Mezoterapia

Mezoterapia to zabieg polegający na dostarczeniu bezpośrednio do skóry właściwej substancji regenerujących, nawilżających lub odżywczych, np. witamin, minerałów, nieusieciowanego kwasu hialuronowego, peptydów, kwasów nukleinowych i innych. Preparaty te podaje się za pomocą licznych, płytkich wkłuć igłą w wybranym obszarze zabiegowym, śródskórnie do skóry właściwej lub do tkanki podskórnej. Celem zabiegu jest przebicie się z wartościowymi substancjami przez barierę naskórkową, której nie jest w stanie pokonać większość aktywnych składników zawartych w kremach. Ponadto pewne znaczenie dla efektów mezoterapii ma też samo nakłuwanie skóry igłą. Nakłuwanie uszkadza włókna kolagenowe, co stymuluje fibroblasty do produkcji nowego kolagenu i elastyny oraz poprawia mikrokrążenie w okolicy poddanej zabiegowi.

Alternatywną techniką podawania do skóry preparatów nawilżająco-odżywczo-regenerujących jest zastosowanie kaniuli. Dzięki kaniuli skracamy czas trwania zabiegu, gdyż nie jest potrzebne znieczulenie, unikamy śladów po licznych nakłuciach igłą, istotnie redukujemy dolegliwości bólowe i zmniejszamy niemal do zera ryzyko powstania krwiaczków. To wszystko znacznie poprawia komfort Pacjenta, a efekty zabiegu są porównywalne do tych uzyskiwanych techniką igłową.

DLA KOGO?

Mezoterapia igłowa to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej, któremu może poddać się każda dorosła osoba bez ograniczeń wiekowych, która chce nawilżyć, odżywić i rozjaśnić skórę, przywrócić skórze blask. Trzeba jednak wiedzieć, że samą mezoterapią nigdy nie uzyskamy silnego i długotrwałego działania odmładzającego. Jako jedyny zabieg w protokole anti-aging można ją zastosować w profilaktyce starzenia się skóry u osób młodych. Natomiast osobom powyżej 30 r.ż. zalecam mezoterapię jako zabieg podtrzymujący dla innych terapii, dzięki którym udało się odmłodzić skórę.

KLASYFIKACJA PRODUKTU I UPRAWNIENIA DO WYKONANIA ZABIEGU

Wszystkie produkty do mezoterapii stosowane w gabinecie Medycyna i Estetyka to wyroby medyczne klasy III podlegające regulacjom prawnym, oznakowane znakiem C E (*), przeznaczone do podawania wyłącznie przez wykwalifikowanych profesjonalistów.

*C E – oznacza zgodność wyrobu z wymaganiami prawodawstwa Unii Europejskiej. Nie mylić z China Export (CE).

EFEKTY TERAPII

 • – nawilżenie skóry,
 • – odżywienie skóry,
 • – rozjaśnienie skóry,
 • – zmniejszenie płytkich zmarszczek,
 • – stymulacja syntezy kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego,
 • – poprawa gęstości skóry,
 • – przyspieszenie procesów odnowy i regeneracji skóry,
 • – poprawa ukrwienia i metabolizmu skóry.

Efekty mezoterapii pod postacią nawilżenia i rozjaśnienia skóry, spłycenia drobnych zmarszczek widoczne są już następnego dnia po zabiegu.

Wskazania

 • – oznaki starzenia skóry takie jak zmarszczki
 • – skóra sucha, odwodniona
 • – skóra poszarzała
 • – skóra pozbawiona blasku
 • – ścieńczała, mało elastyczna skóra
 • – fotostarzenie
 • – skóra wymagająca rewitalizacji
 • – profilaktyka starzenia się skóry
 •  

Przeciwwskazania

 • – uczulenie na składniki preparatu
 • – ciąża i okres laktacji
 • – aktywna choroba nowotworowa,
 • – stosowanie leków przeciwkrzepliwych (m.in. kwasu acetylosalicylowego, heparyny, acenokumarolu)
 • – stosowanie leków immunosupresyjnych
 • – zakażenia wirusowe, bakteryjne, grzybicze skóry
 • – aktywne zmiany chorobowe skóry (np. łuszczyca, liszaj płaski, łojotokowe zapalenie skóry, zmiany alergiczne)
 • – skłonność powstawania blizn, keloidów oraz zwłóknień
 • – niewyrównana cukrzyca
 •  

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

Na kilka dni przed zabiegiem (5-7) najlepiej unikać przyjmowania aspiryny, niesterydowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofen) i innych substancji obniżających krzepliwość krwi (np. duże dawki witaminy E lub kwasów tłuszczowych omega 3). W razie potrzeby przyjęcia w tym czasie leku przeciwbólowego najlepiej wybierać paracetamol (dawka przeciwbólowa dla osoby dorosłej to 2 tabletki po 500 mg), gdyż on nie zaburza procesów krzepnięcia krwi.

PRZEBIEG ZABIEGu

Bezpośrednio przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarza, który ustala, czy nie występują przeciwwskazania do zabiegu oraz informuje Pacjenta o przebiegu i efektach procedury oraz o potencjalnych działaniach niepożądanych. Zakładana jest i prowadzona dokumentacja medyczna.

Zabieg polega na wprowadzeniu preparatu przy pomocy iniekcji w wybrane fragmenty twarzy lub ciała. Zabieg możemy wykonać igłą lub kaniulą. Podawanie preparatu igłą jest bardziej precyzyjne, ale wiąże się z wykonaniem wielu płytkich nakłuć skóry, co ma swoje dobre i mniej lubiane strony. Każde przekłucie skóry to dodatkowa stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu, ale też ryzyko bólu i powstania wybroczyn lub krwiaczków. Podanie preparatu kaniulą podskórnie niweluje te niedogodności, gdyż wymaga wykonania tylko kilku nakłuć skóry.

Sam zabieg trwa ok. 30-40 minut, jednak przed zabiegiem przeprowadzamy konsultację lekarską, zakładamy dokumentację medyczną oraz nakładamy na twarz krem znieczulający (przed zabiegiem wykonywanym igłą). Wszystko to wydłuża czas trwania procedury. Nałożenie kremu znieczulającego nie jest wymagane przed zabiegiem z zastosowaniem kaniuli ze względu na małą ilość nakłuć. 

REKONWALESCENCJA

Jeśli wskutek nakłuć igłą dojdzie do powstania siniaczków, będą się one wchłaniać przez 3-7 dni. Na szczęście w praktyce krwiaczki zdarzają się bardzo rzadko. W efekcie zabiegu wykonanego zarówno igłą jak i kaniulą może wystąpić niewielki obrzęk w okolicy poddanej procedurze, który ustępuje w ciągu kilku godzin.

ZALECENIA POZABIEGOWE

 1. Nie dotykać twarzy lub miejsca objętego zabiegiem przez 4-6 godzin po zakończeniu procedury.
 2. Okolicę zabiegową utrzymywać w czystości, m.in. nie przytulać zwierząt, zmienić poszewkę od poduszki na świeżą lub całą pościel.
 3. Okolicę zabiegową myć wodą z łagodnym środkiem myjącym (dermokosmetykiem), osuszać przez dotyk (nie trzeć) czystym ręcznikiem przeznaczonym tylko dla okolicy zabiegowej. Najlepiej codziennie zmieniać ręcznik.
 4. Przez 4 tygodnie nie opalać się (słońce, solarium).
 5. Przez 7 dni po zabiegu lub do całkowitego wyleczenia skóry zrezygnować z korzystania z sauny, basenu, peelingu, depilacji, intensywnych ćwiczeń fizycznych.
 6. Przez 7 dni po zabiegu nie nakładać preparatów o działaniu mocno złuszczającym.
 7. Przez co 2 dni po zabiegu nie spożywać alkoholu.
 8. Stosować kremy ochronne z filtrem SPF 30 lub SPF 50.
 9. Stosować kremy regenerujące, nawilżające.
 10. Po 1-2 dniach od zabiegu można nałożyć makijaż.

ILOŚĆ POWTÓRZEŃ

Ilość powtórzeń zależy od preparatu zastosowanego w mezoterapii. Tą informację zawarłam w cenniku dotyczącym mezoterapii, gdyż tylko w cenniku mogę wymienić nazwy handlowe preparatów.

zabieg wykonuje

Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej.