Wypełniacze

Wypełniacze to swoiste implanty, które podajemy podskórnie lub głęboko nadokostnowo celem redukcji zmarszczek i uzupełnienia ubytków objętości, najczęściej w obrębie twarzy. Powszechnie stosowanym wypełniaczem jest usieciowany kwas hialuronowy. Należy go odróżnić od nieusieciowanego kwasu hialuronowego, który jest używany do nawilżania skóry w zabiegach mezoterapii. Kwas nieusieciowany ma prawie wodnistą konsystencję i wiąże duże ilości wody, ale jest bardzo szybko metabolizowany przez organizm i znika ze skóry po kilku dniach (maksymalnie po 7). Tym różni się od wypełniaczy, które mają konsystencję żelu lub plasteliny i utrzymują się w skórze przez wiele miesięcy.

Kwas hialuronowy wytwarzany jest przez bakterie w specjalnym procesie technologicznym. Bakterie są zmodyfikowane w ten sposób, że tworzą kwas hialuronowy identyczny z ludzkim. Zanim jednak trafi on do skóry Pacjentów, poddawany jest kilku procesom, z których najważniejsze są oczyszczanie i sieciowanie. Kwas trzeba oczyścić z bakterii i resztek ich ścian komórkowych, gdyż są one silnymi alergenami. Stopień oczyszczenia to jeden z najważniejszych parametrów preparatów kwasu hialuronowego.
Sieciowanie natomiast to proces zagęszczania kwasu hialuronowego, łączenia jego pojedynczych cząstek w większą całość za pomocą różnych środków chemicznych. Dzięki sieciowaniu kwas hialuronowy nabiera konsystencji żelu lub plasteliny i utrzymuje się w skórze znacznie dłużej niż kwas nieusieciowany, tzn. od kilku miesięcy do ponad roku. Zależnie od stopnia sieciowania wyróżniamy:

Sieciowanie natomiast to proces zagęszczania kwasu hialuronowego, łączenia jego pojedynczych cząstek w większą całość za pomocą różnych środków chemicznych. Dzięki sieciowaniu kwas hialuronowy nabiera konsystencji żelu lub plasteliny i utrzymuje się w skórze znacznie dłużej niż kwas nieusieciowany, tzn. od kilku miesięcy do ponad roku. Zależnie od stopnia sieciowania wyróżniamy:

 1. wypełniacze wolumetryczne, „twarde”, o konsystencji plasteliny / modeliny, utrzymują się w skórze od 12 do 16 m-cy,
 2. wypełniacze lekko usieciowane, o konsystencji płynnego żelu, utrzymują się w skórze od 3 do 6 m-cy,
 3. wypełniacze o konsystencji pośredniej, utrzymują się w skórze od 8 do 10 m-cy

Panuje przekonanie, że kwas hialuronowy jest całkowicie bezpieczny, bo jest biozgodny, więc nie uczula, nie daje reakcji alergicznych. Jest to prawdą w odniesieniu do czystego kwasu hialuronowego, ale nie w odniesieniu do preparatów kwasu hialuronowego. W preparacie kwasu hialuronowego aż 80% stanowi woda, kilka do kilkunastu procent to dodatkowe składniki, głównie związki do sieciowania kwasu, a jedynie 2% to kwas hialuronowy. Im mniej środka sieciującego jest w preparacie, tym lepsza jest jakość preparatu i mniej powikłań. Ważny jest też stopień oczyszczenia preparatu ze ścian komórkowych bakterii, które wytworzyły kwas, gdyż to one właśnie mogą powodować reakcje alergiczne. Preparaty kwasy hialuronowego różnią się między sobą stopniem oczyszczenia z resztek bakteryjnych i substancji sieciujących, a tym samym ryzykiem wystąpienia powikłań. Im lepiej oczyszczony jest preparat, tym jest bardziej bezpieczny.

Wypełniacze wolumetryczne stosujemy w celu redukcji ubytków objętości i objawów opadania tkanek, które powstają z wiekiem, takich jak zapadnięte skronie, płaskie policzki, „chomiki”, zwiotczały podbródek, utrata owalu twarzy. Wypełniacze o pośredniej konsystencji stosujemy do wypełnienia ust, bruzd nosowo-wargowych i bruzd marionetek. A wypełniacze lekko sieciowane służą nam do wygładzania powierzchownych zmarszczek takich jak kurze łapki, zmarszczki wokół ust i na policzkach.

DLA KOGO?

Zabiegi przeznaczone są dla kobiet i mężczyzn zarówno w wieku dojrzałym jak i młodych, borykających się z problemem dysproporcji, ubytków objętości, zmarszczek, opadania tkanek i pogłębionych bruzd. Zabiegi najczęściej wykonujemy w okolicy twarzy. Lżej sieciowane preparaty mogą nam posłużyć do wypełnienia grzbietów dłoni, zmarszczek na szyi lub dekolcie.

KLASYFIKACJA PRODUKTÓW I UPRAWNIENIA DO WYKONYWANIA ZABIEGÓW

Wszystkie wypełniacze stosowane w gabinecie Medycyna i Estetyka są wyrobami medycznymi klasy III, podlegającymi regulacjom prawnym, oznakowanymi znakiem C E (C E 2195)* i mogą być podawane wyłącznie przez odpowiednio przeszkolonego lekarza. Zapis ten figuruje m.in. w instrukcji użytkowania wyrobu medycznego (IFU), która jest dołączona do każdego legalnego produktu stosowanego w medycynie estetycznej. IFU produktów udostępniamy na prośbę Pacjentów.

*C E – certyfikat europejski, nie mylić z China Export (CE)

Wskazania

 1. Redukcja objawów starzenia się takich jak:
 • – Zmarszczki statyczne twarzy (kurze łapki, zmarszczki palacza wokół ust, zmarszczki na policzkach)
 • – Bruzdy nosowo-wargowe, bruzdy marionetki
 • – Zapadnięte skronie i policzki (tzw. wolumetria)
 • – Nieregularny owal twarzy, „chomiki”, niewidoczna linia żuchwy (tzw. wolumetria)
 • – Zagłębienia, cienie pod oczami (wypełnienie nie jest tu postępowaniem pierwszego wyboru)
 • – Opadające kąciki ust
 1. Wyrównywanie dysproporcji:
 • – Wąska czerwień wargowa
 • – Asymetria ust
 • – Zbyt mała broda
 • – Płaskie policzki
 • – Inne niewielkie asymetrie
 1. Pomocniczo w wygładzaniu blizn potrądzikowych (nie jest to główne postępowanie)

PRZECIWWSKAZANIA BEZWZGLĘDNE

 1. Ostre reakcje alergiczne iniekcjach kwasu hialuronowego w wywiadzie
 2. Ciężka przewlekła alergia wieloważna (na wiele alergenów).
 3. Czynna infekcja bakteryjna, wirusowa lub grzybicza
 4. Ciąża i okres karmienia piersią

PRZECIWWSKAZANIA WZGLĘDNE

 1. Skłonność do blizn i bliznowców.
 2. Choroby metaboliczne (np. cukrzyca)
 3. Palenie tytoniu
 4. Przyjmowanie leków niesteroidowych przeciwzapalnych, przeciwzakrzepowych, kwasu acetylosalicylowego (np. aspiryny)
  1. choroby z autoimmunizacji,
  2. przebycie choroby nowotworowej w ciągu ostatnich 5 lat.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

Należy powstrzymać się (o ile nie jest to przeciwwskazane) od przyjmowania leków zwiększających ryzyko krwawienia, takich jak kwas acetylosalicylowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także witamina E i kwasy tłuszczowe omega 3 w dużych dawkach. Wskazana jest też rezygnacja z palenia tytoniu. W przypadku nawracającej opryszczki należy włączyć lek przeciw opryszczce w pełnej dawce na dzień przed zabiegiem, w dniu zabiegu i dzień po zabiegu. Ponadto przez minimum 2 tygodnie przed i 2 tygodnie po zabiegu nie należy poddawać się zabiegom stomatologicznym (w tym higienizacji zębów) ze względu na ryzyko zakażenia implantu bakteriami okołozębowymi.

W niektórych przypadkach przed zabiegiem zostanie nałożony na twarz krem znieczulający miejscowo na ok 30 minut. Nie zawsze jednak jest to konieczne, gdyż wypełniacze często zawierają lidokainę, która sprawia, że nakłucia skóry szybko przestają być bolesne.

PRZEBIEG ZABIEGu

Bezpośrednio przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarska, podczas której lekarz ustala, czy nie występują przeciwwskazania do zabiegu oraz informuje Pacjenta o przebiegu i efektach procedury oraz o potencjalnych działaniach niepożądanych. Zakładana jest i prowadzona dokumentacja medyczna.

Po oczyszczeniu i dezynfekcji skóry wypełniacz, zależnie od wskazań, jest podawany igłą lub kaniulą. Zabieg trwa od 30 – 60 minut. Efekt zabiegu jest widoczny natychmiast. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona lub obrzęknięta, ale te objawy ustępują w ciągu kilku – kilkunastu godzin. Jeśli doszło do powstania podskórnego wylewu krwi (siniaczka), to będzie się on wchłaniał przez 3-7 dni. Na szczęście zdarza się to rzadko.

REKONWALESCENCJA I POSTĘPOWANIE POZABIEGOWE

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji. Od razu po zabiegu można wrócić do codziennej aktywności, jednak z kilkoma ograniczeniami:

 1. Proszę nie dotykać twarzy lub miejsca objętego zabiegiem przez 4-6 godzin po zakończeniu procedury.
 2. Okolicę zabiegową utrzymywać w czystości, m.in. nie przytulać zwierząt, zmienić poszewkę od poduszki na świeżą lub całą pościel.
 3. Okolicę zabiegową myć wodą z łagodnym środkiem myjącym (dermokosmetykiem), osuszać przez dotyk (nie trzeć) czystym ręcznikiem przeznaczonym tylko dla okolicy zabiegowej. Najlepiej codziennie zmieniać ręcznik.
 4. Po zabiegu unikać wahań temperatury otoczenia, zwłaszcza przez pierwsze 48 godzin do 2 tygodni (nie opalać się, nie korzystać z sauny).
 5. Przez minimum 2 tygodnie przed i 2 tygodnie po zabiegu nie poddawać się zabiegom stomatologicznym.
 6. Przez 7 dni po zabiegu zrezygnować z korzystania z basenu, peelingu, depilacji, intensywnych ćwiczeń fizycznych.
 7. Przez 7 dni po zabiegu nie nakładać preparatów o działaniu mocno złuszczającym.
 8. Przez 14 dni od zabiegu lub do całkowitego wyleczenia skóry zrezygnować z uprawiania sportów zimowych.
 9. Przez 2 dni po zabiegu nie spożywać alkoholu.
 10. Stosować kremy ochronne z filtrem SPF 30 lub SPF 50.
 11. Po 12 – 24 godzinach od zabiegu można nałożyć makijaż.
 12. W przypadku nawracającej opryszczki należy rozważyć włączenie leku przeciw opryszczce w pełnej dawce na dzień przed zabiegiem, w dniu zabiegu i dzień po zabiegu.

ILOŚĆ POWTÓRZEŃ

Ilość powtórzeń zależy od okolicy, którą leczymy, od stopnia nasilenia zmian i od całkowitej ilości wypełniacza, którą planujemy użyć. Czasem w zupełności wystarcza jeden zabieg (np. modelowanie ust), a czasem trzeba umówić się na kilka sesji w odstępach 2-4 tygodniowych (np. wolumetria).

Efekty Terapii

Efekty terapii są widoczne natychmiast po zabiegu. Zależnie od wskazań z powodu których zastosowaliśmy wypełniacz, uzyskamy:

 • – Redukcję ubytków objętości,
 • – wyrównanie asymetrii,
 • – wygładzenie zmarszczek,
 • – redukcję objawów opadania tkanek.

zabieg wykonuje

Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej w Gabinecie Medycyna i Estetyka w Warszawie