POPRAWA KONDYCJI WŁOSÓW

Gabinety Lekarskie Medycyna i Estetyka oferują zabiegi mezoterapii owłosionej skóry głowy celem poprawienia kondycji włosów. Mezoterapia to zabieg polegający na wprowadzaniu w skórę za pomocą iniekcji (czyli igłą) preparatów zawierających różnego rodzaju substancje odżywcze i pobudzające cebulki włosowe, między innymi:

1/ osocze bogatopłytkowe (PRP) lub fibryna bogatokomórkowa I-PRF

2/ formuła 7 peptydów i kwasu hialuronowego

DLA KOGO?

Zabiegi są przeznaczone dla wszystkich dorosłych osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn, które chcą zatrzymać wypadanie włosów, przyspieszyć ich odrost, pogrubić i zagęścić włosy. Jeśli jednak problem utraty włosów jest nasilony, mezoterapia nie może być jedyną stosowaną procedurą. Pacjent wymaga wtedy diagnostyki i leczenia przez lekarza dermatologa, a zabiegi estetyczne są ich wartościowym uzupełnieniem.

EFEKTY TERAPII

Efektem terapii osoczem, fibryną lub preparatem peptydowo-hialuronowym jest pobudzenie wzrostu nowych kosmyków – szczególnie w fazie aktywnego wzrostu anagenu. Zabiegi pobudzają krążenie oraz stymulują i rewitalizują mieszki włosowe, przyspieszając odrost włosów. W efekcie kosmyki stają się grubsze, a fryzura pełna objętości.

Wskazania

  • Mezoterapię owłosionej skóry głowy stosujemy wspomagająco w terapii łysienia różnego typu, m.in.:

    1. związanego z wiekiem,
    2. związanego z niedoborami witamin i minerałów,
    3. spowodowanego zaburzeniami hormonalnymi (np. niedoczynnością tarczycy, nadmiarem androgenów lub nadwrażliwością mieszka włosowego na androgeny, hiperprolaktynemią)
    4. spowodowanego przyjmowaniem niektórych leków,
    5. po urazach psychicznych,
    6. po przebyciu covid-19, grypy lub innych ostrych chorób gorączkowych,
    7. wskutek ekspozycji na promieniowanie UV.

Przeciwwskazania

  • 1. uczulenie na składniki preparatu
  • 2. ciąża i karmienie piersią,
  • 3. aktywna choroba nowotworowa,
  • 4. zaburzenia krzepliwości krwi i stosowanie leków przeciwkrzepliwych (m.in. kwasu acetylosalicylowego, heparyny, acenokumarolu)
  • 5. stosowanie leków immunosupresyjnych
  • 6. zakażenia wirusowe, bakteryjne, grzybicze skóry
  • 7. aktywne zmiany chorobowe skóry (np. łuszczyca, liszaj płaski, łojotokowe zapalenie skóry, zmiany alergiczne)
  • 8. skłonność powstawania blizn, keloidów oraz zwłóknień
  • 9. niewyrównana cukrzyca
  • 10. choroby krwi,
  • 11. choroby autoimmunologiczne,
  • 12. zakażenie wirusem HIV
  • 13. przewlekłe choroby wątroby.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

Nie ma potrzeby specjalnego przygotowania. Jedynie na kilka dni przed zabiegiem warto powstrzymać się od przyjmowania aspiryny i innych leków zwiększających ryzyko krwawienia (np. niesterydowe leki przeciwzapalne, w tym ibuprofen).

PRZEBIEG ZABIEGu

Bezpośrednio przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarska, podczas której lekarz ustala, czy nie występują przeciwwskazania do zabiegu oraz informuje Pacjenta o przebiegu i efektach procedury oraz o potencjalnych działaniach niepożądanych. Zakładana jest i prowadzona dokumentacja medyczna.

Osocze, fibrynę i preparat peptydowo-hialuronowy wstrzykuje się igłą śródskórnie lub płytko podskórnie metodą mezoterapii (wielu nakłuć skóry). Zabieg trwa ok. 30 min.

Niestety owłosioną skórę głowy trudno jest skutecznie znieczulić i zabieg może być bolesny. Jeśli zdecydujemy się na znieczulenie kremem, warto wiedzieć, że jego część zawsze zatrzyma się na włosach i nie spenetruje do skóry tak dobrze, jak w okolicach gładkich. Kolejnym problemem jest dokładne oczyszczenie skóry z kremu przed nakłuwaniem, gdyż włosy utrudniają tą czynność. Dlatego sugerujemy, aby temu zabiegowi poddawać się bez znieczulenia. Ewentualnie u osób wrażliwych na ból możemy zastosować w okolicy zabiegowej aerozol ze środkiem znieczulającym, ale on również nie zapewni komfortu w 100%.

REKONWALESCENCJA

Bezpośrednio po zabiegu mogą występować niewielkie zgrubienia w miejscach podania preparatu lub niewielki świąd. Zmiany te ustępują w ciągu kilku – kilkunastu godzin. Wykonywanie zabiegu metodą wielu nakłuć igłą wiąże się z ryzykiem powstania siniaczków, które wchłaniają się przez kilka dni (3-7). Na szczęście w praktyce zdarzają się bardzo rzadko, a ponadto w okolicy owłosionej skóry głowy nie są widoczne, gdyż przykrywają je włosy.

ZALECENIA POZABIEGOWE

  1. Nie dotykać okolicy objętej zabiegiem przez 4-6 godzin po zakończeniu procedury.
  2. Okolicę zabiegową utrzymywać w czystości, m.in. nie przytulać zwierząt, zmienić poszewkę od poduszki (lub całą pościel) na świeżą, do osuszania skóry głowy przygotować czysty ręcznik.
  3. zrezygnować z sauny, basenu, intensywnego wysiłku fizycznego przez minimum 24 godziny,
  4. nie wykonywać masażu skóry głowy przez 24 godziny,
  5. nie opalać się przez minimum 48 godzin
  6. nie stosować kremów, lakierów do włosów ani innych środków do stylizacji,
  7. codziennie pielęgnacja skóry głowy może zostać wznowiona po 24 godzinach.

zabieg wykonuje

Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej.