Terapia osoczem bogatopłytkowym i fibryną bogatokomórkową należy do tzw. zabiegów autologicznych, czyli takich, w których preparat jest pozyskiwany z własnego organizmu pacjenta, w tym przypadku – z krwi. Osocze jest głównym składnikiem krwi. Z punktu widzenia odmładzania najistotniejszym składnikiem osocza są płytki krwi, gdyż zawierają czynniki wzrostu. Czynnik wzrostu to białka, które silnie stymulują procesy naprawcze i regeneracyjne tkanek, między innymi:
Osocze i fibryna stanowią najtańsze dostępne źródło czynników wzrostu.
Osocze i fibrynę podaje się techniką mezoterapii, czyli igłą płytko w skórę lub tuż pod skórę. Ukłucie i kontakt płytek z fibroblastami oraz kolagenem powodują aktywację płytek i uwolnienie czynników wzrostu. Efekty tkankowe działania czynników wzrostu są rozłożone w czasie w następujący sposób:
Maksymalny efekt działania osocza bogatopłytkowego i fibryny jest widoczny po 2 miesiącach od podania.
EFEKTY TERAPII
Osocze i fibryna powodują zwiększenie napięcia i nawodnienia skóry, wyrównanie kolorytu, efekt promiennej, jasnej skóry i wygładzenia zmarszczek. Skutkiem ich działania jest również redukcja blizn i rozstępów, zahamowanie utraty włosów w niektórych typach łysienia, przyspieszenie leczenia trudno gojących się ran i owrzodzeń. Dla uzyskania tych efektów zaleca się wykonanie 3 zabiegów w odstępach 1-miesięcznych.
ZABIEGI ŁĄCZONE
Osocze (lub fibryna) jest doskonałą metodą przygotowującą skórę do innych zabiegów, gdyż dzięki niemu komórki skóry są bardziej aktywne. Terapia skojarzona najlepiej się sprawdzi u osób 40+. Im pacjent jest starszy, tym tkanka wolniej się regeneruje, komórki są leniwe i słabiej odpowiadają na bodźce wywołane np. samym zabiegiem laserowym czy peelingiem. Jeśli skórę przygotujemy poprzez podanie osocza bogatopłytkowego, to efekty zabiegu będą bardziej spektakularne. Osocze dobrze się komponuje z laserem frakcyjnym ablacyjnym. Jeśli planujemy zabieg laserem, to możemy podać osocze tydzień wcześniej oraz dzień wcześniej – uaktywni ono fibroblasty i inne komórki skóry, co spotęguje pozytywny efekt zabiegu. Warto też podać osocze bezpośrednio po działaniu laserem frakcyjnym. Nie musimy wtedy używać igły, bo skóra jest „podziurawiona” laserem – osocze wystarczy wklepać. W ten sposób oprócz wzmocnienia efektu anti-aging uzyskamy również skrócenie czasu gojenia.
DLA KOGO?
Osocze i fibryna dobrze się sprawdzą u wszystkich osób, zarówno u kobiet jak i mężczyzn, które chcą spowolnić procesy starzenia, poprawić jędrność i elastyczność skóry, zredukować zmarszczki, blizny zanikowe, rozstępy i wypadanie włosów.
CZYM RÓŻNI SIĘ OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE OD FIBRYNY BOGATOKOMÓRKOWEJ?
Zarówno osocze jak i fibrynę pozyskuje się poprzez odwirowanie krwi pełnej Pacjenta, różnice sprowadzają się do kilku elementów:
1. Krew na osocze bogatopłytkowe pobieramy do próbówki z antykoagulantem, czyli substancją hamującą krzepnięcie krwi (cytrynian sodu). Natomiast krew na fibrynę bogatokomórkową pobiera się do próbówek pustych, które nie zawierających żadnych substancji dodatkowych. Cytrynian sodu nieco zwiększa odczucia bólowe podczas nakłuwania, gdyż powoduje lekkie szczypanie.
2. Parametry wirowania krwi na osocze i fibrynę różnią się między sobą w zakresie czasu wirowania oraz ilości obrotów wirówki na minutę (krew na osocze wirujemy energiczniej i dłużej).
3. W efekcie wirowania otrzymujemy:
– ok. 4 ml osocza bogatopłytkowego, które zawiera płytki krwi w ilości ok. 1,5-2x większej niż krew pełna.
– ok. 1-1,5 ml fibryny bogatokomórkowej, która zawiera płytki krwi w ilości ok 3-4x większej niż krew pełna.
4. Na podanie fibryny bogatokomórkowej do skóry mamy ok. 10-15 minut, gdyż po tym czasie fibryna może skrzepnąć, co uniemożliwi iniekcję. Natomiast na podanie osocza mamy znacznie więcej czasu.
Biorąc pod uwagę powyższe różnice fibrynę bogatomórkową rekomenduję w pierwszej kolejności u osób, które chcą intensywnie zregenerować skórę na małym obszarze, np. wokół oczu lub wokół ust. W pozostałych przypadkach zalecam osocze.
KLASYFIKACJA PRÓBÓWEK I UPRAWNIENIA DO WYKONANIA ZABIEGU
Stosowane przez nas próbówki do pozyskiwania osocza bogatopłytkowego i fibryny bogatokomórkowej są wyrobami medycznymi klasy II (MDD – Medical Device Directive) z certyfikatem na podawanie osocza i fibryny do wnętrza ciała. To oznacza, że są bezpieczne dla człowieka, są jałowe i apirogenne (czyli pozbawione resztek bakteryjnych), nie dają reakcji uczuleniowych ani ryzyka infekcji, nie mają negatywnego oddziaływania na tkanki.
Zupełnie inną klasą wyrobów medycznych są próbówki laboratoryjne – IVD (In Vitro Diagnostic Device Directive). Są to wyroby medyczne przeznaczone wyłącznie do diagnostyki in vitro (na zewnątrz ciała). Krwi pobranej do tych próbówek nie wolno podawać z powrotem do wnętrza ciała.
Osocze i fibryna mogą być podawane wyłącznie przez odpowiednio przeszkolonego lekarza.
Wskazania
Przeciwwskazania
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU
Ważne jest, aby nie być odwodnionym w czasie zabiegu, gdyż wtedy uzyskamy mniejszą niż standardowo objętość osocza czy fibryny. Dlatego zaleca się, aby na 24-48 godzin przed zabiegiem nie pić alkoholu oraz bezpośrednio przed zabiegiem nie ćwiczyć intensywnie. Zawsze, a zwłaszcza na kilka dni przed zabiegiem, należy pamiętać o prawidłowym nawadnianiu się i wypijać 2-2,5l płynów na dobę. Proszę nie zapominać o piciu płynów również w ciągu ostatnich 2 godzin przed procedurą.
Na kilka dni przed zabiegiem warto powstrzymać się od przyjmowania aspiryny i innych leków zwiększających ryzyko krwawienia (np. niesterydowe leki przeciwzapalne), aby zminimalizować prawdopodobieństwo powstania siniaczków.
PRZEBIEG ZABIEGu
Osocze bogatopłytkowe i fibrynę bogatokomórkową wstrzykuje się igłą śródskórnie lub płytko podskórnie metodą mezoterapii (wielu nakłuć skóry). Zabieg trwa ok. 30 min, jednak przed zabiegiem należy nałożyć krem znieczulający również na ok. 30 min.
POSTĘPOWANIE POZABIEGOWE
Bezpośrednio po zabiegu na twarzy widoczne będą zaczerwienienie i lekki obrzęk. Zmiany te ustępują w ciągu kilku godzin. Wykonywanie zabiegu metodą wielu nakłuć igłą wiąże się z ryzykiem powstania siniaczków, które wchłaniają się przez kilka dni (3-7). Na szczęście w praktyce zdarzają się bardzo rzadko.
Zalecenia pozabiegowe:
ILOŚĆ POWTÓRZEŃ
Dla uzyskania najlepszych rezultatów zaleca się wykonanie 3 zabiegów w odstępach 1-miesięcznych. Cykl zabiegów warto powtarzać raz w roku.
CENA
Fibryna bogatokomórkowa (I-PRF):
1 próbówka – 550 zł,
2 próbówki – 750 zł
Osocze bogatopłytkowe:
1 próbówka 690 zł
2 próbówki 990 zł
zabieg wykonuje
Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej.