REDERMALIZACJA

Wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy w połączeniu z kwasem bursztynowym to unikatowy duet w medycynie estetycznej. Dzięki nadzwyczajnej zdolności kwasu hialuronowego do pochłaniania dużych ilości wody, przywraca on i utrzymuje równowagę wodną skóry. Natomiast kwas bursztynowy działa silnie antyoksydacyjnie (wymiata wolne rodniki, obniża stres oksydacyjny w tkankach) i silnie przeciwzapalnie. Wszystko to skutkuje stworzeniem optymalnego środowiska dla wzrostu i aktywacji fibroblastów oraz regeneracji naczyń i poprawy mikrokrążenia. Pobudzone fibroblasty produkują kolagen i elastynę – białka podporowe skóry decydujące o jej jędrności i elastyczności. Natomiast poprawa mikrokrążenia w tkankach przyczynia się do ich lepszego odżywienia i dotlenienia. Ta wielopłaszczyznowa regeneracja skóry na skutek synergicznego działania kwasu hialuronowego i bursztynowego została nazwana redermalizacją. Połączenie kwasu bursztynowego z kwasem hialuronowym silniej pobudza wzrost fibroblastów, syntezę kolagenu oraz aminokwasów niż zastosowanie preparatu zawierającego jedynie kwas hialuronowy.

Dodatkowym działaniem kwasu bursztynowego jest blokowanie tyrozynazy (enzymu stymulującego powstawania przebarwień) i rozjaśnianie przebarwień. Warto też wiedzieć, że kwas bursztynowy jest jednym z metabolitów cyklu Krebsa, procesu oddychania wewnątrzkomórkowego zachodzącego w każdej naszej komórce, którego celem jest m.in. wyprodukowanie energii, tej szerokorozumianej, niezbędnej do zaistnienia jakiegokolwiek procesu wewnątrz naszego ciała (w tym regeneracji skóry).

KLASA PRODUKTU I UPRAWNIENIA DO WYKONANIA ZABIEGU

Produkty stosowane w gabinecie lekarskim Medycyna i Estetyka to wyroby medyczne klasy III, podlegające regulacjom prawnym, oznakowane europejskim znakiem zgodności (C E*), przeznaczone do podawania wyłącznie przez wykwalifikowany personel.

*C E – certyfikat europejski, nie mylić z China Export (CE)

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

Nie ma potrzeby specjalnego przygotowania. Jedynie na kilka dni przed zabiegiem warto powstrzymać się od przyjmowania aspiryny i innych leków zwiększających ryzyko krwawienia (np. niesterydowe leki przeciwzapalne), aby zminimalizować prawdopodobieństwo powstania siniaczków.

PRZEBIEG ZABIEGu

Preparaty redermalizujące wstrzykuje się igłą śródskórnie metodą „na grudkę” lub liniowo. Ta technika wymaga wielu nakłuć skóry, co ma swoje dobre i mniej lubiane aspekty. Każde przekłucie skóry to dodatkowa stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu, ale też ryzyko bólu i powstania wybroczyn lub krwiaczków. Ponadto śródskórne grudki z preparatem utrzymują się przez 1-4 dni, zależnie od gęstości zastosowanego preparatu. Alternatywą jest podanie Xela Rederm kaniulą podskórnie, co wymaga wykonania tylko kilku nakłuć skóry.

Sam zabieg trwa ok. 30 min, jednak przed zabiegiem wykonywanym techniką grudkową lub liniową należy nałożyć krem znieczulający również na ok. 30 min. Nie jest to wymagane przed zabiegiem z zastosowaniem kaniuli ze względu na małą ilość nakłuć. 

POSTĘPOWANIE POZABIEGOWE

Zabieg wykonywany technika grudkową może wymagać od 1 do 4 dni rekonwalescencji, gdyż tyle czasu trwa wchłanianie preparatu zdeponowanego w grudkach (zależnie od jego gęstości). Wykonywanie zabiegu metodą wielu nakłuć igłą wiąże się również z ryzykiem powstania siniaczków, które wchłaniają się przez kilka dni (3-7). Na szczęście w praktyce krwiaczki zdarzają się bardzo rzadko. Ryzyko to minimalizuje użycie kaniuli.

Zalecenia pozabiegowe:

 1. Nie dotykać twarzy lub miejsca objętego zabiegiem przez 4-6 godzin po zakończeniu procedury.
 2. Okolicę zabiegową utrzymywać w czystości, m.in. nie przytulać zwierząt, zmienić poszewkę od poduszki lub całą pościel na świeżą.
 3. Okolicę zabiegową myć wodą z łagodnym środkiem myjącym (dermokosmetykiem), osuszać przez dotyk (nie trzeć) czystym ręcznikiem przeznaczonym tylko dla okolicy zabiegowej. Najlepiej codziennie zmieniać ręcznik.
 4. Przez 4 tygodnie nie opalać się (słońce, solarium).
 5. Przez 7 dni po zabiegu lub do całkowitego wyleczenia skóry zrezygnować z korzystania z sauny, basenu, peelingu, depilacji, intensywnych ćwiczeń fizycznych.
 6. Przez 7 dni po zabiegu nie nakładać preparatów o działaniu mocno złuszczającym.
 7. Przez 14 dni od zabiegu lub do całkowitego wyleczenia skóry zrezygnować z uprawiania sportów zimowych.
 8. Przez przynajmniej 2 dni po zabiegu nie spożywać alkoholu.
 9. Stosować kremy ochronne z filtrem SPF 30 lub SPF 50.
 10. Stosować kremy regenerujące, nawilżające.
 11. Po 1-2 dniach od zabiegu można nałożyć makijaż.

ILOŚĆ POWTÓRZEŃ

Zwykle zaleca się wykonanie trzech zabiegów w odstępach 10-14 dniowych. Natomiast zabieg profilaktyczny u osób młodych wystarczy wykonać jeden raz. Zabiegi można powtórzyć po pół roku.

zabieg wykonuje

Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej.