Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne to zabiegi, które poprzez zastosowanie specjalnych substancji chemicznych prowadzą do kontrolowanego uszkodzenia skóry. Dochodzi do złuszczenia martwych komórek warstwy rogowej naskórka, regeneracji żywych stref naskórka i remodelingu skóry właściwej. W efekcie uzyskujemy poprawę wyglądu i kondycji skóry.

Działanie peelingów chemicznych jest wielokierunkowe:

  1. Usuwają zrogowaciałe warstwy naskórka, przez co skóra odzyskuje miękkość,
  2. Poprawiają mikrocyrkulację krwi, co poprawia stopień odżywienia skóry.
  3. stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i poprawiają jakość włókien elastyny, co ujędrnia skórę.
  4. Nasilają produkcję glikozaminoglikanów m.in. kwasu hialuronowego, co poprawia stopień nawilżenia skóry
  5. Hamują tyrozynazę i nadaktywność melanocytów, co skutkuje redukcją przebarwień.
  6. Regulują wydzielanie łoju i mają działanie bakteriobójcze, dzięki czemu poprawie ulega stan skóry trądzikowej i łojotokowej.

Subtancje zawarte w peelingach chemicznych (kwasy) różnią się między sobą mocą i efektem działania. Obecnie chętnie stosujemy peelingi złożone. Okazało się bowiem, że zabieg przy użyciu kilku substancji o małym stężeniu daje bardziej spektakularne wyniki niż złuszczanie jednym, za to silnym związkiem i ma mniej działań niepożądanych.

Ze względu na głębokość penetracji skóry peelingi dzielimy na powierzchowne, średnio-głębokie i głębokie. Ponieważ peelingi głębokie obciążone są dużą ilością działań niepożądanych, w praktyce najczęściej stosujemy peelingi powierzchowne. Główne atuty peelingów powierzchownych to krótki czas gojenia, mała liczba powikłań i duży profil bezpieczeństwa w każdym fototypie skóry przy relatywnie niskich kosztach. Podrażnienie i złuszczanie najczęściej są minimalne, więc pacjent może od razu wrócić do codziennych czynności. Jednak dla uzyskania oczekiwanego rezultatu zabieg należy powtórzyć 4-6 razy w odstępach 2-4 tygodniowych.

Peelingi średnio głębokie powodują kontrolowane głębsze uszkodzenie skóry, skutkujące obrzękiem, zaczerwienieniem i wyraźnym złuszczaniem. Proces gojenia trwa 7-14 dni, a rumień i niewielki obrzęk mogą utrzymywać się nawet 30-60 dni. Peeling średnio głęboki można powtórzyć dopiero po ok. 3-6 m-cach.

Peelingi wykonujemy w okresie jesienno-zimowym, gdyż zdecydowana większość z nich uwrażliwia skórę na działanie promieni słonecznych, co może skutkować powstaniem wtórnych przebarwień. Jedynie kwas migdałowy, ferulowy oraz peeling PRX są bezpieczne o każdej porze roku, również latem. Niemniej we wszystkich rodzajach peelingów (również tych stosowanych latem) skóra przed zabiegiem nie może być opalona. Ponadto słońca i solariów należy unikać przez 4-6 tygodni po zabiegu. Należy stosować w tym okresie kremy z wysokim filtrem UV (SPF 50, SPF 30).

Peelingi chemiczne mają wiele zalet. Nie bez znaczenia jest też aspekt ekonomiczny – są tańsze od innych zabiegów dających podobne rezultaty.

DLA KOGO?

Zabiegi przeznaczone są zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Największe korzyści z peelingów powierzchownych odniosą osoby młode i w średnim wieku. Natomiast osoby dojrzałe z bardziej zaawansowanymi cechami starzenia skóry będą wymagały innych, mocniejszych zabiegów, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt odmłodzenia. Ale również u nich peelingi powierzchowne ładnie odświeżą skórę.

Peelingi średnio – głębokie dobrze się sprawdzają, gdy są nakładane punktowo na konkretne zmiany skórne, jak plamy soczewicowate czy blizny potrądzikowe (np. Cross TCA w leczeniu blizn potrądzikowych typu ice-pick). Uzyskujemy wówczas istotną redukcję zmian nie narażając jednocześnie Pacjenta na dyskomfort związany z długim gojeniem skóry całej twarzy.

KLASYFIKACJA PRODUKTÓW I UPRAWNIENIA DO WYKONYWANIA ZABIEGÓW

Wszystkie peelingi stosowane w gabinecie Medycyna i Estetyka to wyroby medyczne podlegające regulacjom prawnym, oznakowane znakiem C E (*), przeznaczone do podawania wyłącznie przez wykwalifikowanych profesjonalistów.

*C E – oznacza zgodność wyrobu z wymaganiami prawodawstwa Unii Europejskiej. Nie mylić z China Export (CE).

Wskazania

  1. uszkodzenia posłoneczne jak zmarszczki, wiotkość skóry, przebarwienia – 
  2. trądzik zaskórnikowy i grudkowo-krostkowy o łagodnym nasileniu – 
  3. poprawa jakości skóry wrażliwej, naczynkowej, z trądzikiem różowatym 
  4. blizny potrądzikowe – 
  5. zaburzenia rogowacenia.
  6. poprawa jakości skóry łojotokowej.
  7. skóra sucha, odwodniona. 
  8. przebarwienia.
  9. zmarszczki, wiotkość i przebarwienia w okolicach oczu i ust.
  10. Przebarwienia, wiotkość, rogowacenie na grzbietach dłoni.

PRZECIWWSKAZANIA BEZWZGLĘDNE

  1. aktywny stan zapalny skóry (wyprysk, pokrzywka, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca)
  2. aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe skóry (np. opryszczka, liszajec zakaźny, brodawki wirusowe)
  3. doustne przyjmowanie retinoidów (izotretynoiny) w ciągu ostatnich 6 miesięcy
  4. ciąża i karmienie piersią
  5. zranienia i otarcia naskórka w miejscu zabiegu.

PRZECIWWSKAZANIA WZGLĘDNE

  1. zabiegi chirurgiczne twarzy w ciągu ostatnich 6 miesięcy (lifting z odwarstwieniem tkanek)
  2. opóźnione lub nieprawidłowe gojenie się skóry w wywiadzie, np. keloid, przebarwienia pozapalne
  3. fototypy IV – VI wg Fitzpatricka, czyli brązowe i czarne zabarwienie skóry
  4. choroby skóry w wywiadzie (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, wyprysk, łojotokowe zapalenie skóry)

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

Zaleca się unikanie ekspozycji na słońce przez 1-3 miesięcy przed zabiegiem. Należy unikać opalania oraz stosować kremy z filtrem UV 30 lub 50. Zaleca się filtry mieszane (chemiczne i fizyczne) lub fizyczne, ale te ostatnie dają efekt białej maski i przez to są słabiej akceptowane przez Pacjentów.

Warto rozważyć z lekarzem włączenie substancji przygotowujących skórę w okresie od kilkunastu dni do kilku tygodni przed zabiegiem. Wzmocni to efekt peelingu i zmniejszy ryzyko przebarwień pozapalnych. Stosuje się kremy zawierające te same składniki, które używane są w peelingach, ale w znacznie mniejszym stężeniu (np. retinoidy, kwas azelainowy, kwas kojowy, arbutyna, hydrochinon).

Na tydzień przed zabiegiem nie należy stosować depilacji, woskowania, dermabrazji, ścierających gąbek i preparatów drażniących skórę. Leki dermatologiczne z retinoidami należy odstawić na 2 doby przed zabiegiem. Mężczyźni nie powinni się golić w dniu zabiegu. U osób z nawracającą (częstą) opryszczką wskazane jest włączenie na dzień przed zabiegiem acyklowiru w dawce 5×1 tabl po 200mg przez 3-6 dni (do czasu wygojenia skóry).

PRZEBIEG ZABIEGu

Bezpośrednio przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarza, który ustala, czy nie występują przeciwwskazania do zabiegu oraz informuje Pacjenta o przebiegu i efektach procedury oraz o potencjalnych działaniach niepożądanych. Zakładana jest i prowadzona dokumentacja medyczna.

Po dokładnym oczyszczeniu skóry z makijażu i odtłuszczeniu skóry nakłada się peeling równomiernie, zaczynając od czoła, następnie na policzki brodę, okolicę ust i nos. Podczas zabiegu Pacjent najczęściej odczuwa pieczenie, które łagodzi wachlowanie skóry. Gdy minie czas przeznaczony na kontakt substancji czynnej ze skórą, lub gdy pieczenie istotnie nasili się, peeling zostaje zneutralizowany.

REKONWALESCENCJA:

Po peelingach powierzchownych podrażnienie i złuszczanie najczęściej są minimalne, więc Pacjent może od razu wrócić do codziennych czynności. Natomiast peelingi średnio głębokie powodują kontrolowane głębsze uszkodzenie skóry, skutkujące obrzękiem, zaczerwienieniem i wyraźnym złuszczaniem. Proces gojenia trwa 7-14 dni, a rumień i niewielki obrzęk mogą utrzymywać się nawet 30-60 dni.

ZALECENIA POZABIEGOWE

  1. Okolicę zabiegową utrzymywać w czystości, m.in. nie przytulać zwierząt, zmienić poszewkę od poduszki na świeżą lub całą pościel.
  2. Okolicę zabiegową myć wodą z łagodnym środkiem myjącym (dermokosmetykiem), osuszać przez dotyk (nie trzeć) czystym ręcznikiem przeznaczonym tylko dla okolicy zabiegowej. Najlepiej codziennie zmieniać ręcznik.
  3. Zakaz opalania się przez 4 tygodnie
  4. Wskazane codzienne stosowanie kremów z wysokim filtrem UV (SPF 30 lub 50).
  5. Nie stosować kosmetyków złuszczających przez 14 dni.
  6. Aby utrzymać i wzmocnić efekt działania peelingu można stosować kremy z witaminą C 2x dziennie.
  7. Bezwzględny zakaz zrywania złuszczającego się naskórka!
  8. Wskazane intensywne nawilżanie skóry.
  9. W okresie złuszczania Pacjent powinien zostać w domu przez 3-4 dni.
  10. Unikać wysokich i niskich temperatur oraz intensywnych ćwiczeń fizycznych.
  11. W przypadku peelingów powierzchownych makijaż można nałożyć kilka godzin po zabiegu (najlepiej po 24 godzinach). Natomiast po peelingach gojących się z nasilonym łuszczeniem nałożenie make-up nie poprawi wyglądu skóry, a wręcz może nasilić widoczność łuszczącego się naskórka. Ale wówczas łuszczenie zaczyna się najczęściej w 3-ciej dobie po zabiegu.
  12. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek powikłań należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

ILOŚĆ POWTÓRZEŃ

Ilość zależy od problemów skóry, celu, który chcemy osiągnąć i rodzaju zastosowanego peelingu. W przypadku peelingów powierzchownych zwykle trzeba wykonać 4-6 zabiegów, czasem więcej, a odstęp między zabiegami wynosi 2-4 tygodnie. Natomiast peeling średnio głęboki można powtórzyć dopiero po ok. 3-6 m-cach.

Zabiegi wykonujemy głównie w okresie jesienno-zimowym. Jedynie peeling migdałowy, ferulowy i stabilizowany nadtlenkiem wodoru TCA możemy wykonywać również w okresie letnim, ale pod warunkiem unikania słońca i codziennego stosowania kremów z filtrem UV 30 lub 50.

zabieg wykonuje

Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej.