób, których praca wymaga bardzo precyzyjnych ruchów rękoma lub siły mięśniowej (np. zegarmistrz, pianista, tenisista), ponieważ może dojść do czasowego osłabienia mięśni ręki.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:

Przed wykonaniem zabiegu wskazane jest określenie przyczyny nadpotliwości. W tym celu najlepiej zgłosić się na konsultację lekarską jeszcze na etapie planowania zabiegu. Lekarz zbierze wywiad, zbada fizykalnie i zleci badania dodatkowe, co pozwoli na wykluczenie chorób ogólnoustrojowych i innych czynników mogących powodować nadpotliwość wtórną. Lekarz ustali również, czy nie występują inne przeciwwskazania do zabiegu oraz poinformuje Pacjenta o przebiegu i efektach procedury oraz o potencjalnych działaniach niepożądanych. Zostanie założona dokumentacja medyczna.

Na 2 dni przed zabiegiem na stopach warto wykonać peeling stóp, a najlepiej profesjonalny pedicure. To zmiękczy skórę i ułatwi wnikanie kremu znieczulającego.

Po zakończeniu zabiegu leczenia nadpotliwości pach należy założyć świeżą koszulkę / bluzkę, stóp – świeże skarpetki, a dłoni - czyste, bawełniane rękawiczki kosmetyczne. Dlatego Pacjenci są proszeni o zabranie ze sobą na zabieg potrzebnych elementów garderoby.

PRZEBIEG ZABIEGU:

Przed zabiegiem wykonujemy próbę Minora (test jodowo-skrobiowy) celem dokładnego umiejscowienia fragmentu skóry odpowiedzialnego za nadpotliwość. W tym celu nanosimy jodynę na skórę obszaru poddawanego leczeniu, a następnie posypujemy ją mąką ziemniaczaną. Obszary najbardziej wrażliwe na pocenie w szybkim czasie ulegają zaczernieniu. Następnie po oczyszczeniu, znieczuleniu i dezynfekcji skóry ostrzykujemy te obszary toksyną botulinową.

Zastosowanie miejscowego znieczulenia jest konieczne, szczególnie w trakcie zabiegu na dłoniach i stopach. Krem znieczulający nakłada się na leczony obszar na 30-40 min przed zabiegiem. Dodatkowo w trakcie zabiegu stosowane jest chłodzenie miejsca wkłucia chlorkiem etylu, co również zmniejsza odczucia bólowe.

Sam zabieg trwa około 30-40 minut, ale dodatkowo należy uwzględnić czas potrzebny na wykonanie próby Minora i znieczulenie.

Przebieg zabiegu zostaje opisany przez lekarza w dokumentacji medycznej Pacjenta.  

REKONWALESCENCJA I POSTĘPOWANIE POZABIEGOWE:

Po zakończeniu zabiegu leczenia nadpotliwości należy założyć świeże ubranie:

  • - w przypadku pach - świeżą koszulkę / bluzkę,
  • - stóp – świeże skarpetki,
  • - dłoni - czyste, bawełniane rękawiczki kosmetyczne.

Dlatego Pacjenci są proszeni o przyniesienie ze sobą na zabieg potrzebnych elementów garderoby.

Znieczulenie dłoni lub stóp może zmniejszyć zdolności motoryczne, dlatego lepiej nie prowadzić pojazdów przez kilka godzin po zabiegu.

Zabieg nie wymaga szczególnego okresu rekonwalescencji, jednak należy utrzymywać leczoną okolicę w czystości i jej nie drażnić, np. przez dobę po ostrzykiwaniu rąk nie głaskać zwierząt i nie wykonywać rękami intensywnych prac fizycznych (np. mycie okien, pranie ręczne, itp.)  Przez 1-2 doby po zabiegu należy unikać przegrzewania okolic zabiegowych, zrezygnować z korzystania z sauny, basenu i ćwiczeń fizycznych.

EFEKTY LECZENIA:

Efekty terapii można zauważyć już po kilku dniach, ale na pełne rezultaty należy poczekać 2-3 tygdonie, po których odbywa się wizyta kontrolna w celu ponownego przeprowadzenia testu Minora oraz ewentualnego dostrzyknięcia leku.

Terapia toksyną botulinową blokuje nadpotliwość na okres 4-10 miesięcy. Czas utrzymywania się efektów jest indywidualny i zależy od wielu czynników. Powtarzanie zabiegów pozwala na wydłużenie tego efektu. Zależnie od potrzeb najlepiej powtarzać zabieg raz na 6-12 miesięcy.

ZABIEGI WYKONUJE:

Dr Anna Bacewicz – Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej

OPIS:

Peelingi chemiczne to zabiegi, które poprzez zastosowanie specjalnych substancji chemicznych prowadzą do kontrolowanego uszkodzenia skóry. Dochodzi do złuszczenia martwych komórek warstwy rogowej naskórka, regeneracji żywych stref naskórka i remodelingu skóry właściwej. W efekcie uzyskujemy poprawę wyglądu i kondycji skóry.

Działanie peelingów chemicznych jest wielokierunkowe:

  1. Usuwają zrogowaciałe warstwy naskórka, przez co skóra odzyskuje miękkość,
  2. Poprawiają mikrocyrkulację krwi, co poprawia stopień odżywienia skóry.
  3. stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i poprawiają jakość włókien elastyny, co ujędrnia skórę.
  4. Nasilają produkcję glikozaminoglikanów m.in. kwasu hialuronowego, co poprawia stopień nawilżenia skóry
  5. Hamują tyrozynazę i nadaktywność melanocytów, co skutkuje redukcją przebarwień.
  6. Regulują wydzielanie łoju i mają działanie bakteriobójcze, dzięki czemu poprawie ulega stan skóry trądzikowej i łojotokowej.

Subtancje zawarte w peelingach chemicznych (kwasy) różnią się między sobą mocą i efektem działania. Obecnie chętnie stosujemy peelingi złożone. Okazało się bowiem, że zabieg przy użyciu kilku substancji o małym stężeniu daje bardziej spektakularne wyniki niż złuszczanie jednym, za to silnym związkiem i ma mniej działań niepożądanych.

Ze względu na głębokość penetracji skóry peelingi dzielimy na powierzchowne, średnio-głębokie i głębokie. Ponieważ peelingi głębokie obciążone są dużą ilością działań niepożądanych, w praktyce najczęściej stosujemy peelingi powierzchowne. Główne atuty peelingów powierzchownych to krótki czas gojenia, mała liczba powikłań i duży profil bezpieczeństwa w każdym fototypie skóry przy relatywnie niskich kosztach. Podrażnienie i złuszczanie najczęściej są minimalne, więc pacjent może od razu wrócić do codziennych czynności. Jednak dla uzyskania oczekiwanego rezultatu zabieg należy powtórzyć 4-6 razy w odstępach 2-4 tygodniowych.

Peelingi średnio głębokie powodują kontrolowane głębsze uszkodzenie skóry, skutkujące obrzękiem, zaczerwienieniem i wyraźnym złuszczaniem. Proces gojenia trwa 7-14 dni, a rumień i niewielki obrzęk mogą utrzymywać się nawet 30-60 dni. Peeling średnio głęboki można powtórzyć dopiero po ok. 3-6 m-cach.

Peelingi wykonujemy w okresie jesienno-zimowym, gdyż zdecydowana większość z nich uwrażliwia skórę na działanie promieni słonecznych, co może skutkować powstaniem wtórnych przebarwień. Jedynie kwas migdałowy, ferulowy oraz peeling PRX są bezpieczne o każdej porze roku, również latem. Niemniej we wszystkich rodzajach peelingów (również tych stosowanych latem) skóra przed zabiegiem nie może być opalona. Ponadto słońca i solariów należy unikać przez 4-6 tygodni po zabiegu. Należy stosować w tym okresie kremy z wysokim filtrem UV (SPF 50, SPF 30).

Peelingi chemiczne mają wiele zalet. Nie bez znaczenia jest też aspekt ekonomiczny - są tańsze od innych zabiegów dających podobne rezultaty.

DLA KOGO?

Zabiegi przeznaczone są zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Największe korzyści z peelingów powierzchownych odniosą osoby młode i w średnim wieku. Natomiast osoby dojrzałe z bardziej zaawansowanymi cechami starzenia skóry będą wymagały innych, mocniejszych zabiegów, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt odmłodzenia. Ale również u nich peelingi powierzchowne ładnie odświeżą skórę.

Peelingi średnio – głębokie dobrze się sprawdzają, gdy są nakładane punktowo na konkretne zmiany skórne, jak plamy soczewicowate czy blizny potrądzikowe (np. Cross TCA w leczeniu blizn potrądzikowych typu ice-pick). Uzyskujemy wówczas istotną redukcję zmian nie narażając jednocześnie Pacjenta na dyskomfort związany z długim gojeniem skóry całej twarzy.

KLASYFIKACJA PRODUKTU I UPRAWNIENIA DO STOSOWANIA:

Wszystkie peelingi stosowane w gabinecie Medycyna i Estetyka to wyroby medyczne podlegające regulacjom prawnym, oznakowane znakiem C E (*), przeznaczone do podawania wyłącznie przez wykwalifikowanych profesjonalistów.

*C E - oznacza zgodność wyrobu z wymaganiami prawodawstwa Unii Europejskiej. Nie mylić z China Export (CE).

WSKAZANIA:

  1. uszkodzenia posłoneczne jak zmarszczki, wiotkość skóry, przebarwienia - 
  2. trądzik zaskórnikowy i grudkowo-krostkowy o łagodnym nasileniu - 
  3. poprawa jakości skóry wrażliwej, naczynkowej, z trądzikiem różowatym 
  4. blizny potrądzikowe - 
  5. zaburzenia rogowacenia.
  6. poprawa jakości skóry łojotokowej.
  7. skóra sucha, odwodniona. 
  8. przebarwienia.
  9. zmarszczki, wiotkość i przebarwienia w okolicach oczu i ust.
  10. Przebarwienia, wiotkość, rogowacenie na grzbietach dłoni.

PRZECIWWSKAZANIA BEZWZGLĘDNE:

  1. aktywny stan zapalny skóry (wyprysk, pokrzywka, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca)
  2. aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe skóry (np. opryszczka, liszajec zakaźny, brodawki wirusowe)
  3. doustne przyjmowanie retinoidów (izotretynoiny) w ciągu ostatnich 6 miesięcy
  4. ciąża i karmienie piersią
  5. zranienia i otarcia naskórka w miejscu zabiegu.

PRZECIWWSKAZANIA WZGLĘDNE:

  1. zabiegi chirurgiczne twarzy w ciągu ostatnich 6 miesięcy (lifting z odwarstwieniem tkanek)
  2. opóźnione lub nieprawidłowe gojenie się skóry w wywiadzie, np. keloid, przebarwienia pozapalne
  3. fototypy IV - VI wg Fitzpatricka, czyli brązowe i czarne zabarwienie skóry
  4. choroby skóry w wywiadzie (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, wyprysk, łojotokowe zapalenie skóry).

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:

Zaleca się unikanie ekspozycji na słońce przez 1-3 miesięcy przed zabiegiem. Należy unikać opalania oraz stosować kremy z filtrem UV 30 lub 50. Zaleca się filtry mieszane (chemiczne i fizyczne) lub fizyczne, ale te ostatnie dają efekt białej maski i przez to są słabiej akceptowane przez Pacjentów.

Warto rozważyć z lekarzem włączenie substancji przygotowujących skórę w okresie od kilkunastu dni do kilku tygodni przed zabiegiem. Wzmocni to efekt peelingu i zmniejszy ryzyko przebarwień pozapalnych. Stosuje się kremy zawierające te same składniki, które używane są w peelingach, ale w znacznie mniejszym stężeniu (np. retinoidy, kwas azelainowy, kwas kojowy, arbutyna, hydrochinon).

Na tydzień przed zabiegiem nie należy stosować depilacji, woskowania, dermabrazji, ścierających gąbek i preparatów drażniących skórę. Leki dermatologiczne z retinoidami należy odstawić na 2 doby przed zabiegiem. Mężczyźni nie powinni się golić w dniu zabiegu. U osób z nawracającą (częstą) opryszczką wskazane jest włączenie na dzień przed zabiegiem acyklowiru w dawce 5x1 tabl po 200mg przez 3-6 dni (do czasu wygojenia skóry).

PRZEBIEG ZABIEGU:

Bezpośrednio przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarza, który ustala, czy nie występują przeciwwskazania do zabiegu oraz informuje Pacjenta o przebiegu i efektach procedury oraz o potencjalnych działaniach niepożądanych. Zakładana jest i prowadzona dokumentacja medyczna.

Po dokładnym oczyszczeniu skóry z makijażu i odtłuszczeniu skóry nakłada się peeling równomiernie, zaczynając od czoła, następnie na policzki brodę, okolicę ust i nos. Podczas zabiegu Pacjent najczęściej odczuwa pieczenie, które łagodzi wachlowanie skóry. Gdy minie czas przeznaczony na kontakt substancji czynnej ze skórą, lub gdy pieczenie istotnie nasili się, peeling zostaje zneutralizowany.

REKONWALESCENCJA:

Po peelingach powierzchownych podrażnienie i złuszczanie najczęściej są minimalne, więc Pacjent może od razu wrócić do codziennych czynności. Natomiast peelingi średnio głębokie powodują kontrolowane głębsze uszkodzenie skóry, skutkujące obrzękiem, zaczerwienieniem i wyraźnym złuszczaniem. Proces gojenia trwa 7-14 dni, a rumień i niewielki obrzęk mogą utrzymywać się nawet 30-60 dni.

ZALECENIA POZABIEGOWE:

  1. Okolicę zabiegową utrzymywać w czystości, m.in. nie przytulać zwierząt, zmienić poszewkę od poduszki na świeżą lub całą pościel.
  2. Okolicę zabiegową myć wodą z łagodnym środkiem myjącym (dermokosmetykiem), osuszać przez dotyk (nie trzeć) czystym ręcznikiem przeznaczonym tylko dla okolicy zabiegowej. Najlepiej codziennie zmieniać ręcznik.
  3. Zakaz opalania się przez 4 tygodnie
  4. Wskazane codzienne stosowanie kremów z wysokim filtrem UV (SPF 30 lub 50).
  5. Nie stosować kosmetyków złuszczających przez 14 dni.
  6. Aby utrzymać i wzmocnić efekt działania peelingu można stosować kremy z witaminą C 2x dziennie.
  7. Bezwzględny zakaz zrywania złuszczającego się naskórka!
  8. Wskazane intensywne nawilżanie skóry.
  9. W okresie złuszczania Pacjent powinien zostać w domu przez 3-4 dni.
  10. Unikać wysokich i niskich temperatur oraz intensywnych ćwiczeń fizycznych.
  11. W przypadku peelingów powierzchownych makijaż można nałożyć kilka godzin po zabiegu (najlepiej po 24 godzinach). Natomiast po peelingach gojących się z nasilonym łuszczeniem nałożenie make-up nie poprawi wyglądu skóry, a wręcz może nasilić widoczność łuszczącego się naskórka. Ale wówczas łuszczenie zaczyna się najczęściej w 3-ciej dobie po zabiegu.
  12. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek powikłań należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

ILOŚĆ POWTÓRZEŃ:

Ilość zależy od problemów skóry, celu, który chcemy osiągnąć i rodzaju zastosowanego peelingu. W przypadku peelingów powierzchownych zwykle trzeba wykonać 4-6 zabiegów, czasem więcej, a odstęp między zabiegami wynosi 2-4 tygodnie. Natomiast peeling średnio głęboki można powtórzyć dopiero po ok. 3-6 m-cach.

Zabiegi wykonujemy głównie w okresie jesienno-zimowym. Jedynie peeling migdałowy, ferulowy i stabilizowany nadtlenkiem wodoru TCA możemy wykonywać również w okresie letnim, ale pod warunkiem unikania słońca i codziennego stosowania kremów z filtrem UV 30 lub 50.

ZABIEGI WYKONUJE:

Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej

OPIS:

Mezoterapia to zabieg polegający na dostarczeniu bezpośrednio do skóry właściwej substancji regenerujących, nawilżających lub odżywczych, np. witamin, minerałów, nieusieciowanego kwasu hialuronowego, peptydów, kwasów nukleinowych i innych. Preparaty te podaje się za pomocą licznych, płytkich wkłuć igłą w wybranym obszarze zabiegowym, śródskórnie do skóry właściwej lub do tkanki podskórnej. Celem zabiegu jest przebicie się z wartościowymi substancjami przez barierę naskórkową, której nie jest w stanie pokonać większość aktywnych składników zawartych w kremach. Ponadto pewne znaczenie dla efektów mezoterapii ma też samo nakłuwanie skóry igłą. Nakłuwanie uszkadza włókna kolagenowe, co stymuluje fibroblasty do produkcji nowego kolagenu i elastyny oraz poprawia mikrokrążenie w okolicy poddanej zabiegowi.

Alternatywną techniką podawania do skóry preparatów nawilżająco-odżywczo-regenerujących jest zastosowanie kaniuli. Dzięki kaniuli skracamy czas trwania zabiegu, gdyż nie jest potrzebne znieczulenie, unikamy śladów po licznych nakłuciach igłą, istotnie redukujemy dolegliwości bólowe i zmniejszamy niemal do zera ryzyko powstania krwiaczków. To wszystko znacznie poprawia komfort Pacjenta, a efekty zabiegu są porównywalne do tych uzyskiwanych techniką igłową.

DLA KOGO?
Mezoterapia igłowa to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej, któremu może poddać się każda dorosła osoba bez ograniczeń wiekowych, która chce nawilżyć, odżywić i rozjaśnić skórę, przywrócić skórze blask. Trzeba jednak wiedzieć, że samą mezoterapią nigdy nie uzyskamy silnego i długotrwałego działania odmładzającego. Jako jedyny zabieg w protokole anti-aging można ją zastosować w profilaktyce starzenia się skóry u osób młodych. Natomiast osobom powyżej 30 r.ż. zalecam mezoterapię jako zabieg podtrzymujący dla innych terapii, dzięki którym udało się odmłodzić skórę.

KLASYFIKACJA PRODUKTÓW I UPRAWNIENIA DO WYKONYWANIA ZABIEGÓW:

Wszystkie produkty do mezoterapii stosowane w gabinecie Medycyna i Estetyka to wyroby medyczne klasy III podlegające regulacjom prawnym, oznakowane znakiem C E (*), przeznaczone do podawania wyłącznie przez wykwalifikowanych profesjonalistów.

*C E - oznacza zgodność wyrobu z wymaganiami prawodawstwa Unii Europejskiej. Nie mylić z China Export (CE).

EFEKTY TERAPII:

  • - nawilżenie skóry,
  • - odżywienie skóry,
  • - rozjaśnienie skóry,
  • - zmniejszenie płytkich zmarszczek,
  • - stymulacja syntezy kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego,
  • - poprawa gęstości skóry,
  • - przyspieszenie procesów odnowy i regeneracji skóry,
  • - poprawa ukrwienia i metabolizmu skóry.

Efekty mezoterapii pod postacią nawilżenia i rozjaśnienia skóry, spłycenia drobnych zmarszczek widoczne są już następnego dnia po zabiegu.

WSKAZANIA:

  • - oznaki starzenia skóry takie jak zmarszczki
  • - skóra sucha, odwodniona
  • - skóra poszarzała
  • - skóra pozbawiona blasku
  • - ścieńczała, mało elastyczna skóra
  • - fotostarzenie
  • - skóra wymagająca rewitalizacji
  • - profilaktyka starzenia się skóry

PRZECIWWSKAZANIA:

  • - uczulenie na składniki preparatu
  • - ciąża i okres laktacji
  • - aktywna choroba nowotworowa,
  • - stosowanie leków przeciwkrzepliwych (m.in. kwasu acetylosalicylowego, heparyny, acenokumarolu)
  • - stosowanie leków immunosupresyjnych
  • - zakażenia wirusowe, bakteryjne, grzybicze skóry
  • - aktywne zmiany chorobowe skóry (np. łuszczyca, liszaj płaski, łojotokowe zapalenie skóry, zmiany alergiczne)
  • - skłonność powstawania blizn, keloidów oraz zwłóknień
  • - niewyrównana cukrzyca

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:

Na kilka dni przed zabiegiem (5-7) najlepiej unikać przyjmowania aspiryny, niesterydowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofen) i innych substancji obniżających krzepliwość krwi (np. duże dawki witaminy E lub kwasów tłuszczowych omega 3). W razie potrzeby przyjęcia w tym czasie leku przeciwbólowego najlepiej wybierać paracetamol (dawka przeciwbólowa dla osoby dorosłej to 2 tabletki po 500 mg), gdyż on nie zaburza procesów krzepnięcia krwi.

PRZEBIEG ZABIEGU:

Bezpośrednio przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarza, który ustala, czy nie występują przeciwwskazania do zabiegu oraz informuje Pacjenta o przebiegu i efektach procedury oraz o potencjalnych działaniach niepożądanych. Zakładana jest i prowadzona dokumentacja medyczna.

Zabieg polega na wprowadzeniu preparatu przy pomocy iniekcji w wybrane fragmenty twarzy lub ciała. Zabieg możemy wykonać igłą lub kaniulą. Podawanie preparatu igłą jest bardziej precyzyjne, ale wiąże się z wykonaniem wielu płytkich nakłuć skóry, co ma swoje dobre i mniej lubiane strony. Każde przekłucie skóry to dodatkowa stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu, ale też ryzyko bólu i powstania wybroczyn lub krwiaczków. Podanie preparatu kaniulą podskórnie niweluje te niedogodności, gdyż wymaga wykonania tylko kilku nakłuć skóry.

Sam zabieg trwa ok. 30-40 minut, jednak przed zabiegiem przeprowadzamy konsultację lekarską, zakładamy dokumentację medyczną oraz nakładamy na twarz krem znieczulający (przed zabiegiem wykonywanym igłą). Wszystko to wydłuża czas trwania procedury. Nałożenie kremu znieczulającego nie jest wymagane przed zabiegiem z zastosowaniem kaniuli ze względu na małą ilość nakłuć. 

REKONWALESCENCJA:

Jeśli wskutek nakłuć igłą dojdzie do powstania siniaczków, będą się one wchłaniać przez 3-7 dni. Na szczęście w praktyce krwiaczki zdarzają się bardzo rzadko. W efekcie zabiegu wykonanego zarówno igłą jak i kaniulą może wystąpić niewielki obrzęk w okolicy poddanej procedurze, który ustępuje w ciągu kilku godzin.

ZALECENIA POZABIEGOWE:

  1. Nie dotykać twarzy lub miejsca objętego zabiegiem przez 4-6 godzin po zakończeniu procedury.
  2. Okolicę zabiegową utrzymywać w czystości, m.in. nie przytulać zwierząt, zmienić poszewkę od poduszki na świeżą lub całą pościel.
  3. Okolicę zabiegową myć wodą z łagodnym środkiem myjącym (dermokosmetykiem), osuszać przez dotyk (nie trzeć) czystym ręcznikiem przeznaczonym tylko dla okolicy zabiegowej. Najlepiej codziennie zmieniać ręcznik.
  4. Przez 4 tygodnie nie opalać się (słońce, solarium).
  5. Przez 7 dni po zabiegu lub do całkowitego wyleczenia skóry zrezygnować z korzystania z sauny, basenu, peelingu, depilacji, intensywnych ćwiczeń fizycznych.
  6. Przez 7 dni po zabiegu nie nakładać preparatów o działaniu mocno złuszczającym.
  7. Przez co 2 dni po zabiegu nie spożywać alkoholu.
  8. Stosować kremy ochronne z filtrem SPF 30 lub SPF 50.
  9. Stosować kremy regenerujące, nawilżające.
  10. Po 1-2 dniach od zabiegu można nałożyć makijaż.

ILOŚĆ POWTÓRZEŃ:

Ilość powtórzeń zależy od preparatu zastosowanego w mezoterapii. Tą informację zawarłam w cenniku dotyczącym mezoterapii, gdyż tylko w cenniku mogę wymienić nazwy handlowe preparatów.

ZABIEGI WYKONUJE:

Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej.

Gabinety Lekarskie Medycyna i Estetyka oferują zabiegi mezoterapii owłosionej skóry głowy celem poprawienia kondycji włosów. Mezoterapia to zabieg polegający na wprowadzaniu w skórę za pomocą iniekcji (czyli igłą) preparatów zawierających różnego rodzaju substancje odżywcze i pobudzające cebulki włosowe, między innymi:

1/ osocze bogatopłytkowe (PRP) lub fibryna bogatokomórkowa I-PRF

2/ formuła 7 peptydów i kwasu hialuronowego

EFEKTY TERAPII:

Efektem terapii osoczem, fibryną lub preparatem peptydowo-hialuronowym jest pobudzenie wzrostu nowych kosmyków – szczególnie w fazie aktywnego wzrostu anagenu. Zabiegi pobudzają krążenie oraz stymulują i rewitalizują mieszki włosowe, przyspieszając odrost włosów. W efekcie kosmyki stają się grubsze, a fryzura pełna objętości.

DLA KOGO?

Zabiegi są przeznaczone dla wszystkich dorosłych osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn, które chcą zatrzymać wypadanie włosów, przyspieszyć ich odrost, pogrubić i zagęścić włosy. Jeśli jednak problem utraty włosów jest nasilony, mezoterapia nie może być jedyną stosowaną procedurą. Pacjent wymaga wtedy diagnostyki i leczenia przez lekarza dermatologa, a zabiegi estetyczne są ich wartościowym uzupełnieniem.

WSKAZANIA:

Mezoterapię owłosionej skóry głowy stosujemy wspomagająco w terapii łysienia różnego typu, m.in.:

  1. związanego z wiekiem,
  2. związanego z niedoborami witamin i minerałów,
  3. spowodowanego zaburzeniami hormonalnymi (np. niedoczynnością tarczycy, nadmiarem androgenów lub nadwrażliwością mieszka włosowego na androgeny, hiperprolaktynemią)
  4. spowodowanego przyjmowaniem niektórych leków,
  5. po urazach psychicznych,
  6. po przebyciu covid-19, grypy lub innych ostrych chorób gorączkowych,
  7. wskutek ekspozycji na promieniowanie UV.

PRZECIWWSKAZANIA:

  1. uczulenie na składniki preparatu
  2. ciąża i karmienie piersią,
  3. aktywna choroba nowotworowa,
  4. zaburzenia krzepliwości krwi i stosowanie leków przeciwkrzepliwych (m.in. kwasu acetylosalicylowego, heparyny, acenokumarolu)
  5. Stosowanie leków immunosupresyjnych
  6. zakażenia wirusowe, bakteryjne, grzybicze skóry
  7. aktywne zmiany chorobowe skóry (np. łuszczyca, liszaj płaski, łojotokowe zapalenie skóry, zmiany alergiczne)
  8. skłonność powstawania blizn, keloidów oraz zwłóknień
  9. niewyrównana cukrzyca
  10. choroby krwi,
  11. choroby autoimmunologiczne,
  12. zakażenie wirusem HIV
  13. przewlekłe choroby wątroby.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGÓW:

Nie ma potrzeby specjalnego przygotowania. Jedynie na kilka dni przed zabiegiem warto powstrzymać się od przyjmowania aspiryny i innych leków zwiększających ryzyko krwawienia (np. niesterydowe leki przeciwzapalne, w tym ibuprofen).

PRZEBIEG ZABIEGU:

Bezpośrednio przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarska, podczas której lekarz ustala, czy nie występują przeciwwskazania do zabiegu oraz informuje Pacjenta o przebiegu i efektach procedury oraz o potencjalnych działaniach niepożądanych. Zakładana jest i prowadzona dokumentacja medyczna.

Osocze, fibrynę i preparat peptydowo-hialuronowy wstrzykuje się igłą śródskórnie lub płytko podskórnie metodą mezoterapii (wielu nakłuć skóry). Zabieg trwa ok. 30 min.

Niestety owłosioną skórę głowy trudno jest skutecznie znieczulić i zabieg może być bolesny. Jeśli zdecydujemy się na znieczulenie kremem, warto wiedzieć, że jego część zawsze zatrzyma się na włosach i nie spenetruje do skóry tak dobrze, jak w okolicach gładkich. Kolejnym problemem jest dokładne oczyszczenie skóry z kremu przed nakłuwaniem, gdyż włosy utrudniają tą czynność. Dlatego sugerujemy, aby temu zabiegowi poddawać się bez znieczulenia. Ewentualnie u osób wrażliwych na ból możemy zastosować w okolicy zabiegowej aerozol ze środkiem znieczulającym, ale on również nie zapewni komfortu w 100%.

REKONWALESCENCJA:

Bezpośrednio po zabiegu mogą występować niewielkie zgrubienia w miejscach podania preparatu lub niewielki świąd. Zmiany te ustępują w ciągu kilku – kilkunastu godzin. Wykonywanie zabiegu metodą wielu nakłuć igłą wiąże się z ryzykiem powstania siniaczków, które wchłaniają się przez kilka dni (3-7). Na szczęście w praktyce zdarzają się bardzo rzadko, a ponadto w okolicy owłosionej skóry głowy nie są widoczne, gdyż przykrywają je włosy.  

ZALECENIA POZABIEGOWE:

  1. Nie dotykać okolicy objętej zabiegiem przez 4-6 godzin po zakończeniu procedury.
  2. Okolicę zabiegową utrzymywać w czystości, m.in. nie przytulać zwierząt, zmienić poszewkę od poduszki (lub całą pościel) na świeżą, do osuszania skóry głowy przygotować czysty ręcznik.
  3. zrezygnować z sauny, basenu, intensywnego wysiłku fizycznego przez minimum 24 godziny,
  4. nie wykonywać masażu skóry głowy przez 24 godziny,
  5. nie opalać się przez minimum 48 godzin
  6. nie stosować kremów, lakierów do włosów ani innych środków do stylizacji,
  7. codziennie pielęgnacja skóry głowy może zostać wznowiona po 24 godzinach.

ZABIEGI WYKONUJE:

Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej.

OPIS:

Zabieg resurfacingu frakcyjnego nieablacyjnego wykonuję laserem nieablacyjnym Q-Switched (Nd:YAG 1064 nm). Jego energia powoduje powstanie w skórze właściwej setek kontrolowanych mikrouszkodzeń. Ponieważ energia lasera skupia się pod naskórkiem, naskórek pozostaje nienaruszony. Proces gojenia mikrouszkodzeń stymuluje powstawanie nowego kolagenu, kurczenie się już istniejących włókien, a także poprawę ich ułożenia i grubości. Ponadto przy zastosowaniu odpowiednich parametrów energia lasera w sposób mechaniczny rozbija cząstki barwnika nagromadzone w przebarwieniach. Skutkuje to rozjaśnieniem plam pigmentacyjnych.

Fakt, że zabieg nie uszkadza naskórka, oznacza, że skóra nie wymaga gojenia. A to w połączeniu z jego silnym działaniem odmładzającym sprawia, że zabieg jest bardzo atrakcyjną alternatywą dla procedur inwazyjnych, wymagających okresu rekonwalescencii.

Dużą zaletą zabiegu jest jego bezbolesność. Procedura nie wymaga znieczulenia i jest oceniana przez Pacjentów jako komfortowa. Podczas zabiegu Pacjent odczuwa na skórze przyjemne, delikatne ciepło.

Zabieg ten jako jeden z nielicznych zabiegów laserowych można wykonywać całorocznie, również latem, ale wówczas pod warunkiem unikania ekspozycji na słońce w okresie przed i pozabiegowym oraz codziennego stosowania kremu z filtrem UV 30 lub 50.

EFEKTY TERAPII:

W efekcie serii zabiegów uzyskujemy:

  • - wygładzenie zmarszczek,
  • - spłycenie bruzd nosowo-wargowych,
  • - wygładzenie kurzych łapek,
  • - poprawę napięcia i jędrności skóry (działanie liftingujące),
  • - rozjaśnienie przebarwień,
  • - zwężenie porów,
  • - rozświetlenie skóry,
  • - poprawę jakości i kondycji skóry,
  • - spowolnienie procesów starzenia.

Po wykonaniu pełnej serii zabiegów efekty utrzymują się do 12 miesięcy.

DLA KOGO?

Zabieg dedykowany jest wszystkim osobom dorosłym z oznakami starzenia się, zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Jest świetną procedurą dla poprawienia jakości skóry delikatnych okolic ciała, np. szyi, dekoltu, wokół oczu, wokół ust, grzbietów rąk. Jest również stosowany w celu redukcji przebarwień i poszerzonych porów.

Procedura świetnie się sprawdzi u wszystkich tych osób, które poszukują skutecznych metod odmładzania skóry, niewymagających okresu rekonwalescencji. Zabiegi należą do grupy tzw. „lunchowych”, które można przeprowadzić „w trakcie przerwy na lunch” i zaraz potem wrócić do wykonywania codziennych czynności. Jako zabieg bezbolesny jest idealny dla osób z niskim progiem bólu oraz dla tych, którzy nie mogą stosować środków znieczulających.

UPRAWNIENIA DO WYKONANIA ZABIEGU:

Zabiegi mogą być przeprowadzane wyłącznie przez personel posiadający odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, zarówno przez lekarza, jak i kosmetologa współpracującego z lekarzem.

WSKAZANIA:

  • - fotouszkodzenia,
  • - rozszerzone pory,
  • - zmarszczki
  • - bruzdy
  • - wiotkość, utrata jędrności skóry,
  • - przebarwienia,
  • - niejednolity koloryt,
  • - szara zmęczona skóra pozbawiona witalności,
  • - profilaktyka starzenia skóry.

Zabieg można wykonać niemal we wszystkich okolicach ciała.

PRZECIWWSKAZANIA OGÓLNE:

  1. Stosowanie ziół światłouczulających na 10-20 dni przed zabiegiem, np. dziurawiec, nagietek, bratek, skrzyp.
  2. Stosowanie wszelkich ziół i mieszanek detoksykujących / odchudzających / oczyszczających oraz suplementów ziołowych na skórę, włosy i paznokcie na 10-20 dni przed zabiegiem.
  3. Przyjmowanie antybiotyków światłouczulających (np. Tetralysal, Unidox Solutab, Cipronex, inne) – terapię tymi antybiotykami należy zakończyć na 2-4 tygodni przed zabiegiem.
  4. Leczenie przeciwzakrzepowe lub zaburzenia krzepliwości krwi (np. heparyny nie stosować na 2 tygodnie przed zabiegiem).
  5. Niesterydowe leki przeciwzapalne, np. aspiryna, ibuprofen – nie przyjmować na 5-7 dni przed zabiegiem.
  6. Witamina A lub E oraz beta karoten – nie stosować na tydzień przed zabiegiem.
  7. Terapia doustna retinoidami (np. Izotek, Axotret, Aknenormin) – przerwa między ostatnia dawką a zabiegiem powinna wynieść 6 m-cy.
  8. Ostrożnie u osób stosujących leki przeciwdepresyjne.
  9. Antykoncepcja hormonalna – jeśli brak przebarwień można wykonać zabieg.
  10. Stosowanie innych zabiegów medycyny estetycznej w ostatnim czasie: nici – do 3 m-cy wstecz, fal radiowych – do miesiąca, HIFU – do 3 m-cy.
  11. Nadwrażliwość na słońce – należy wykonać próbę laserową.
  12. Fotodermatozy, np. toczeń rumieniowaty, porfiria.
  13. Przebarwienia polekowe i pozapalne.
  14. Padaczka
  15. Cukrzyca – głównie przy zaburzeniach czucia (bólu, dotyku).
  16. Chwiejne nadciśnienie tętnicze.
  17. Operacje, zabiegi chirurgiczne w ciągu ostatnich 3 miesięcy - konsultacja z osobą wykonującą zabieg.
  18. Stan infekcji (gorączka).
  19. Aktywne infekcje i stany zapalne skóry.
  20. Bielactwo, łuszczyca, liszaj płaski.
  21. Tendencja do powstawania bliznowców.
  22. Czynna choroba nowotworowa oraz względnie okres 5 lat od jej wyleczenia.
  23. ciąża i okres karmienia piersią.

PRZECIWWSKAZANIA MIEJSCOWE - W OBRĘBIE OBSZARU, KTÓRY MA BYĆ PODDANY ZABIEGOWI:

1. Stosowanie kremów z retinolem (odstawić na 4 tygodnie przed zabiegiem), kremu z wit. C, A, E lub z kwasami owocowymi (odstawić na tydzień przed zabiegiem),
2. Opalona skóra – zabieg można wykonać nie wcześniej niż 6-8 tygodni po ostatnim opalaniu.
3. Stosowanie samoopalaczy lub kremów samoopalających w ciągu ostatnich 2 tygodni,
4. Stosowanie steroidów w kremach w ciągu ostatnich 2 tygodni,
5. Depilacja woskiem lub pęsetą w ciągu ostatnich 2 tygodni,
6. Łagodne zabiegi złuszczające, np.
- peeling ziarnisty lub enzymatyczny - nie stosować przez 7 dni przed zabiegiem,
- kwasy, mikrodermabrazja - nie stosować przez 14 dni przed zabiegiem,
7. Mocny peeling mechaniczny lub chemiczny w obszarze do naświetlania – nie stosować przez 4 tyg. przed zabiegiem
8. Skóra bardzo sucha i wrażliwa, skóra pergaminowa,
9. Obecność znamion barwnikowych, odbarwień, zmian chorobowych w obszarze poddawanym zabiegowi (np. łuszczycowych),
10. Zakażenie wirusowe, bakteryjne i grzybicze w miejscu zabiegu (np. aktywna opryszczka) lub nawracająca opryszczka w wywiadzie.
11. Zabieg spowoduje osłabienie działania botoksu, wypełniaczy, jeśli były podawane w okolicę zabiegową w ciągu ostatnich kilku – kilkunastu tygodni.
12. Nie spożywać alkoholu na 24 godz. przed zabiegiem.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:

Należy pamiętać o przeciwwskazaniach do zabiegu, m.in. o tym, aby przez pół roku przed zabiegiem nie przyjmować retinoidów, a kilka tygodni wcześniej zrezygnować z opalania i przyjmowania preparatów, które mogłyby wywołać reakcję fototoksyczną na skórze (np. niektóre zioła, leki).

PRZEBIEG ZABIEGU:

Bezpośrednio przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarska, podczas której lekarz ustala, czy nie występują przeciwwskazania do zabiegu oraz informuje Pacjenta o przebiegu i efektach procedury oraz o potencjalnych działaniach niepożądanych. Zakładana jest i prowadzona dokumentacja medyczna.

Zabieg nie jest bolesny i nie wymaga znieczulenia. Bezpośrednio przed zabiegiem oczy Pacjenta są zabezpieczane specjalnymi okularkami, a następnie skóra jest naświetlana promieniowaniem lasera. Podczas zabiegu Pacjent odczuwa na skórze przyjemne, delikatne ciepło. Zależnie od rozległości zmian zabieg trwa od kilkunastu minut do godziny.

REKONWALESCENCJA I POSTĘPOWANIE POZABIEGOWE:

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji. Skóra po zabiegu może być lekko zaczerwieniona, ale bezpośrednio po zabiegu Pacjent może wrócić do codziennej aktywności. Są jednak pewne niewielkie ograniczenia opisane poniżej.

ZALECENIA POZABIEGOWE:

  1. Nie dotykać twarzy lub miejsca objętego zabiegiem przez 4-6 godzin po zakończeniu procedury.
  2. Okolicę zabiegową utrzymywać w czystości, m.in. nie przytulać zwierząt, zmienić poszewkę od poduszki / pościel na świeżą.
  3. Okolicę zabiegową myć wodą z łagodnym środkiem myjącym (dermokosmetykiem), osuszać przez dotyk (nie trzeć) czystym ręcznikiem przeznaczonym tylko dla okolicy zabiegowej. Najlepiej codziennie zmieniać ręcznik.
  4. Nie opalać się przez minimum 4 tygodnie (słońce, solarium).
  5. Stosować kremy ochronne z filtrem UV (SPF 30 lub 50).
  6. Stosować kremy regenerujące, nawilżające 2-3x dziennie.
  7. Makijaż można nałożyć następnego dnia po zabiegu.
  8. Przez kilka dni po zabiegu nie stosować mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu i drażniących kosmetyków.
  9. Przez 5 dni po zabiegu zrezygnować z korzystania z sauny, basenu, peelingu, depilacji.
  10. Przez 24 godziny po zabiegu unikać ćwiczeń fizycznych.
  11. Przez 24 godziny po zabiegu nie spożywać alkoholu.

ILOŚĆ POWTÓRZEŃ:

Rezultat jest znakomity, jednak aby go osiągnąć, najlepiej wykonać serię 3-5 zabiegów w odstępach 2-3 tygodniowych. Idealnie jest połączyć laser z ostrzykiwaniem skóry np. osoczem bogatopłytkowym lub innymi stymulatorami skóry.

 ZABIEG WYKONUJE:

Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej.

DyeVL skutecznie redukuje rumień i zmiany o charakterze trądzika różowatego, zmniejsza przebarwienia, wyrównuje powierzchnię skóry niwelując drobne zmarszczki i daje efekt odmłodzenia skóry. DyeVL to doskonalsza wersja IPL. Podobnie jak IPL, jest pulsacyjnym źródłem światła, ale jego wyjątkową cechą jest emitowanie światła o wąskim zakresie długości fal 500-600 nm (IPL: 510-1100 nm). Dzięki temu skóra nie jest narażona na działanie innych długości światła, co redukuje ilość działań niepożądanych (oparzeń) oraz pozwala uzyskać lepsze efekty terapii w krótszym czasie.
Zasada działania Dye-VL na skórę wynika z teorii selektywnej fototermolizy. Teoria ta zakłada, że pewne struktury w skórze zwane chromoforami mają zdolność pochłaniania światła o określonej długości fali (barwie). Podczas tego procesu wydziela się ciepło powodujące destrukcję chromoforów przy równoczesnym oszczędzeniu tkanek otaczających (wydzielone tam ciepło jest znacznie mniejsze).
Chromoforami dla Dye-VL są hemoglobina i melanina. Hemoglobina to barwnik zawarty we krwi, a krew wypełnia naczynia krwionośne. Duża ilość drobnych naczynek krwionośnych położonych płytko pod skórą daje nieestetyczny efekt rumienia. Z kolei melanina to pigment występujący w komórkach naskórka, odpowiedzialny za kolor naszej skóry. Pod wpływem słońca ilość melaniny w skórze wzrasta, dając efekt pożądanej przez wielu opalenizny. Gdy jednak melanina w skórze rozmieści się nierównomiernie, powstają przebarwienia.
Naczynka krwionośne wypełnione krwią poddane działaniu Dye-VL podgrzewają się i ulegają zamknięciu wskutek koagulacji. Działanie to jest wybiórcze, gdyż leżący nad naczyniami naskórek pozostaje nieuszkodzony lub jest uszkodzony w niewielkim stopniu (pod warunkiem, że skóra nie jest opalona). W ten sposób Dye-VL powoduje redukcję rumienia i trądzika różowatego. W podobnym mechanizmie Dye-VL rozjaśnia przebarwienia, gdyż melanina ulega destrukcji wskutek pochłonięcia energii emitowanej przez urządzenie.
Kolejnym dobroczynnym działaniem Dye-VL na skórę jest pobudzenie komórek skóry do produkcji kolagenu oraz przebudowa włókien kolagenowych. To skutkuje poprawą elastyczności i gładkości skóry oraz redukcją drobnych zmarszczek.
W efekcie zabiegów Dye-VL otrzymujemy skórę rozjaśnioną wskutek redukcji rumienia i przebarwień, o wyrównanym kolorycie, lepiej napiętą i bardziej gładką, jednym słowem odmłodzoną. Zabiegi najlepiej jest wdrożyć już przy pierwszych objawach fotostarzenia. Im mniejsze są defekty skóry, tym lepsze osiągniemy rezultaty i utrzymamy je przez lata.
Dye-VL jest częścią nowoczesnej platformy laserowej Alma Harmony XL Pro.

DLA KOGO?

Zabiegi Dye-VL dedykowane są wszystkim osobom dorosłym, zarówno kobietom jak i mężczyznom, które borykają się z rumieniem, trądzikiem różowatym, przebarwieniami lub chcą poprawić napięcie i wyrównać koloryt skóry oraz zredukować drobne zmarszczki. Zabieg naj-częściej stosujemy w okolicy twarzy, szyi, dekoltu i na grzbietach rąk, ale może być też zasto-sowany w innych okolicach ciała.
UPRAWNIENIA DO WYKONANIA ZABIEGU:
Zabieg powinien wykonywać lekarz lub kosmetolog współpracujący z lekarzem.

WSKAZANIA:

1. Zmiany naczyniowe:
- Rumień,
- trądzik różowaty;
- drobne teleangiektazje (poszerzone naczynka)
2. Zmiany pigmentacyjne:
- Piegi
- Przebarwienia słoneczne
- Plamy soczewicowate
- Plamy cafe-a-lait
3. Fotoodmładzanie
- Wyrównanie kolorytu skóry
- Wygładzenie drobnych zmarszczek,
- Poprawa elastyczności i sprężystości skóry.

PRZECIWWSKAZANIA OGÓLNE:

1. Stosowanie ziół światłouczulających na 2-3 tygodnie przed zabiegiem (np. dziurawiec, nagietek, bratek, skrzyp). A także wszelkich innych ziół i mieszanek detoksykujących / odchudzających / oczyszczających oraz suplementów ziołowych na skórę, włosy i paznokcie.
2. Przyjmowanie antybiotyków światłouczulających (np. Tetralysal, Unidox Solutab, Cipronex, inne) – terapię tymi antybiotykami należy zakończyć na 2-4 tygodni przed zabiegiem
3. Leczenie przeciwzakrzepowe lub zaburzenia krzepliwości krwi (np. heparyna – nie stosować na 2 tygodnie przed zabiegiem)
4. Niesterydowe leki przeciwzapalne, np. aspiryna, ibuprofen – nie przyjmować na 5-7 dni przed zabiegiem
5. Przyjmowanie witamin A lub E oraz beta karotenu – nie stosować na tydzień przed zabiegiem.
6. Terapia doustna retinoidami (np. Izotek, Axotret, Aknenormin) – przerwa między ostatnia dawką a zabiegiem powinna wynieść 6 m-cy.
7. Leki przeciwdepresyjne – decyzja po wykonaniu próby laserowej,
8. Antykoncepcja hormonalna – jeśli brak przebarwień można wykonać zabieg,
9. HTZ (hormonalna terapia zastępcza) – z racji dawek zawierających wyższe stężenie hormonów jest p-wskazaniem
10. Stosowanie innych zabiegów medycyny estetycznej w ostatnim czasie: nici – do 3 m-cy wstecz, fal radiowych – do miesiąca, HIFU – do 3 m-cy.
11. Nadwrażliwość na słońce – należy wykonać próbę laserową,
12. Fototyp skóry V i VI,
13. Fotodermatozy, np. toczeń rumieniowaty, porfiria,
14. Przebarwienia polekowe i pozapalne,
15. Padaczka,
16. Cukrzyca – głównie przy zaburzeniach czucia (bólu, dotyku),
17. Chwiejne nadciśnienie tętnicze
18. Choroby autoimmunologiczne,
19. Operacje, zabiegi chirurgiczne w ciągu ostatnich 3 miesięcy - konsultacja z osobą wykonującą zabieg
20. Stan infekcji (gorączka),
21. Aktywne infekcje i stany zapalne skóry,
22. Bielactwo, łuszczyca, liszaj płaski,
23. Tendencja do powstawania bliznowców
24. Ekstrakcja zęba w ciągu ostatnich 4 tygodni,
25. Czynna choroba nowotworowa oraz względnie okres 5 lat od jej wyleczenia
26. Ciąża i okres karmienia piersią,
27. Nie spożywać alkoholu na 24 godz. przed zabiegiem.

PRZECIWWSKAZANIA MIEJSCOWE - W OBRĘBIE OBSZARU, KTÓRY MA BYĆ PODDANY ZABIEGOWI:

1. Stosowanie kremów z retinolem (odstawić na 4 tygodnie przed zabiegiem), kremu z wit. C, A, E lub z kwasami owocowymi (odstawić na tydzień przed zabiegiem),
2. Opalona skóra – zabieg można wykonać nie wcześniej niż 6-8 tygodni po ostatnim opalaniu.
3. stosowanie samoopalaczy lub kremów samoopalających w ciągu ostatnich 2 tygodni,
4. Stosowanie steroidów w kremach w ciągu ostatnich 2 tygodni,
5. Depilacja woskiem lub pęsetą w ciągu ostatnich 2 tygodni,
6. Łagodne zabiegi złuszczające, np.
- peeling ziarnisty lub enzymatyczny - nie stosować przez 7 dni przed zabie-giem,
- kwasy, mikrodermabrazja - nie stosować przez 14 dni przed zabiegiem,
7. Mocny peeling mechaniczny lub chemiczny w obszarze do naświetlania – nie stosować przez 4 tyg. przed zabiegiem
8. Skóra bardzo sucha i wrażliwa, skóra pergaminowa,
9. Obecność znamion barwnikowych, odbarwień, zmian chorobowych w obszarze pod-dawanym zabiegowi (np. łuszczycowych),
10. Zakażenie wirusowe, bakteryjne i grzybicze w miejscu zabiegu (np. aktywna opryszczka) lub nawracająca opryszczka w wywiadzie.
11. Zabieg spowoduje osłabienie działania botoksu, wypełniaczy, jeśli były podawane w okolicę zabiegową w ciągu ostatnich kilku – kilkunastu tygodni.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:

Bardzo ważne jest, aby z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym zaprzestać przyjmowania leków i ziół światłouczulających oraz stosowania zabiegów uwrażliwiających skórę na terapię światłem. Są one szczegółowo opisane w części PRZECIWWSKAZANIA. Ponadto na 7 dni przed zabiegiem należy powstrzymać się od stosowania witaminy A i E, aspiryny, soków z beta-karotenem (np. marchwiowego), a na 24 godz. przed zabiegiem nie pić alkoholu. Sam zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarza medycyny estetycznej, który oceni, czy można go prze-prowadzić, a w razie potrzeby wykona próbę polegającą na zaaplikowaniu 2-3 impulsów świetlnych w okolicę zabiegową. Próba służy sprawdzeniu, czy organizm nie zareaguje nad-wrażliwością na energię urządzenia oraz wybraniu najefektywniejszych parametrów zabiegu. W dniu zabiegu, skóra powinna być zdrowa, bez podrażnień, umyta, niczym nieposmarowa-na.

PRZEBIEG ZABIEGU:

Bezpośrednio przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarska, podczas której lekarz ustala, czy nie występują przeciwwskazania do zabiegu oraz informuje Pacjenta o przebiegu i efektach procedury oraz o potencjalnych działaniach niepożądanych. Zakładana jest i prowadzona dokumentacja medyczna.
Przed przystąpieniem do zabiegu oczy Pacjenta są zabezpieczane specjalnymi okularkami, a na skórę nakłada się żel do USG. Powierzchnia poddana zabiegowi zostaje naświetlona krótkimi impulsami światła, co może wywołać u Pacjenta przejściowe uczucie pieczenia. Energia świetlna jest selektywnie pochłaniana przez hemoglobinę i melaninę, a ciepło uwalniane podczas tego procesu wybiórczo niszczy płytko położone, drobne naczynka krwionośne oraz przebarwienia.
Pacjenta nie znieczula się do zabiegu, gdyż krem znieczulający może zaburzyć ukrwienie leczonej okolicy. Aby zapobiec przegrzaniu naskórka oraz zmniejszyć dolegliwości podczas zabiegu, stosuje się chłodzenie specjalną końcówką zabiegową. Zależnie od rozległości zmian zabieg trwa od kilku do kilkudziesięciu minut.

REKONWALESCENCJA:

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i lekko obrzęknięta. Objawy te zwykle ustępują w ciągu kilku do kilkunastu godzin. Zabieg nie wyłącza z codziennych aktywności.

ZALECENIA POZABIEGOWE:

1. Nie dotykać twarzy lub miejsca objętego zabiegiem przez 4-6 godzin po zakończeniu procedury.
2. Okolicę zabiegową utrzymywać w czystości, m.in. nie przytulać zwierząt, zmienić poszewkę od poduszki na świeżą lub całą pościel.
3. Okolicę zabiegową myć wodą z łagodnym środkiem myjącym (dermokosmetykiem), osuszać przez dotyk (nie trzeć) czystym ręcznikiem przeznaczonym tylko dla okolicy zabiegowej. Najlepiej codziennie zmieniać ręcznik.
4. Nie opalać się przez minimum 4 tygodnie (słońce, solarium).
5. Stosować kremy ochronne z filtrem UV (SPF 30 lub 50).
6. Stosować kremy regenerujące, nawilżające 2-3x dziennie.
7. W przypadku uszkodzonej skóry należy unikać stosowaniu makijażu przez 4-5 dni po zabiegu. W pozostałych przypadkach makijaż można nałożyć następnego dnia po za-biegu.
8. Przez kilka dni po zabiegu nie stosować mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu i drażniących kosmetyków.
9. Przez 7 dni po zabiegu zrezygnować z korzystania z sauny, basenu, peelingu, depilacji, intensywnych ćwiczeń fizycznych.
10. Przez 2 dni po zabiegu nie spożywać alkoholu.

ILOŚĆ POWTÓRZEŃ:

Liczba zabiegów to kwestia indywidualna i zależy od stopnia zaawansowania problemu. Na ogół trzeba wykonać 4-6 zabiegów w odstępach 3 tygodniowych. Zazwyczaj im wcześniej pacjent pojawi się w gabinecie, tym krócej trwa terapia. Rozszerzone naczynka oraz rumień mają skłonność do nawracania, stąd należy się spodziewać, że zabiegi będzie trzeba powtarzać. Jednak warto podjąć to wyzwanie, gdyż zmiany same nie znikną. Wręcz przeciwnie, z roku na rok będzie ich coraz więcej. Jeśli nie wdrożymy żadnych działań, jest duże ryzyko, że na twarzy z rumienia rozwinie się trądzik różowaty, choroba przewlekła, postępująca i trudna w leczeniu.

EFEKTY TERAPII:

W efekcie zabiegów Dye-VL uzyskujemy skórę rozjaśnioną wskutek redukcji rumienia i przebarwień, o wyrównanym kolorycie, lepiej napiętą i bardziej gładką, jednym słowem odmłodzoną.

ZABIEGI WYKONUJE:

Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej

OPIS:

Resurfacing laserowy frakcyjny, ablacyjny wykonuję laserem ErYag (erbowo-jagowym) o długości fali 2940 nm. Resurfacing w dosłownym tłumaczeniu oznacza odnowienie powierzchni, a w przypadku tego zabiegu - odmłodzenie skóry. Ablacja to przejście ciała stałego bezpośrednio w stan gazowy. Oznacza to, że laser odparowuje skórę poddaną zabiegowi. Frakcjonowanie oznacza, że energia lasera uszkadza skórę w sposób wybiórczy. W odróżnieniu od tradycyjnej dermabrazji laserowej, w której usuwana jest od razu cała wierzchnia warstwa skóry, selektywność zabiegu frakcjonowanego sprawia, że uszkodzenia układają się w setki mikrokolumn otoczonych "mostkami" nieuszkodzonej skóry.  Nienaruszona skóra stanowi swoisty rezerwuar zdrowych komórek, dzięki którym gojenie po zabiegu następuje niezwykle szybko. 

Promieniowanie emitowane przez laser jest w całości pochłaniane przez wodę zgromadzoną w górnej warstwie skóry, dlatego penetruje ono płytko, tzn. na głębokość od 1,5 do 3 mm. Energia lasera zostaje zamieniona w ciepło, które w dwojaki sposób oddziałuje na skórę. Po pierwsze powoduje usunięcie tkanki w mechanizmie ablacji, co prowadzi do wyrównania "górek i dołków" zmarszczek, poszerzonych porów, blizn potrądzikowych. Po drugie wokół fragmentów odparowanej tkanki ("mikrodziurek") powstają warstwy przegrzania, w których tworzą się białka szoku termicznego. W ten sposób zostają w skórze uruchomione procesy naprawcze, które w ciągu 2-5 tygodni spowodują powstanie nowego kolagenu, skóra ulegnie przebudowie. Efektem jest spektakularne odmłodzenie skóry, wygładzenie zmarszczek, redukcja blizn, przebarwień, poszerzonych porów, rozstępów.

DLA KOGO?

Zabieg polecany jest wszystkim pełnoletnim kobietom i mężczyznom, którzy borykają się z problemem starzenia się skóry, wiotczeniem, zmarszczkami, nierówną fakturą skóry, bliznami potrądzikowymi, pooperacyjnymi i pourazowymi. Po zabiegu niechciane zmiany skórne są zredukowane, a skóra widocznie odmłodzona o wyrównanym kolorycie, większej gęstości i sprężystości.

UPRAWNIENIA DO WYKONYWANIA ZABIEGU:

Zabieg może być przeprowadzony wyłącznie przez lekarza posiadającego odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w zakresie takiego leczenia.

WSKAZANIA:

  1. zmarszczki,
  2. blizny potrądzikowe i chirurgiczne,
  3. rozszerzone pory,
  4. zmarszczki wokół oczu,
  5. przebarwienia,
  6. niejednolity koloryt skóry,
  7. rozstępy,
  8. wiotkość skóry,
  9. poprawa jakości, napięcia i gęstości starzejącej się skóry.

PRZECIWWSKAZANIA:

  1. ciąża i okres karmienia piersią,
  2. świeża opalenizna,
  3. aktywne infekcje,
  4. aktywna opryszczka,
  5. skłonność do powstawania blizn przerosłych i bliznowców,
  6. przyjmowanie niektórych leków (np. retinoidów (np. Izotek, Axotret), antybiotyków, leków immunosupresyjnych),
  7. czynna choroba nowotworowa,
  8. ciężkie i niewyrównane choroby ogólnoustrojowe (np. niewyrównana cukrzyca, niestabilna choroba wieńcowa, niewydolność nerek),
  9. bielactwo,
  10. aktywna łuszczyca
  11. ciemne fototypy skóry (V i VI).

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:

Przed zabiegiem unikamy peelingów chemicznych, opalania się oraz przyjmowania leków światłouczulających oraz spowalniających proces gojenia (np. retinoidy). W razie potrzeby na dzień przed zabiegiem zaleca się ogolić maszynką okolicę ciała, która ma być poddana terapii.

Zabieg poprzedza wizyta kwalifikacyjna, podczas której lekarz ocenia ogólny stan zdrowia Pacjenta, wyklucza obecność przeciwwskazań, ocenia potencjał gojenia biorąc pod uwagę m.in. równowagę hormonalną organizmu (hormony tarczycy, estrogeny) i nawyki żywieniowe Pacjenta. Ważne jest, aby dieta Pacjenta w okresie okołozabiegowym była bogata w białko (spożywać 3x dziennie) i prawidłowe tłuszcze (kwasy tłuszczowe omega 3). Natomiast nie powinna zawierać węglowodanów prostych o wysokim indeksie glikemicznym. Należy rozważyć suplementację kwasów tłuszczowych omega 3, witamin D, A+E, C, cynku oraz zastosowanie profilaktycznej dawki Heviranu u osób z nawracającą opryszczką. Jeżeli skóra pacjenta jest wysuszona, dobrze jest na tydzień przez zabiegiem wykonać mezoterapię celem zwiększenia stopnia nawodnienia. Zakładana jest i prowadzona dokumentacja medyczna.

PRZEBIEG ZABIEGU:

W zależności od rozmiaru obszaru poddawanego leczeniu, zabieg trwa od 15 do 45 minut (nie wliczając procedur przedzabiegowych, np. na potrzeby dokumentacji medycznej). Podczas zabiegu pacjent może odczuwać pieczenie. Tuż po zabiegu skóra będzie zaczerwieniona, nieco obrzęknieta i piekąca (jak w oparzeniu słonecznym). Jeśli zastosowano silne parametry lasera, mogą pojawić się lekkie wysięki limfatyczne i podkrwawianie. Bezpośrednio po zabiegu na skórę zostanie nałożona maska chłodząca na około 15-20 minut. Osobom, które zdecydowały się na wersję z osoczem bogatopłytkowym, po zabiegu pobierana jest krew, a uzyskane osocze wklepuje się w „podziurawioną” laserem skórę (nie ma potrzeby używania igły). Maska z osocza skraca czas gojenia skóry nawet dwukrotnie. 

REKONWALESCENCJA I ZALECENIA POZABIEGOWE:

Okres rekonwalescencji wynosi od 2 do 7-10 dni, zależnie od tego jak silnych parametrów lasera użyto podczas zabiegu.

ZALECENIA POZABIEGOWE:

  1. Stosować dermokosmetyki łagodzące i przyspieszające gojenie 2-3 razy dziennie,
  2. Myć skórę delikatnymi środkami bez zawartości mydła,
  3. Delikatnie osuszać skórę przez dotyk (nie pocierać!) czystym ręcznikiem przeznaczonym tylko do twarzy, najlepiej codziennie zmieniać ręcznik na świeży.
  4. nie zdrapywać mikrostrupków.
  5. Unikać kontaktu skóry poddanej zabiegowi ze zwierzętami domowymi (ryzyko infekcji!),
  1. założyć czystą pościel,
  1. często myć ręce.
  1. u osób z tendencją do opryszczki wargowej zastosować acyklowir w formie doustnej, 
  1. Unikać słońca i solariów przez minimum 6 tygodni po zabiegu i stosować kremy z flitrem UVA, UVB z wysokim wskaźnikiem ochrony SPF 50 lub 30.
  2. Nie stosować preparatów o działaniu złuszczającym.
  3. Nie korzystać z basenów i sauny, zajęć sportowych do czasu wygojenia skóry.
  4. Unikać stosowania makijażu na naświetlane miejsca co najmniej przez 1-2 dni po zabiegu.

ILOŚĆ POWTÓRZEŃ:

Poprawa będzie widoczna już po pierwszym zabiegu. Jednak dla uzyskania najlepszych rezultatów zalecane jest wykonanie od 3 do 5 zabiegów w odstępach 6 tygodniowych.

EFEKTY TERAPII:

Efekty zabiegu można podzielić na szybkie i odległe. Pierwsze rezultaty widoczne są już po kilku dniach i manifestują się poprawą kondycji i kolorytu skóry, redukcją przebarwień, poszerzonych porów i drobnych zmarszczek. W ciągu następnych 2-5 tygodni, dzięki produkcji białek szoku termicznego w strefie przegrzania, namnażają się nowe włókna kolagenowe, co jest bezpośrednią przyczyną ujędrniania twarzy i odzyskiwania jej kształtu. Wszystko to daje efekt wyraźnego odmłodzenia skóry.

ZABIEG WYKONUJE:

Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej.