OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE PRP I FIBRYNA BOGATOKOMÓRKOWA I-PRF

Terapia osoczem bogatopłytkowym i fibryną bogatokomórkową należy do tzw. zabiegów autologicznych, czyli takich, w których preparat jest pozyskiwany z własnego organizmu pacjenta, w tym przypadku – z krwi. Osocze jest głównym składnikiem krwi. Z punktu widzenia odmładzania najistotniejszym składnikiem osocza są płytki krwi, gdyż zawierają czynniki wzrostu. Czynnik wzrostu to białka, które silnie stymulują procesy naprawcze i regeneracyjne tkanek, między innymi:

 1. stymulują namnażanie, różnicowanie i migrację komórek,
 2. stymulują angiogenezę, czyli tworzenie nowych naczyń krwionośnych, co umożliwia doprowadzanie składników odżywczych do leczonego miejsca,
 3. pobudzają fibroblasty – komórki skóry odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny. Kolagen i elastyna to główne białka podporowe skóry, decydujące o jej jędrności, gęstości, sprężystości i elastyczności,
 4. pobudzają produkcję kwasu hialuronowego – substancji silnie wiążącej wodę, niezbędnej dla właściwego nawodnienia skóry.

Osocze i fibryna stanowią najtańsze dostępne źródło czynników wzrostu.

Osocze i fibrynę podaje się techniką mezoterapii, czyli igłą płytko w skórę lub tuż pod skórę. Ukłucie i kontakt płytek z fibroblastami oraz kolagenem powodują aktywację płytek i uwolnienie czynników wzrostu. Efekty tkankowe działania czynników wzrostu są rozłożone w czasie w następujący sposób:

 • – do 7 dni od podania – ma miejsce największe namnażanie i różnicowanie komórek,
 • – po 7 dniach od podania – największa angiogeneza (tworzenie nowych naczyń krwionośnych),-
 • – po 30 dniach od podania – maksymalna aktywacja fibroblastów,
 • – po 60 dniach od podania – maksymalne powstawanie nowych włókien kolagenowych.

Maksymalny efekt działania osocza bogatopłytkowego i fibryny jest widoczny po 2 miesiącach od podania.

EFEKTY TERAPII

Osocze i fibryna powodują zwiększenie napięcia i nawodnienia skóry, wyrównanie kolorytu, efekt promiennej, jasnej skóry i wygładzenia zmarszczek. Skutkiem ich działania jest również redukcja blizn i rozstępów, zahamowanie utraty włosów w niektórych typach łysienia, przyspieszenie leczenia trudno gojących się ran i owrzodzeń. Dla uzyskania tych efektów zaleca się wykonanie 3 zabiegów w odstępach 1-miesięcznych.

ZABIEGI ŁĄCZONE

Osocze (lub fibryna) jest doskonałą metodą przygotowującą skórę do innych zabiegów, gdyż dzięki niemu komórki skóry są bardziej aktywne. Terapia skojarzona najlepiej się sprawdzi u osób 40+. Im pacjent jest starszy, tym tkanka wolniej się regeneruje, komórki są leniwe i słabiej odpowiadają na bodźce wywołane np. samym zabiegiem laserowym czy peelingiem. Jeśli skórę przygotujemy poprzez podanie osocza bogatopłytkowego, to efekty zabiegu będą bardziej spektakularne. Osocze dobrze się komponuje z laserem frakcyjnym ablacyjnym. Jeśli planujemy zabieg laserem, to możemy podać osocze tydzień wcześniej oraz dzień wcześniej – uaktywni ono fibroblasty i inne komórki skóry, co spotęguje pozytywny efekt zabiegu. Warto też podać osocze bezpośrednio po działaniu laserem frakcyjnym. Nie musimy wtedy używać igły, bo skóra jest „podziurawiona” laserem – osocze wystarczy wklepać. W ten sposób oprócz wzmocnienia efektu anti-aging uzyskamy również skrócenie czasu gojenia.

DLA KOGO?

Osocze i fibryna dobrze się sprawdzą u wszystkich osób, zarówno u kobiet jak i mężczyzn, które chcą spowolnić procesy starzenia, poprawić jędrność i elastyczność skóry, zredukować zmarszczki, blizny zanikowe, rozstępy i wypadanie włosów.

CZYM RÓŻNI SIĘ OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE OD FIBRYNY BOGATOKOMÓRKOWEJ?

Zarówno osocze jak i fibrynę pozyskuje się poprzez odwirowanie krwi pełnej Pacjenta, różnice sprowadzają się do kilku elementów:
1. Krew na osocze bogatopłytkowe pobieramy do próbówki z antykoagulantem, czyli substancją hamującą krzepnięcie krwi (cytrynian sodu). Natomiast krew na fibrynę bogatokomórkową pobiera się do próbówek pustych, które nie zawierających żadnych substancji dodatkowych. Cytrynian sodu nieco zwiększa odczucia bólowe podczas nakłuwania, gdyż powoduje lekkie szczypanie.
2. Parametry wirowania krwi na osocze i fibrynę różnią się między sobą w zakresie czasu wirowania oraz ilości obrotów wirówki na minutę (krew na osocze wirujemy energiczniej i dłużej).
3. W efekcie wirowania otrzymujemy:
– ok. 4 ml osocza bogatopłytkowego, które zawiera płytki krwi w ilości ok. 1,5-2x większej niż krew pełna.
– ok. 1-1,5 ml fibryny bogatokomórkowej, która zawiera płytki krwi w ilości ok 3-4x większej niż krew pełna.
4. Na podanie fibryny bogatokomórkowej do skóry mamy ok. 10-15 minut, gdyż po tym czasie fibryna może skrzepnąć, co uniemożliwi iniekcję. Natomiast na podanie osocza mamy znacznie więcej czasu.

Biorąc pod uwagę powyższe różnice fibrynę bogatomórkową rekomenduję w pierwszej kolejności u osób, które chcą intensywnie zregenerować skórę na małym obszarze, np. wokół oczu lub wokół ust. W pozostałych przypadkach zalecam osocze.

KLASYFIKACJA PRÓBÓWEK I UPRAWNIENIA DO WYKONANIA ZABIEGU

Stosowane przez nas próbówki do pozyskiwania osocza bogatopłytkowego i fibryny bogatokomórkowej są wyrobami medycznymi klasy II (MDD – Medical Device Directive) z certyfikatem na podawanie osocza i fibryny do wnętrza ciała. To oznacza, że są bezpieczne dla człowieka, są jałowe i apirogenne (czyli pozbawione resztek bakteryjnych), nie dają reakcji uczuleniowych ani ryzyka infekcji, nie mają negatywnego oddziaływania na tkanki.

Zupełnie inną klasą wyrobów medycznych są próbówki laboratoryjne – IVD (In Vitro Diagnostic Device Directive). Są to wyroby medyczne przeznaczone wyłącznie do diagnostyki in vitro (na zewnątrz ciała). Krwi pobranej do tych próbówek nie wolno podawać z powrotem do wnętrza ciała.

Osocze i fibryna mogą być podawane wyłącznie przez odpowiednio przeszkolonego lekarza.

Wskazania

 1. Rewitalizacja skóry.
 2. Spowolnienie procesów starzenia.
 3. Remodeling skóry – spłycenie zmarszczek, ujędrnienie, poprawa elastyczności, napięcia i gęstości skóry.
 4. Poprawa ukrwienia skóry.
 5. Wyrównanie kolorytu skóry.
 6. Przyspieszenie procesów gojenia.
 7. Redukcja blizn i rozstępów.
 8. Cellulit.
 9. Nadmierne wypadanie włosów o różnej etiologii.
 10. Rumień naczyniowy twarzy, trądzik młodzieńczy i różowaty (wspomagająco).
 11. Przebarwienia.
 12. Terapia wspomagająca w skojarzeniu z innymi terapiami, np. laseroterapią.

Przeciwwskazania

 1. Ciąża i karmienie piersią.
 2. Choroby krwi.
 3. Choroba nowotworowa.
 4. Ostre zakażenie wirusowe.
 5. Zakażenie wirusem HIV.
 6. Przewlekłe choroby wątroby.
 7. Choroby autoimmunologiczne.
 8. Stosowanie leków immunosupresyjnych.
 9. Zaburzenia krzepliwości krwi.
 10. Leczenie antykoagulantami.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

Ważne jest, aby nie być odwodnionym w czasie zabiegu, gdyż wtedy uzyskamy mniejszą niż standardowo objętość osocza czy fibryny. Dlatego zaleca się, aby na 24-48 godzin przed zabiegiem nie pić alkoholu oraz bezpośrednio przed zabiegiem nie ćwiczyć intensywnie. Zawsze, a zwłaszcza na kilka dni przed zabiegiem, należy pamiętać o prawidłowym nawadnianiu się i wypijać 2-2,5l płynów na dobę. Proszę nie zapominać o piciu płynów również w ciągu ostatnich 2 godzin przed procedurą. 

Na kilka dni przed zabiegiem warto powstrzymać się od przyjmowania aspiryny i innych leków zwiększających ryzyko krwawienia (np. niesterydowe leki przeciwzapalne), aby zminimalizować prawdopodobieństwo powstania siniaczków.

PRZEBIEG ZABIEGu

Osocze bogatopłytkowe i fibrynę bogatokomórkową wstrzykuje się igłą śródskórnie lub płytko podskórnie metodą mezoterapii (wielu nakłuć skóry). Zabieg trwa ok. 30 min, jednak przed zabiegiem należy nałożyć krem znieczulający również na ok. 30 min.

POSTĘPOWANIE POZABIEGOWE

Bezpośrednio po zabiegu na twarzy widoczne będą zaczerwienienie i lekki obrzęk. Zmiany te ustępują w ciągu kilku godzin. Wykonywanie zabiegu metodą wielu nakłuć igłą wiąże się z ryzykiem powstania siniaczków, które wchłaniają się przez kilka dni (3-7). Na szczęście w praktyce zdarzają się bardzo rzadko.

Zalecenia pozabiegowe:

 1. Nie dotykać twarzy lub miejsca objętego zabiegiem przez 4-6 godzin po zakończeniu procedury.
 2. Okolicę zabiegową utrzymywać w czystości, m.in. nie przytulać zwierząt, zmienić poszewkę od poduszki na świeżą lub całą pościel.
 3. Okolicę zabiegową myć wodą z łagodnym środkiem myjącym (dermokosmetykiem), osuszać przez dotyk (nie trzeć) czystym ręcznikiem przeznaczonym tylko dla okolicy zabiegowej. Najlepiej codziennie zmieniać ręcznik.
 4. Przez 4 tygodnie nie opalać się (słońce, solarium).
 5. Przez 7 dni po zabiegu lub do całkowitego wyleczenia skóry zrezygnować z korzystania z sauny, basenu, peelingu, depilacji, intensywnych ćwiczeń fizycznych.
 6. Przez 7 dni po zabiegu nie nakładać preparatów o działaniu mocno złuszczającym.
 7. Przez 14 dni od zabiegu lub do całkowitego wyleczenia skóry zrezygnować z uprawiania sportów zimowych.
 8. Przez 2 dni po zabiegu nie spożywać alkoholu.
 9. Stosować kremy ochronne z filtrem SPF 30 lub SPF 50.
 10. Stosować kremy regenerujące, nawilżające.
 11. Po 1-2 dniach od zabiegu można nałożyć makijaż.

ILOŚĆ POWTÓRZEŃ

Dla uzyskania najlepszych rezultatów zaleca się wykonanie 3 zabiegów w odstępach 1-miesięcznych. Cykl zabiegów warto powtarzać raz w roku.

CENA

Fibryna bogatokomórkowa (I-PRF):
1 próbówka – 550 zł,
2 próbówki – 750 zł

Osocze bogatopłytkowe:
1 próbówka 690 zł
2 próbówki 990 zł

zabieg wykonuje

Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej.