Polinukleotydy to małe fragmenty kwasów nukleinowych DNA i RNA, występujące we wszystkich organizmach. Są one w całości biokompatybilne z organizmem ludzkim. W medycynie estetycznej są przeznaczone do biostymulacji skóry, co oznacza, że pobudzają jej własne możliwości regeneracyjne. Dokonują tego poprzez trzy mechanizmy działania:
Silne nawilżenie i działanie antyoksydacyjne przyczyniają się do stworzenia optymalnego środowiska dla wzrostu fibroblastów, co dodatkowo aktywuje fibroblasty i prowadzi do poprawy elastyczności i jędrności skóry.
Polinukleotydy zawarte w preparatach pozyskano z gamet łososia w procesie kontrolowanego oczyszczania i sterylizacji, są to produkty pochodzenia zwierzęcego.
DLA KOGO?
Zabiegi polinukleotydami ze względu na różnorodność protokołów można wykonać u wszystkich Pacjentów, niezależnie od wieku, płci i rodzaju skóry, którzy chcą zredukować wiotkość skóry, poprawić jej napięcie i wygładzić zmarszczki. Zabieg można stosować jako profilaktykę oraz jako zabieg „naprawczy” i anti-aging.
KLASA PRODUKTU I UPRAWNIENIA DO WYKONANIA ZABIEGU
Polinukleotydy stosowane w gabinecie lekarskim Medycyna i Estetyka to wyroby medyczne klasy III, podlegające regulacjom prawnym, oznakowane europejskim znakiem zgodności (C E*), przeznaczone do podawania wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny.
*C E – certyfikat europejski, nie mylić z China Export (CE)
wskazania
przeciwwskazania
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU
Jest to zabieg małoinwazyjny, do którego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jedynie na kilka dni przed zabiegiem warto nie przyjmować aspiryny ani innych leków zwiększających ryzyko krwawienia (np. niesterydowe leki przeciwzapalne), aby zminimalizować prawdopodobieństwo powstania siniaczków.
PRZEBIEG ZABIEGu
Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu w wybrane fragmenty twarzy lub ciała za pomocą igły lub kaniuli. W okolicy twarzy niektóre preparaty możemy podawać techniką bolusową w tak zwane punkty bioestetyczne (5 nakłuć na każdą stronę twarzy po 0,15ml) w środkową i dolną część twarzy (podanie igłą). Ta technika, podobnie jak podanie kaniulą, nie wymaga znieczulenia ze względu na małą ilość nakłuć.
REKONWALESCENCJA I POSTĘPOWANIE POZABIEGOWE
Przez 1-3 dni w obszarze zabiegowym może wystąpić zaczerwienienie, swędzenie, delikatny obrzęk i tkliwość.
Jeśli wskutek nakłuć igłą dojdzie do powstania siniaczków, będą się one wchłaniać przez 3-7 dni. Na szczęście w praktyce zdarzają się one bardzo rzadko.
Zalecenia pozabiegowe:
RODZAJE PREPARATÓW I OBSZARY ZABIEGOWE
POLINUKLEOTYDY w stężeniach 20 mg/ml oraz 25 mg/ml – wskazane są do zabiegów korekcji średnich i głębokich zmarszczek w obrębie:
Oraz ogólnie do modelowania rozleglejszych obszarów ciała, takich jak:
POLINUKLEOTYDY w stężeniu polinukleotydów 7,5 mg/ml – wskazania:
ILOŚĆ POWTÓRZEŃ
2.TWARZ I CIAŁO (20 – 25 mg/ml):
Seria 3 zabiegów co 4 tygodnie, a w przypadku skóry wymagającej dodatkowo 2 sesje w odstępach 6 tygodniowych.
2.OKOLICA OKA (7,5 MG/ML)
Seria 3-4 zabiegów co 10-14 dni, potem zabiegi podtrzymujące raz na 2-3 miesiące.
3. PROFILAKTYKA STARZENIA SIĘ U OSÓB MŁODYCH (7,5 mg/ml):
Seria 4 zabiegów co 3 tygodnie. Należy zrobić 2 cykle zabiegowe w roku lub podtrzymująco 1 zabieg co 2-3 miesiące.
Efekty terapii
Efekt nawilżenia pod postacią wygładzonej, promiennej, wypoczętej skóry widoczny jest natychmiast. Natomiast na efekt stymulacji fibroblastów do produkcji kolagenu objawiający się poprawą jędrności skóry i subtelnym uniesieniem opadających tkanek tkanek, trzeba poczekać kilka tygodni.
zabieg wykonuje
Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej.