DyeVL skutecznie redukuje rumień i zmiany o charakterze trądzika różowatego, zmniejsza przebarwienia, wyrównuje powierzchnię skóry niwelując drobne zmarszczki i daje efekt odmłodzenia skóry. DyeVL to doskonalsza wersja IPL. Podobnie jak IPL, jest pulsacyjnym źródłem światła, ale jego wyjątkową cechą jest emitowanie światła o wąskim zakresie długości fal 500-600 nm (IPL: 510-1100 nm). Dzięki temu skóra nie jest narażona na działanie innych długości światła, co redukuje ilość działań niepożądanych (oparzeń) oraz pozwala uzyskać lepsze efekty terapii w krótszym czasie.
Zasada działania Dye-VL na skórę wynika z teorii selektywnej fototermolizy. Teoria ta zakłada, że pewne struktury w skórze zwane chromoforami mają zdolność pochłaniania światła o określonej długości fali (barwie). Podczas tego procesu wydziela się ciepło powodujące destrukcję chromoforów przy równoczesnym oszczędzeniu tkanek otaczających (wydzielone tam ciepło jest znacznie mniejsze).
Chromoforami dla Dye-VL są hemoglobina i melanina. Hemoglobina to barwnik zawarty we krwi, a krew wypełnia naczynia krwionośne. Duża ilość drobnych naczynek krwionośnych położonych płytko pod skórą daje nieestetyczny efekt rumienia. Z kolei melanina to pigment występujący w komórkach naskórka, odpowiedzialny za kolor naszej skóry. Pod wpływem słońca ilość melaniny w skórze wzrasta, dając efekt pożądanej przez wielu opalenizny. Gdy jednak melanina w skórze rozmieści się nierównomiernie, powstają przebarwienia.
Naczynka krwionośne wypełnione krwią poddane działaniu Dye-VL podgrzewają się i ulegają zamknięciu wskutek koagulacji. Działanie to jest wybiórcze, gdyż leżący nad naczyniami naskórek pozostaje nieuszkodzony lub jest uszkodzony w niewielkim stopniu (pod warunkiem, że skóra nie jest opalona). W ten sposób Dye-VL powoduje redukcję rumienia i trądzika różowatego. W podobnym mechanizmie Dye-VL rozjaśnia przebarwienia, gdyż melanina ulega destrukcji wskutek pochłonięcia energii emitowanej przez urządzenie.
Kolejnym dobroczynnym działaniem Dye-VL na skórę jest pobudzenie komórek skóry do produkcji kolagenu oraz przebudowa włókien kolagenowych. To skutkuje poprawą elastyczności i gładkości skóry oraz redukcją drobnych zmarszczek.
W efekcie zabiegów Dye-VL otrzymujemy skórę rozjaśnioną wskutek redukcji rumienia i przebarwień, o wyrównanym kolorycie, lepiej napiętą i bardziej gładką, jednym słowem odmłodzoną. Zabiegi najlepiej jest wdrożyć już przy pierwszych objawach fotostarzenia. Im mniejsze są defekty skóry, tym lepsze osiągniemy rezultaty i utrzymamy je przez lata.
Dye-VL jest częścią nowoczesnej platformy laserowej Alma Harmony XL Pro.
DLA KOGO?
Zabiegi Dye-VL dedykowane są wszystkim osobom dorosłym, zarówno kobietom jak i mężczyznom, które borykają się z rumieniem, trądzikiem różowatym, przebarwieniami lub chcą poprawić napięcie i wyrównać koloryt skóry oraz zredukować drobne zmarszczki. Zabieg naj-częściej stosujemy w okolicy twarzy, szyi, dekoltu i na grzbietach rąk, ale może być też zasto-sowany w innych okolicach ciała.
UPRAWNIENIA DO WYKONANIA ZABIEGU
Zabieg powinien wykonywać lekarz lub kosmetolog współpracujący z lekarzem.
Wskazania
Przeciwwskazania ogólne
PRZECIWWSKAZANIA MIEJSCOWE - W OBRĘBIE OBSZARU, KTÓRY MA BYĆ PODDANY ZABIEGOWI
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU
Bardzo ważne jest, aby z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym zaprzestać przyjmowania leków i ziół światłouczulających oraz stosowania zabiegów uwrażliwiających skórę na terapię światłem. Są one szczegółowo opisane w części PRZECIWWSKAZANIA. Ponadto na 7 dni przed zabiegiem należy powstrzymać się od stosowania witaminy A i E, aspiryny, soków z betakarotenem (np. marchwiowego), a na 24 godz. przed zabiegiem nie pić alkoholu. Sam zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarza medycyny estetycznej, który oceni, czy można go przeprowadzić, a w razie potrzeby wykona próbę polegającą na zaaplikowaniu 2-3 impulsów świetlnych w okolicę zabiegową. Próba służy sprawdzeniu, czy organizm nie zareaguje nadwrażliwością na energię urządzenia oraz wybraniu najefektywniejszych parametrów zabiegu. W dniu zabiegu, skóra powinna być zdrowa, bez podrażnień, umyta, niczym nieposmarowana.
PRZEBIEG ZABIEGu
Bezpośrednio przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarska, podczas której lekarz ustala, czy nie występują przeciwwskazania do zabiegu oraz informuje Pacjenta o przebiegu i efektach procedury oraz o potencjalnych działaniach niepożądanych. Zakładana jest i prowadzona dokumentacja medyczna.
Przed przystąpieniem do zabiegu oczy Pacjenta są zabezpieczane specjalnymi okularkami, a na skórę nakłada się żel do USG. Powierzchnia poddana zabiegowi zostaje naświetlona krótkimi impulsami światła, co może wywołać u Pacjenta przejściowe uczucie pieczenia. Energia świetlna jest selektywnie pochłaniana przez hemoglobinę i melaninę, a ciepło uwalniane podczas tego procesu wybiórczo niszczy płytko położone, drobne naczynka krwionośne oraz przebarwienia.
Pacjenta nie znieczula się do zabiegu, gdyż krem znieczulający może zaburzyć ukrwienie leczonej okolicy. Aby zapobiec przegrzaniu naskórka oraz zmniejszyć dolegliwości podczas zabiegu, stosuje się chłodzenie specjalną końcówką zabiegową. Zależnie od rozległości zmian zabieg trwa od kilku do kilkudziesięciu minut.
REKONWALESCENCJA
Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i lekko obrzęknięta. Objawy te zwykle ustępują w ciągu kilku do kilkunastu godzin. Zabieg nie wyłącza z codziennych aktywności.
ZALECENIA POZABIEGOWE
ILOŚĆ POWTÓRZEŃ
Liczba zabiegów to kwestia indywidualna i zależy od stopnia zaawansowania problemu. Na ogół trzeba wykonać 4-6 zabiegów w odstępach 3 tygodniowych. Zazwyczaj im wcześniej pacjent pojawi się w gabinecie, tym krócej trwa terapia. Rozszerzone naczynka oraz rumień mają skłonność do nawracania, stąd należy się spodziewać, że zabiegi będzie trzeba powtarzać. Jednak warto podjąć to wyzwanie, gdyż zmiany same nie znikną. Wręcz przeciwnie, z roku na rok będzie ich coraz więcej. Jeśli nie wdrożymy żadnych działań, jest duże ryzyko, że na twarzy z rumienia rozwinie się trądzik różowaty, choroba przewlekła, postępująca i trudna w leczeniu.
EFEKTY TERAPII
W efekcie zabiegów Dye-VL uzyskujemy skórę rozjaśnioną wskutek redukcji rumienia i przebarwień, o wyrównanym kolorycie, lepiej napiętą i bardziej gładką, jednym słowem odmłodzoną.
zabieg wykonuje
Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej.