Problem estetyczny

Podział zmarszczek:

1. Zmarszczki mimiczne - powstają w następstwie ciągłych skurczów mięśni mimicznych twarzy. Wszystkie miny jak śmiech, mrużenie oczu, marszczenie brwi, wyrażające smutek czy złość, stopniowo „wygniatają” w skórze ślady w postaci zmarszczek, które z czasem utrwalają się.
2. Zmarszczki grawitacyjne – pojawiają się po 40-45 r.ż., powstają wskutek oddziaływania siły grawitacji na twarz, która podlega procesom starzenia takim jak utrata sprężystości skóry, degradacja kolagenu i zanik tkanek podporowych twarzy (tkanki tłuszczowej, mięśni i kości). W efekcie „nadmiar” wiotkiej skóry pod wpływem grawitacji przemieszcza się do dołu tworząc opadające policzki, bruzdy nosowo-wargowe, bruzdy „marionetki”, „chomiki”, zwiotczały podbródek.
3. Zmarszczki posłoneczne – powstają pod wpływem szkodliwego promieniowania słonecznego, które uszkadza kolagen oraz powoduje ścieńczenie i przesuszenie skóry.
4. Zmarszczki senne – powstają na twarzy, szyi i dekolcie wskutek zaginania i
odgniatania się skóry podczas snu pod wpływem ciężaru ciała.
5. Zmarszczki atroficzne – powstają wskutek zaniku skóry z powodu spadku poziomu estrogenów w okresie menopauzalnym.
Najlepszą metodą opóźniania procesów starzenia są działania profilaktyczne. Powstawanie zmarszczek opóźniają: unikanie ekspozycji na słońce i stosowanie kremów z wysokim filtrem UV (bardzo silne działanie), unikanie palenia tytoniu, zbilansowana dieta, suplementacja antyoksydantami, stosowanie kosmetyków nawilżających i pielęgnujących skórę (np. z retinoidami, antyoksydantami), regularny sen i zabiegi medycyny estetycznej.

Polecane zabiegi:

1. Toksyna botulinowa – silnie redukuje zmarszczki mimiczne. Wskazaniem do zastosowania botoksu są:
• zmarszczki pionowe czoła („lwia zmarszczka”)
• zmarszczki poziome czoła
• zmarszczki wokół oczu, tzw. „kurze łapki”
• opadające kąciki ust
• zmarszczki królicze
• „brukowana” broda
• obniżanie się koniuszka nosa podczas uśmiechu
• uśmiech dziąsłowy

2. KWAS HIALURONOWY usieciowany (tzw. wypełniacz) – silnie działający zabieg stosowany celem wypełnienia ubytków objętości. Wskazaniem do ich zastosowania są:
• płaskie, zapadnięte policzki
• zapadnięte skronie
• bruzdy nosowo – wargowe
• poziome zmarszczki czoła
• opadające kąciki ust i bruzdy „marionetki”
• cienie pod oczami
• drobne, powierzchowne zmarszczki twarzy (np. kurze łapki, zmarszczki palacza), szyi i dekoltu

3. FRESH LIFT – silne nawilżenie i odżywienie skóry z jednoczesnym umiarkowanym działaniem liftingującym. Stosujemy lekko usieciowany kwas hialuronowy w połączeniu z kilkunastoma aminokwasami, które podajemy płytko podskórnie w obszarach twarzy wymagających regeneracji.

4. Wszystkie zabiegi poprawiające jakość skóry również redukują zmarszczki i bruzdy. Do tej grupy należą:

Zabiegi poprawiające jakość skóry - zwiększają napięcie, nawilżenie, wygładzają, przywracają blask, rozjaśniają. Są to:

A. BIOSTYMULATORY TKANKOWE / MEZOTERAPIA IGŁOWA
• polinukleotydy
• kwas bursztynowy, kwas hialuronowy
• aminokwasy z kwasem hialuronowym

mezokoktajle wieloskładnikowe

B. ZABIEGI AUTOLOGICZNE
• Osocze bogatopłytkowe PRP
• Fibryna bogatokomórkowa I-PRF
• Fibryna strukturalna S-PRF

C. PEELINGI CHEMICZNE 

E. LASER frakcyjny nieablacyjny - nie wymaga okresu rekonwalescencji.

F. LASER frakcyjny ablacyjny Er:Yag 2940 nm - konieczny jest okres rekonwalescencji 2-7 dni.

Starzenie się oznacza nie tylko większą liczbę zmarszczek. Z wiekiem zmieniają się też rysy twarzy, zapadają się skronie i policzki, pogłębiają się bruzdy, obniżają kąciki ust. Dzieje się tak, gdyż z wiekiem zanikają tkanki podporowe twarzy (tkanka tłuszczowa, mięśnie i kości), skóra traci sprężystość, a kolagen ulega degradacji. Pod wpływem siły grawitacji „nadmiar” wiotkiej skóry przemieszcza się do dołu tworząc opadające policzki („chomiki”), zwiotczały podbródek, bruzdy nosowo-wargowe i bruzdy „marionetki”.
Obrazowo różnicę między młodą i starzejącą się twarzą ukazuje zasada odwróconego trójkąta. Jeśli twarz zwęża się od góry w kierunku brody, to wygląda młodo. Podstawa trójkąta u osoby młodej lokalizuje się w środkowo-górnej części twarzy i stanowią ją wypukłe skronie i pełne policzki. Z latami te proporcje zmieniają się i u osób starszych trójkąt skierowany jest podstawą do dołu. Podstawę tworzą wówczas broda i „chomiki”.

Polecane zabiegi:

1. LIFTING WOLUMETRYCZNY to procedura zabiegowa o silnym działaniu oparta na zna-jomości biomechaniki twarzy. Jej celem jest przywrócenie twarzy kształtu litery V. Za-bieg (a raczej seria zabiegów) polega na głębokim, iniekcyjnym podaniu wypełniaczy (usieciowanego kwasu hialuronowego) w 3 główne strefy twarzy: skroniową, jarzmową i żuchwową. Aby uruchomić działanie liftingujące, zaczynamy od górnych pięter twarzy. Skroń ma strategiczne znaczenie dla wywołania pozytywnego efektu w środkowej i dol-nej części twarzy. Następnie wykonujemy iniekcje boczne, aby uzyskać dodatkowy efekt liftingujący.
Do przeprowadzenia liftingu wolumetrycznego z reguły zużywa się kilka (2-6) ampułek mocno sieciowanego kwasu hialuronowego. Ale całej procedury nie trzeba przeprowa-dzać jednego dnia, można ją podzielić na kilka etapów.

2. FRESH LIFT – silne nawilżenie i odżywienie skóry z jednoczesnym dyskretnym działaniem liftingującym. Stosuję usieciowany kwas hialuronowy w połączeniu z kilkunastoma aminokwasami, które podajemy podskórnie w obszarach twarzy wymagających uniesienia.

3. Wszystkie zabiegi poprawiające jakość skóry również redukują objawy opadania skóry, gdyż zwiększają jej gęstość. Do tej grupy należą:

  • stabilizowany termicznie kwas hialuronowy
  • polinukleotydy
  • kwas bursztynowy w połączeniu z kwasem hialuronow
  • aminokwasy z kwasem hialuronowym
  • kolagen
  • zabiegi autologiczne (osocze bogatopłytkowe PRP, fibryna bogatokomórkowa I-PRF, fibryna strukturalna S-PRF)
  • mezoterapia igłowa
  • peelingi chemiczne
  • zabiegi laserowe (resurfacing frakcyjny ablacyjny i nieablacyjny)

Wiotkość skóry jest jednym z objawów starzenia się, oznacza utratę gęstości skóry. Dochodzi do niej wskutek degradacji kolagenu i elastyny oraz ubytku kwasu hialuronowego w skórze. Włókna kolagenu i elastyny w skórze młodej są liczne, długie, mocne, przeplatają się nawzajem tworząc sprężystą sieć. Z czasem ich ubywa, stają się krótkie, porwane i słabe. Jednocześnie fibroblasty, czyli komórki skóry właściwej produkujące kolagen, tracą swoją aktywność i nie nadążają z odbudową uszkodzonych włókien. Ubywa też kwasu hialuronowego odpowiedzialnego za nawodnienie skóry. W efekcie skóra staje się przesuszona i wiotczeje.
Wiotkość skóry jest jedną z przyczyn powstawania zmarszczek, bruzd, utraty regularnego owalu twarzy, opadania policzków (tzw. „chomików”), zwiotczałego podbródka.

Polecane zabiegi:

Wskazane są zabiegi rewitalizujące, poprawiające jakość i gęstość skóry. Jest wiele zabiegów do wyboru. Decyzję, który wybrać, najlepiej podjąć wspólnie z lekarzem podczas konsultacji.

  1. FRESH LIFT – silne nawilżenie i odżywienie skóry z jednoczesnym umiarkowanym działaniem liftingującym. Stosujemy lekko usieciowany kwas hialuronowy w połączeniu z kilkunastoma aminokwasami, które podajemy płytko podskórnie w obszarach twarzy wymagających regeneracji.

  2. Zabiegi poprawiające jakość skóry - zwiększają napięcie, nawilżenie, wygładzają, przywracają blask, rozjaśniają. Są to:

    A. BIOSTYMULATORY TKANKOWE / MEZOTERAPIA IGŁOWA
    • polinukleotydy
    • kwas bursztynowy, kwas hialuronowy
    • aminokwasy z kwasem hialuronowym

    mezokoktajle wieloskładnikowe

    B. ZABIEGI AUTOLOGICZNE
    • Osocze bogatopłytkowe PRP
    • Fibryna bogatokomórkowa I-PRF
    • Fibryna strukturalna S-PRF

    C. PEELINGI CHEMICZNE 

    E. LASER frakcyjny nieablacyjny - nie wymaga okresu rekonwalescencji.

    F. LASER frakcyjny ablacyjny Er:Yag 2940 nm - konieczny jest okres rekonwalescencji 2-7 dni.

Skóra w okolicy oczu starzeje się szybciej niż w innych rejonach ciała, gdyż jest bardzo cienka i niemal pozbawiona gruczołów łojowych. Jest też narażona na działanie wielu niekorzystnych czynników, np. promieniowania słonecznego, pracę mięśni mimicznych, makijaż.

OPADAJĄCE GÓRNE POWIEKI
Główną przyczyną opadania powiek jest po prostu starzenie się. Zmiany kostne oraz coraz mniej kolagenu utrzymującego napięcie skóry sprawiają, że staje się ona wiotka i wskutek grawitacji opada. Z wiekiem coraz słabsze są także mięśnie odpowiadające za otwieranie i unoszenie powiek.
Wiotkość powiek zmniejszają wszystkie zabiegi poprawiające jakość skóry. Jeżeli jednak problem jest nasilony, konieczny może być zabieg chirurgiczny, tzw. blefaroplastyka, Zabieg polega na wycięciu z powieki nadmiaru skóry, obkurczeniu odsłoniętego mięśnia, np. metodą laserową, a u niektórych pacjentów dodatkowo na usunięciu tzw. przepukliny tłuszczowej.

KURZE ŁAPKI
Tak nazywamy zmarszczki wokół oczu powstające wskutek ciągłych skurczów mięśni mimicznych. Wszystkie miny, np. śmiech, mrużenie oczu, marszczenie brwi stopniowo „wygniatają” w skórze ślady w postaci zmarszczek. Gdy z wiekiem zanikają włókna kolagenowe i skóra traci elastyczność, zmarszczki utrwalają się. Na pierwsze, niezbyt głębokie zmarszczki, wystarczy toksyna botulinowa. Czasowy paraliż mięśni mimicznych skutecznie wygładza skórę. Na zmarszczki głębsze konieczne są zabiegi poprawiające jakość skóry (regenerujące skórę). Warto też rozważyć podanie delikatnego wypełniacza (lekko usieciowanego kwasu hialuronowego), który wygładzi „starsze”, utrwalone zmarszczki, także te schodzące nisko na policzek.

DOLINA ŁEZ
Jest to zagłębienie biegnące od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka, dokładnie tak, jak płyną łzy. Powstaje wskutek zaniku tkanki tłuszczowej i nadaje naszej twarzy smutny i zmęczony wygląd. Postępowaniem z wyboru jest podanie w okolicę zagłębienia wypełniacza (usieciowanego kwasu hialuronowego)

OBRZĘKI POWIEK I WORKI TŁUSZCZOWE
Obrzęki powiek najczęściej wywołane są zastojami płynów ustrojowych w ich obrębie. Powstają w nocy, gdy śpimy w pozycji leżącej. Skurcze mięśni mimicznych są wówczas znacznie ograniczone, brak jest „wypychania” płynów przez kurczące się mięśnie, a ciśnienie wywierane przez płyny jest wyższe niż w ciągu dnia, gdy ciało jest spionizowane. Skóra powiek jest wyjątkowo cienka, dlatego obrzęk jest bardzo widoczny.
Zaawansowane obrzęki związane z tworzeniem się poduszeczek tłuszczowych, nadmiarem skóry i zwiotczeniem mięśni, wymagają korekcji drogą operacyjną (tzw. blefaroplastyki). Skuteczność zabiegów medycyny estetycznej jest w takim wypadku znikoma.
Jeśli zmiany nie są nasilone, pomogą:
1. masaże i drenaż limfatyczny,
2. unikanie spania w pozycji na brzuchu z opadającą w dół twarzą,
3. unikanie spożywania słonych potraw, zwłaszcza wieczorem,
4. zabiegi z zakresu medycyny estetycznej poprawiające jakość skóry.

CIENIE POD OCZAMI
Cienie pod oczami powodują, że twarz wygląda na zmęczoną, niewyspaną i starszą, niż jest w rzeczywistości. Powstają w wyniku następujących procesów:
1. U niektórych osób skóra powiek jest tak cienka, że prześwitują przez nią naczynka krwionośne lub tkanki mięśnia, nadając skórze sinawy kolor.
2. Z wiekiem dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej w powiece dolnej, co wywołuje zapadnięcie tej okolicy i efekt cienia
3. Wrażenie cienia potęguje wiotczenie i zanik skóry postępujące z wiekiem.
Aby zredukować cienie pod oczami należy zadziałać zarówno w kierunku pogrubienia skóry, jak i uzupełnienia braków tkanki podskórnej. Dobrze się tu sprawdzi cała gama zabiegów poprawiających jakość skóry. Niezalecane jest natomiast stosowanie wypełniaczy (np. usieciowanego kwasu hialuronowego). Wynika to z faktu częstego występowania powikłań po wypełnianiu tej okolicy, takich jak obrzęki, utrzymujące się nierówności, nasilenie sinego koloru wskutek prześwitywania wypełniacza przez skórę.

Polecane zabiegi:

1. Toksyna botulinowa – redukuje zmarszczki mimiczne, tzw. „kurze łapki”, także „lwią zmarszczkę” i zmarszczki poprzeczne czoła

2. KWAS HIALURONOWY usieciowany (tzw. wypełniacz)
• wypełnienie drobnych zmarszczek, KURZYCH ŁAPEK

3. Zabiegi poprawiające jakość skóry zwiększają jej napięcie, wygładzają, przywracają blask, rozjaśniają. Do tej grupy należą:

A. BIOSTYMULATORY TKANKOWE / MEZOTERAPIA IGŁOWA
• polinukleotydy
• kwas bursztynowy, kwas hialuronowy
• aminokwasy z kwasem hialuronowym

mezokoktajle wieloskładnikowe

B. ZABIEGI AUTOLOGICZNE
• Osocze bogatopłytkowe PRP
• Fibryna bogatokomórkowa I-PRF
• Fibryna strukturalna S-PRF

C. PEELINGI CHEMICZNE 

E. LASER frakcyjny nieablacyjny - nie wymaga okresu rekonwalescencji.

F. LASER frakcyjny ablacyjny Er:Yag - konieczny jest okres rekonwalescencji 2-7 dni.

Usta starzeją się podobnie jak całe ciało. Pierwszym objawem starzenia się czerwieni wargowej jest jej suchość, następnie zatarciu ulega kontur ust, a czerwień blednie i zanika. Usta tracą jędrność i pojawiają się drobne zmarszczki na samej czerwieni i wokół niej. Na dalszym etapie czerwień chowa się do środka i usta stają się mniejsze.
Małe, cienkie usta mogą być również efektem uwarunkowań genetycznych. Niezależnie od przyczyny zdarza się, że nadają twarzy napięty, rozzłoszczony wyraz, wyostrzają rysy twarzy.
Jedną z najczęściej stosowanych metod służących odmłodzeniu i poprawieniu wyglądu okolicy ust jest zastosowanie dobrego preparatu kwasu hialuronowego. Można nim skorygować kształt warg, wyrównać ewentualną asymetrię, pojędrnić i odświeżyć czerwień, a także całą okolicę ust wraz z opadającymi kącikami i zmarszczkami wokół.
Dodatkowym powodem pogorszenia wyglądu ust może być zanik kości szczęki i żuchwy w wyniku ubytków zębowych. Wówczas, aby uzyskać pożądany efekt, pierwszym etapem postępowania powinno być leczenie stomatologiczno – protetyczne.

Polecane zabiegi:

1. wypełnienie usieciowanym kwasem hialuronowym celem wyrównania asymetrii lub powiększenia.
2. odświeżenie, nawilżenie, redermalizacja: odmłodzenie ust bez powiększenia, np. preparatem kwasu bursztynowego z kwasem hialuronowym, fibryna bogatokomókową i innymi.

Broda to ważna część twarzy, która decyduje o jej atrakcyjności. Zbyt mała lub niekształtna broda zaburza harmonię twarzy, skraca ją optycznie lub zlewa się z podbródkiem. Ponieważ jedną z przyczyn defektu może być wada zgryzu związana z cofniętą żuchwą, warto rozważyć leczenie ortodontyczne. Medycyna estetyczna oferuje korekcję brody w dwóch obszarach:
1. Powiększenie / wyrównanie asymetrii brody przez podanie wypełniacza, np. usieciowanego kwasu hialuronowego (korekta małej brody)
2. Redukcja nadczynności mięśnia bródkowego za pomocą toksyny botulinowej. Skutkiem nadczynności mięśnia bródkowego jest pojawienie się nierówności na brodzie (tzw. brukowana broda) oraz jej „zwijanie”, niweluje je podanie toksyny botulinowej.

Polecane zabiegi:

1. Wypełniacz (usieciowany kwas hialuronowy) – wskazaniem jest mały lub cofnięty podbródek, korekcja przywraca twarzy właściwe proporcje.
2. Toksyna botulinowa – wskazaniami są nadreaktywność mięśnia bródkowego odpowiedzialna za efekt „brukowanej” brody oraz „zwijanie” brody.

Przebarwienia to jeden z bardziej uciążliwych defektów urody, który jednocześnie trudno usunąć z powodu skłonności do nawracania. Tworzą się w wyniku zaburzeń wytwarzania barwnika (melaniny) i jego nadmiernego oraz nierównomiernego gromadzenia się w skórze. W większości przypadków czynnikiem prowokującym wystąpienie zmian jest słońce, ale istnieją też różne czynniki wewnątrzpochodne (głównie hormony i niektóre leki) oraz zewnątrzpochodne (przede wszystkim urazy i podrażnienia skóry), które predysponują do wystąpienia nadmiaru barwnika w skórze.

Rodzaje przebarwień:

• piegi – drobne plamki, które zwykle układają się symetrycznie po obu stronach twarzy i dłoni, mogą być wrodzone lub nabyte
• Ostuda (melazma) – przebarwienia hormonalne
Ostuda to dość rozległe, żółtobrunatne, symetrycznie rozlane przebarwienia na twarzy, zwykle czole, policzkach, żuchwie i nad górną wargą. Pojawiają się głównie u kobiet, gdyż czynnikiem sprzyjającym ich powstawaniu są żeńskie hormony, przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych i ciąża. W każdym przypadku decydujące znaczenie ma jednak wpływ promieni słonecznych, a czynniki hormonalne uwrażliwiają tylko skórę na ich działanie. Badania pokazują, że niezależnie od obranej metody wybielania, przebarwienia w ostudzie wracają nawet u 80% kobiet. Powodem nawrotowości może być światło widzialne, czyli nie ultrafioletowe. Większość filtrów chroni nas jedynie przed światłem ultrafioletowym, choć coraz częściej w sprzedaży pojawiają się kremy zawierające również filtry przeciw światłu widzialnemu.
• plamy soczewicowate – są to brunatne plamy o gładkiej powierzchni, pojedyncze lub mnogie, pojawiające się u osób starszych w miejscach eksponowanych na słońce, tj. na twarzy, grzbietach rąk i przedramionach.
• przebarwienia starcze – większe od piegów plamy, które pojawiają się samoistnie w starszym wieku.
• plamy typu „kawa z mlekiem”- jasnobrązowe plamy często obecne od urodzenia.
• przebarwienia pourazowe i pozapalne np. przebarwienia po trądziku, które powstają wskutek urazu skóry,
• przebarwienia toksyczne lub chemiczne, pojawiające się w związku ze stosowaniem kosmetyków, np. plamy na bocznych powierzchniach szyi, które są efektem nie tylko nagromadzenia barwnika (melaniny), ale także uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych skóry (obecne są rumień i poszerzone naczynka). Są to najczęściej zmiany posłoneczne powstające pod wpływem stosowanych kosmetyków (np. perfum) uwrażliwiających skórę na UV.
Ze względu na to, w których warstwach skóry rozmieszczona jest melanina, przebarwienia dzielimy na naskórkowe, czyli powierzchowne (np. piegi, ostuda powierzchowna), dotyczące skóry właściwej, czyli głębokie oraz mieszane skórno-naskórkowe (np. ostuda złożona, plamy soczewicowate, przebarwienia pozapalne). Medycyna estetyczna stosunkowo dobrze radzi sobie z przebarwieniami położonymi powierzchownie, natomiast przebarwienia głębokie wciąż są dla niej wyzwaniem.

Polecane zabiegi:

1. PEELINGI CHEMICZNE
2. specjalistyczne terapie redukujące przebarwienia
3. DYE-VL
4. LASER frakcyjny ablacyjny Er:Yag 2940 nm
5. LASER Q switch 1064

Teleagiektazje, czyli rozszerzone („popękane”) naczynka krwionośne stanowią powszechnie spotykany problem estetyczny, przede wszystkim na skórze twarzy, dekoltu i kończyn dolnych. Duża ilość drobnych naczynek włosowatych, położonych płytko pod skórą, daje nieestetyczny efekt rumienia. Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, ryzykujemy, że na twarzy z rumienia rozwinie się trądzik różowaty, choroba przewlekła, trudna w leczeniu.
Znane są czynniki sprzyjające pojawieniu się teleangiektazji. Są to:
• ekspozycja na wysoką temperaturę, np. sauna, gorące kąpiele, opalanie się,
• ekspozycja na niekorzystne warunki atmosferyczne (promieniowanie UV, wiatr, mróz),
• predyspozycje genetyczne
• leczenie maściami sterydowymi.
Dlatego w profilaktyce podstawowe znaczenie ma unikanie ekspozycji na słońce, wysokie i niskie temperatury, a także używanie kremów z filtrem UV 50, minimum 30.
W leczeniu medycyna estetyczna proponuje sprawdzone i bardzo skuteczne technologie laserowe (do zamykania teleangiektazji) oraz urządzenia typu intensywne pulsacyjne źródło światła (DyeVL, IPL - do redukcji rumienia).

Polecane zabiegi:

1. Dye-VL – redukuje rumień i przebarwienia jednocześnie odmładzając skórę (tzw. fotoodmładzanie)
2. Mezobotoks - redukuje rumień.

Suchą skórę ma coraz więcej osób. Suchość jest spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak: zła dieta, nieprawidłowa pielęgnacja, stosowanie detergentów, warunki klimatyczne (słońce, mróz, suche powietrze), klimatyzatory, urządzenia nawiewowe, itp. Z suchością skóry mamy również do czynienia w przebiegu wielu chorób, np. atopowego zapalenia skóry (AZS), łuszczycy, wyprysku, cukrzycy, przewlekłej niewydolności nerek, niedoczynności tarczycy. Ponadto skóra staje się sucha u każdej osoby w starszym wieku, kiedy to w naskórku gwałtownie spada produkcja lipidów.
Sucha skóra jest cienka, zszarzała, matowa i szorstka w dotyku. Czasami łuszczy się i łatwo tworzą się na niej liczne, drobne zmarszczki. Osoby z suchą skórą mogą odczuwać pieczenie, uczucie ściągnięcia, mrowienia, a nawet świąd. Taka skóra jest również podatna na uszkodzenia wskutek wpływów atmosferycznych i częściej narażona na podrażnienia i urazy.
Skóry nie można nawilżyć, np. spryskując ją wodą w aerozolu. Woda zawarta w naskórku pochodzi ze skóry właściwej. Przenika z głębszych warstw na powierzchnię na zasadzie różnicy stężeń osmotycznych. W miarę zbliżania się do powierzchni wilgotność gwałtownie spada. Skóra właściwa zawiera aż 70–80% wody, w kolejnych warstwach naskórka jest jej coraz mniej, a warstwa rogowa ma jej tylko ok. 12–15%. Wynika to z parowania, którego szybkość zależy od sprawności działania mechanizmów zatrzymujących wodę w naskórku (są to NMF oraz tzw. płaszcz lipidowy skóry) oraz od warunków zewnętrznych. Dlatego kremy do pielęgnacji skóry suchej powinny zawierać nie tylko składniki nawilżające, ale też tłuszczowe, które odbudowują prawidłowy płaszcz lipidowy, a tym samym zapobiegają utracie wody.
Wiele zabiegów medycyny estetycznej spektakularnie poprawia nawilżenie i napięcie suchej skóry oraz przywraca jej blask.

Polecane zabiegi:

Zabiegi poprawiające jakość skóry - zwiększają napięcie, nawilżenie, wygładzają, przywracają blask, rozjaśniają. Są to:

A. BIOSTYMULATORY TKANKOWE / MEZOTERAPIA IGŁOWA
• polinukleotydy
• kwas bursztynowy, kwas hialuronowy
• aminokwasy z kwasem hialuronowym

mezokoktajle wieloskładnikowe

B. ZABIEGI AUTOLOGICZNE
• Osocze bogatopłytkowe PRP
• Fibryna bogatokomórkowa I-PRF
• Fibryna strukturalna S-PRF

C. PEELINGI CHEMICZNE 

E. LASER frakcyjny nieablacyjny - nie wymaga okresu rekonwalescencji.

Skóra szyi i dekoltu jest delikatna, cienka z niewielką ilością tkanki tłuszczowej. Bruzdy pojawiają się na niej już w młodym wieku, zwłaszcza u osób często opalających się. Skutki fotostarzenia wywołują nierówną karnację, przebarwienia i odbarwienia oraz utrwalony rumień. Ponadto pojawiają się tutaj zmarszczki i wiotkość skóry. W walce z tymi problemami pomaga nam szeroki wachlarz metod medycyny estetycznej.

Polecane zabiegi:

1. KWAS HIALURONOWY lekko sieciowany – stosowany celem wypełnienia głębszych zmarszczek dekoltu lub szyi (np. obręczy Wenus)

2. Zabiegi poprawiające jakość skóry zwiększają jej napięcie, wygładzają, przywracają blask, rozjaśniają. Do tej grupy należą:

A. BIOSTYMULATORY TKANKOWE / MEZOTERAPIA IGŁOWA
• polinukleotydy
• kwas bursztynowy, kwas hialuronowy
• aminokwasy z kwasem hialuronowym

mezokoktajle wieloskładnikowe

B. ZABIEGI AUTOLOGICZNE
• Osocze bogatopłytkowe PRP
• Fibryna bogatokomórkowa I-PRF
• Fibryna strukturalna S-PRF

C. PEELINGI CHEMICZNE 

E. LASER frakcyjny nieablacyjny - nie wymaga okresu rekonwalescencji.

F. LASER frakcyjny ablacyjny Er:Yag - konieczny jest okres rekonwalescencji 2-7 dni.

G. Toksyna botulinowa - Lifting Nefretete (wygładzenie linii żuchwy) oraz redukcja pionowych zmarszczek szyi.

Rozstępy to rozerwanie skóry, objawiające się nieestetycznymi, białymi lub czerwonymi prążkami. Są defektem powszechnym, występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Najczęściej zlokalizowane są na brzuchu, biuście, udach i pośladkach, a także obręczy barkowej i plecach. Ubytki te powstają w wyniku zerwania włókien kolagenu i elastyny. Dzieje się tak, gdy skóra w krótkim czasie jest narażona na zbyt duże rozciąganie, np. u kobiet w ciąży, osób z nadwagą, kulturystów (lub „nadużywających” ćwiczeń na siłowni), a także młodzieży w okresie bardzo szybkiego wzrostu. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu rozstępów jest osłabienie włókien w wyniku zaburzeń hormonalnych (głównie wskutek nadmiernej produkcji kortyzolu czy zaburzeń odżywiania). Skłonność do rozstępów jest dziedziczna.
Rozstępy goją się w dwóch etapach. Pierwszy, tzw. zapalny, to okres, kiedy włókna właśnie zostały zerwane, co wywołało uraz w skórze właściwej, w wyniku którego powstał stan zapalny. To wtedy pojawiają się na ciele prążki w różnych odcieniach czerwieni. Trwa on od kilku tygodni do kilku miesięcy. W tym czasie organizm sam próbuje doprowadzić do odbudowania rozerwanych włókiem. Niestety, uszkodzenia są zbyt duże i nie jest to możliwe. W miejscu rozstępów powstają blizny. Są to najczęściej blizny zanikowe, chociaż czasem też przerostowe. Stan zapalny ustępuje, a kolor skóry w miejscach rozstępów staje się jaśniejszy lub wręcz biały. Kiedy rozstępy są czerwone, świeże, znacznie łatwiej jest się ich pozbyć niż w etapie drugim, zanikowym. Dlatego bardzo ważne jest, aby procedury medycyny estetycznej wdrożyć na jak najwcześniejszym etapie.

Polecane zabiegi:

1. MEZOTERAPIA KOLAGENOWA
2. ZABIEGI AUTOLOGICZNE
• Osocze bogatopłytkowe PRP
• Fibryna bogatokomórkowa I-PRF
3. LASER frakcyjny ablacyjny Er:Yag 2940 nm - konieczny jest okres rekonwalescencji 2-7 dni.

Nadpotliwość powoduje obniżenie jakości życia, utrudnia relacje międzyludzkie. Dotyczy ok. 2-3% populacji. Problem dotyczy najczęściej pach, dłoni, stóp i czoła, przy czym rzadko wszystkich tych miejsc jednocześnie. Na ogół dominuje jedno z nich. Najmniej uciążliwa jest nadpotliwość stóp, ale ona z kolei może sprzyjać rozwojowi grzybic. Mężczyznom najbardziej przeszkadzają wilgotne ręce – praktycznie uniemożliwiają funkcjonowanie w sytuacjach biznesowych i towarzyskich. Kobiety częściej odczuwają dyskomfort z powodu nadpotliwości pach. W skrajnych sytuacjach w okolicach ciała dotkniętych tą przypadłością skóra jest rozmiękczona i narażona na infekcje grzybicze i bakteryjne.

Polecane zabiegi:

TOKSYNA BOTULINOWA skutecznie blokuje gruczoły potowe, dlatego od lat stosowana jest w leczeniu nadpotliwości. Wstrzykuje się ją w skórę w małych dawkach, co 1–1,5 cm. Zużywa się dużo preparatu, bo mniej więcej 1 ampułkę na dłoń (lub pachę lub stopę). Botoks blokuje działanie gruczołów, ale niestety nie na zawsze. Skuteczność zabiegu trwa około pół roku, czasem miesiąc lub dwa dłużej albo krócej. Największym mankamentem jest bolesność zabiegu w obrębie rąk i stóp. O ile pachy łatwo poddają się znieczuleniu, to ręce i stopy bolą zawsze, mimo znieczulenia. To dlatego, że skóra we wnętrzu dłoni i na podeszwach stóp jest twarda i środek znieczulający w postaci kremu słabo przez nią przenika, a w dodatku trzeba się jeszcze przez nią przebijać igłą. Wkłuć jest dużo – na jedną dłoń około 50.

Serdecznie zapraszam Państwa na zabiegi mezoterapii owłosionej skóry głowy celem poprawienia kondycji włosów. Mezoterapia to zabieg polegający na wprowadzaniu w skórę za pomocą iniekcji (czyli igłą) preparatów zawierających różnego rodzaju substancje odżywcze, pobudzające cebulki włosowe. Stosuje się różne rozmaite preparaty, m.in.:
1. Mieszanki syntetycznych peptydów stymulujących komórki macierzyste włosów i pobudzających podziały komórkowe w cebulkach włosowych.
2. Osocze bogatopłytkowe (PRP) uzyskiwane z krwi pacjenta. W płytkach krwi znajdują się najcenniejsze czynniki wzrostu zdolne do pobudzania komórek macierzystych w cebulkach włosów. Komórki macierzyste odbudowują mieszki włosowe i dają początek nowym komórkom rozrodczym, z których powstają na nowo włosy.
3. Polinukleotydy – odżywiają mieszki włosowe, wzmacniają skórę głowy, zwiększają liczbę i średnicę włosów.
4. „Koktajle” witaminowo-odżywcze, o działaniu uzupełniającym niedobory, pobudzającym krążenie krwi i wspomagającym metabolizm komórek w mieszku włosowym
Pozytywne rezultaty mezoterapii są wynikiem zarówno oddziaływania substancji czynnych zawartych w preparacie, jak i samego nakłuwania skóry. Pod wpływem mikrourazu aktywowane są bowiem procesy regeneracyjne, polepsza się ukrwienie i odżywienie skóry. Niestety zabieg jest bolesny, gdyż owłosioną skórę głowy bardzo trudno jest znieczulić.
Należy pamiętać, że w przypadku, gdy problem wypadania włosów jest nasilony, pacjent wymaga diagnostyki i leczenia przez lekarza dermatologa. Zabiegi medycyny estetycznej spełniają wówczas jedynie rolę uzupełniającą w stosunku do leczenia dermatologicznego.

Polecane zabiegi:

1. ZABIEGI AUTOLOGICZNE
• Osocze bogatopłytkowe PRP
• Fibryna bogatokomórkowa I-PRF

2. Preparat peptydowo-hialuronowy.

3. Polinukleotydy.

W procesie gojenia rany wyróżniamy trzy etapy:
1. stan zapalny – napływ komórek zapalnych do rany (makrofagi i neutrofile), prowadzi do pierwotnego przygotowania rany, trwa 48-72 godzin
2. fazę gojenia, czyli proliferacji komórek i zarośnięcia tkanki – trwa 3-6 tygodni
3. przebudowę i dojrzewanie blizny (faza remodelingu) – trwa kilka miesięcy do półtora roku.
Wielu osobom, które miały zabiegi chirurgiczne, wydaje się, że zdjęcie szwów z rany to koniec leczenia. Nic bardziej mylnego, gdyż przez kilkanaście kolejnych miesięcy będzie przebudowywał się kolagen i zmieniała struktura blizny. Jest to więc czas, kiedy należy o nią bardzo dbać.
Wyróżniamy następujące rodzaje blizn:
1. zanikowe,
2. przerostowe
3. bliznowce, czyli keloidy
Blizna zanikowa charakteryzuje się ścieńczeniem tkanki, przez co na skórze powstaje wgłębienie. Przykładem są blizny po trądziku, po ospie, a także rozstępy.
O bliznach przerostowych mówimy, gdy mamy do czynienia z nadmiarem tkanki. Blizna przerostowa wystaje ponad poziom skóry, ale nie przekracza granic pierwotnego urazu.
Bliznowce (keloidy) to nadmierny rozrost tkanki łącznej włóknistej charakteryzujący się:
• szerzeniem poza granice skóry dotkniętej urazem
• brakiem tendencji do samoistnego ustępowania
• znaczną skłonnością do nawrotów, np. po chirurgicznym usunięciu zmiany.
Klinicznie bliznowce to włókniste, spoiste, twarde guzy o gładkiej, lśniącej powierzchni. Mają nieregularny kształt i podłużne wypustki wnikające w obszar zdrowej skóry. Bliznowce szczególnie często powstają na skórze klatki piersiowej (w okolicy mostka), ramion i pleców. Keloidy najczęściej obserwowane są u Azjatów oraz Afrykanów, nigdy nie obserwowano tego typu zmian u albinosów.

BLIZNY POTRĄDZIKOWE i ZANIKOWE
Polecane zabiegi:

  1. Peelingi (TCA, w tym TCA stabilizowany nadtlenkiem wodoru)
  2. Laser ablacyjny frakcyjny
    Osocze bogatopłytkowe
    Linerase

BLIZNY PRZEROSŁE
Polecane zabiegi:
1. Leczenie sterydami (podanie leku w bliznę).

Dłonie to jedna z okolic najbardziej narażonych na działanie promieni ultrafioletowych. Eksponowana na światło okolica ulega szybszemu tzw. starzeniu słonecznemu, co pociąga za sobą konsekwencje w postaci plam pojawiających się z wiekiem, wiotkości skóry i siatki zmarszczek.
Dodatkowym problemem jest częsty zanik tkanki podskórnej, obserwowany zwłaszcza u osób szczupłych, i prześwitywanie przez cienką skórę grubych naczyń żylnych i ścięgien.
Osobną dolegliwością jest nadpotliwość rąk, która potrafi być uciążliwa i obniżyć jakość życia.

Polecane zabiegi:

1. KWAS HIALURONOWY lekko usieciowany (wypełniacz) – zabieg stosowany celem wypełnienia ubytków objętości, redukcji zmarszczek i bruzd.

2. FRESH LIFT – silne nawilżenie i odżywienie skóry z jednoczesnym dyskretnym działaniem liftingującym. Stosujemy usieciowany kwas hialuronowy (wypełniacz) w połączeniu z kilkunastoma aminokwasami, które podajemy kaniulą podskórnie.

3. Toksyna botulinowa – stosowana celem redukcji nadpotliwości rąk

4. Zabiegi poprawiające jakość skóry zwiększają jej napięcie, wygładzają, przywracają blask, rozjaśniają. Do tej grupy należą:

A. BIOSTYMULATORY TKANKOWE / MEZOTERAPIA IGŁOWA
• polinukleotydy
• kwas bursztynowy, kwas hialuronowy
• aminokwasy z kwasem hialuronowym

mezokoktajle wieloskładnikowe

B. ZABIEGI AUTOLOGICZNE
• Osocze bogatopłytkowe PRP
• Fibryna bogatokomórkowa I-PRF
• Fibryna strukturalna S-PRF

C. PEELINGI CHEMICZNE 

E. LASER frakcyjny nieablacyjny - nie wymaga okresu rekonwalescencji.