DyeVL - redukcja rumienia i przebarwień, fotoodmładzanie

DyeVL skutecznie redukuje rumień i zmiany o charakterze trądzika różowatego, zmniejsza przebarwienia, wyrównuje powierzchnię skóry niwelując drobne zmarszczki i daje efekt odmłodzenia skóry. DyeVL to doskonalsza wersja IPL. Podobnie jak IPL, jest pulsacyjnym źródłem światła, ale jego wyjątkową cechą jest emitowanie światła o wąskim zakresie długości fal 500-600 nm (IPL: 510-1100 nm). Dzięki temu skóra nie jest narażona na działanie innych długości światła, co redukuje ilość działań niepożądanych (oparzeń) oraz pozwala uzyskać lepsze efekty terapii w krótszym czasie.
Zasada działania Dye-VL na skórę wynika z teorii selektywnej fototermolizy. Teoria ta zakłada, że pewne struktury w skórze zwane chromoforami mają zdolność pochłaniania światła o określonej długości fali (barwie). Podczas tego procesu wydziela się ciepło powodujące destrukcję chromoforów przy równoczesnym oszczędzeniu tkanek otaczających (wydzielone tam ciepło jest znacznie mniejsze).
Chromoforami dla Dye-VL są hemoglobina i melanina. Hemoglobina to barwnik zawarty we krwi, a krew wypełnia naczynia krwionośne. Duża ilość drobnych naczynek krwionośnych położonych płytko pod skórą daje nieestetyczny efekt rumienia. Z kolei melanina to pigment występujący w komórkach naskórka, odpowiedzialny za kolor naszej skóry. Pod wpływem słońca ilość melaniny w skórze wzrasta, dając efekt pożądanej przez wielu opalenizny. Gdy jednak melanina w skórze rozmieści się nierównomiernie, powstają przebarwienia.

Naczynka krwionośne wypełnione krwią poddane działaniu Dye-VL podgrzewają się i ulegają zamknięciu wskutek koagulacji. Działanie to jest wybiórcze, gdyż leżący nad naczyniami naskórek pozostaje nieuszkodzony lub jest uszkodzony w niewielkim stopniu (pod warunkiem, że skóra nie jest opalona). W ten sposób Dye-VL powoduje redukcję rumienia i trądzika różowatego. W podobnym mechanizmie Dye-VL rozjaśnia przebarwienia, gdyż melanina ulega destrukcji wskutek pochłonięcia energii emitowanej przez urządzenie.
Kolejnym dobroczynnym działaniem Dye-VL na skórę jest pobudzenie komórek skóry do produkcji kolagenu oraz przebudowa włókien kolagenowych. To skutkuje poprawą elastyczności i gładkości skóry oraz redukcją drobnych zmarszczek.
W efekcie zabiegów Dye-VL otrzymujemy skórę rozjaśnioną wskutek redukcji rumienia i przebarwień, o wyrównanym kolorycie, lepiej napiętą i bardziej gładką, jednym słowem odmłodzoną. Zabiegi najlepiej jest wdrożyć już przy pierwszych objawach fotostarzenia. Im mniejsze są defekty skóry, tym lepsze osiągniemy rezultaty i utrzymamy je przez lata.
Dye-VL jest częścią nowoczesnej platformy laserowej Alma Harmony XL Pro.

DLA KOGO?

Zabiegi Dye-VL dedykowane są wszystkim osobom dorosłym, zarówno kobietom jak i mężczyznom, które borykają się z rumieniem, trądzikiem różowatym, przebarwieniami lub chcą poprawić napięcie i wyrównać koloryt skóry oraz zredukować drobne zmarszczki. Zabieg naj-częściej stosujemy w okolicy twarzy, szyi, dekoltu i na grzbietach rąk, ale może być też zasto-sowany w innych okolicach ciała.

UPRAWNIENIA DO WYKONANIA ZABIEGU

Zabieg powinien wykonywać lekarz lub kosmetolog współpracujący z lekarzem.

Wskazania

  • 1. Zmiany naczyniowe:
   – Rumień,
   – trądzik różowaty;
   – drobne teleangiektazje (poszerzone naczynka)
   2. Zmiany pigmentacyjne:
   – Piegi
   – Przebarwienia słoneczne
   – Plamy soczewicowate
   – Plamy cafe-a-lait
   3. Fotoodmładzanie
   – Wyrównanie kolorytu skóry
   – Wygładzenie drobnych zmarszczek,
   – Poprawa elastyczności i sprężystości skóry.

Przeciwwskazania ogólne

 • 1. Stosowanie ziół światłouczulających na 2-3 tygodnie przed zabiegiem (np. dziurawiec, nagietek, bratek, skrzyp). A także wszelkich innych ziół i mieszanek detoksykujących / odchudzających / oczyszczających oraz suplementów ziołowych na skórę, włosy i paznokcie.
  2. Przyjmowanie antybiotyków światłouczulających (np. Tetralysal, Unidox Solutab, Cipronex, inne) – terapię tymi antybiotykami należy zakończyć na 2-4 tygodni przed zabiegiem
  3. Leczenie przeciwzakrzepowe lub zaburzenia krzepliwości krwi (np. heparyna – nie stosować na 2 tygodnie przed zabiegiem)
  4. Niesterydowe leki przeciwzapalne, np. aspiryna, ibuprofen – nie przyjmować na 5-7 dni przed zabiegiem
  5. Przyjmowanie witamin A lub E oraz beta karotenu – nie stosować na tydzień przed zabiegiem.
  6. Terapia doustna retinoidami (np. Izotek, Axotret, Aknenormin) – przerwa między ostatnia dawką a zabiegiem powinna wynieść 6 m-cy.
  7. Leki przeciwdepresyjne – decyzja po wykonaniu próby laserowej,
  8. Antykoncepcja hormonalna – jeśli brak przebarwień można wykonać zabieg,
  9. HTZ (hormonalna terapia zastępcza) – z racji dawek zawierających wyższe stężenie hormonów jest p-wskazaniem
  10. Stosowanie innych zabiegów medycyny estetycznej w ostatnim czasie: nici – do 3 m-cy wstecz, fal radiowych – do miesiąca, HIFU – do 3 m-cy.
  11. Nadwrażliwość na słońce – należy wykonać próbę laserową,
  12. Fototyp skóry V i VI,
  13. Fotodermatozy, np. toczeń rumieniowaty, porfiria,
  14. Przebarwienia polekowe i pozapalne,
  15. Padaczka,
  16. Cukrzyca – głównie przy zaburzeniach czucia (bólu, dotyku),
  17. Chwiejne nadciśnienie tętnicze
  18. Choroby autoimmunologiczne,
  19. Operacje, zabiegi chirurgiczne w ciągu ostatnich 3 miesięcy – konsultacja z osobą wykonującą zabieg
  20. Stan infekcji (gorączka),
  21. Aktywne infekcje i stany zapalne skóry,
  22. Bielactwo, łuszczyca, liszaj płaski,
  23. Tendencja do powstawania bliznowców
  24. Ekstrakcja zęba w ciągu ostatnich 4 tygodni,
  25. Czynna choroba nowotworowa oraz względnie okres 5 lat od jej wyleczenia
  26. Ciąża i okres karmienia piersią,
  27. Nie spożywać alkoholu na 24 godz. przed zabiegiem.

PRZECIWWSKAZANIA MIEJSCOWE - W OBRĘBIE OBSZARU, KTÓRY MA BYĆ PODDANY ZABIEGOWI

 • 1. Stosowanie kremów z retinolem (odstawić na 4 tygodnie przed zabiegiem), kremu z wit. C, A, E lub z kwasami owocowymi (odstawić na tydzień przed zabiegiem),
  2. Opalona skóra – zabieg można wykonać nie wcześniej niż 6-8 tygodni po ostatnim opalaniu.
  3. stosowanie samoopalaczy lub kremów samoopalających w ciągu ostatnich 2 tygodni,
  4. Stosowanie steroidów w kremach w ciągu ostatnich 2 tygodni,
  5. Depilacja woskiem lub pęsetą w ciągu ostatnich 2 tygodni,
  6. Łagodne zabiegi złuszczające, np.
  – peeling ziarnisty lub enzymatyczny – nie stosować przez 7 dni przed zabiegiem,
  – kwasy, mikrodermabrazja – nie stosować przez 14 dni przed zabiegiem,
  7. Mocny peeling mechaniczny lub chemiczny w obszarze do naświetlania – nie stosować przez 4 tyg. przed zabiegiem
  8. Skóra bardzo sucha i wrażliwa, skóra pergaminowa,
  9. Obecność znamion barwnikowych, odbarwień, zmian chorobowych w obszarze pod-dawanym zabiegowi (np. łuszczycowych),
  10. Zakażenie wirusowe, bakteryjne i grzybicze w miejscu zabiegu (np. aktywna opryszczka) lub nawracająca opryszczka w wywiadzie.
  11. Zabieg spowoduje osłabienie działania botoksu, wypełniaczy, jeśli były podawane w okolicę zabiegową w ciągu ostatnich kilku – kilkunastu tygodni.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

Bardzo ważne jest, aby z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym zaprzestać przyjmowania leków i ziół światłouczulających oraz stosowania zabiegów uwrażliwiających skórę na terapię światłem. Są one szczegółowo opisane w części PRZECIWWSKAZANIA. Ponadto na 7 dni przed zabiegiem należy powstrzymać się od stosowania witaminy A i E, aspiryny, soków z betakarotenem (np. marchwiowego), a na 24 godz. przed zabiegiem nie pić alkoholu. Sam zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarza medycyny estetycznej, który oceni, czy można go przeprowadzić, a w razie potrzeby wykona próbę polegającą na zaaplikowaniu 2-3 impulsów świetlnych w okolicę zabiegową. Próba służy sprawdzeniu, czy organizm nie zareaguje nadwrażliwością na energię urządzenia oraz wybraniu najefektywniejszych parametrów zabiegu. W dniu zabiegu, skóra powinna być zdrowa, bez podrażnień, umyta, niczym nieposmarowana.

PRZEBIEG ZABIEGu

Bezpośrednio przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarska, podczas której lekarz ustala, czy nie występują przeciwwskazania do zabiegu oraz informuje Pacjenta o przebiegu i efektach procedury oraz o potencjalnych działaniach niepożądanych. Zakładana jest i prowadzona dokumentacja medyczna.
Przed przystąpieniem do zabiegu oczy Pacjenta są zabezpieczane specjalnymi okularkami, a na skórę nakłada się żel do USG. Powierzchnia poddana zabiegowi zostaje naświetlona krótkimi impulsami światła, co może wywołać u Pacjenta przejściowe uczucie pieczenia. Energia świetlna jest selektywnie pochłaniana przez hemoglobinę i melaninę, a ciepło uwalniane podczas tego procesu wybiórczo niszczy płytko położone, drobne naczynka krwionośne oraz przebarwienia.
Pacjenta nie znieczula się do zabiegu, gdyż krem znieczulający może zaburzyć ukrwienie leczonej okolicy. Aby zapobiec przegrzaniu naskórka oraz zmniejszyć dolegliwości podczas zabiegu, stosuje się chłodzenie specjalną końcówką zabiegową. Zależnie od rozległości zmian zabieg trwa od kilku do kilkudziesięciu minut.

REKONWALESCENCJA

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i lekko obrzęknięta. Objawy te zwykle ustępują w ciągu kilku do kilkunastu godzin. Zabieg nie wyłącza z codziennych aktywności.

ZALECENIA POZABIEGOWE

 1. 1. Nie dotykać twarzy lub miejsca objętego zabiegiem przez 4-6 godzin po zakończeniu procedury.
  2. Okolicę zabiegową utrzymywać w czystości, m.in. nie przytulać zwierząt, zmienić poszewkę od poduszki na świeżą lub całą pościel.
  3. Okolicę zabiegową myć wodą z łagodnym środkiem myjącym (dermokosmetykiem), osuszać przez dotyk (nie trzeć) czystym ręcznikiem przeznaczonym tylko dla okolicy zabiegowej. Najlepiej codziennie zmieniać ręcznik.
  4. Nie opalać się przez minimum 4 tygodnie (słońce, solarium).
  5. Stosować kremy ochronne z filtrem UV (SPF 30 lub 50).
  6. Stosować kremy regenerujące, nawilżające 2-3x dziennie.
  7. W przypadku uszkodzonej skóry należy unikać stosowaniu makijażu przez 4-5 dni po zabiegu. W pozostałych przypadkach makijaż można nałożyć następnego dnia po za-biegu.
  8. Przez kilka dni po zabiegu nie stosować mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu i drażniących kosmetyków.
  9. Przez 7 dni po zabiegu zrezygnować z korzystania z sauny, basenu, peelingu, depilacji, intensywnych ćwiczeń fizycznych.
  10. Przez 2 dni po zabiegu nie spożywać alkoholu.

ILOŚĆ POWTÓRZEŃ

Liczba zabiegów to kwestia indywidualna i zależy od stopnia zaawansowania problemu. Na ogół trzeba wykonać 4-6 zabiegów w odstępach 3 tygodniowych. Zazwyczaj im wcześniej pacjent pojawi się w gabinecie, tym krócej trwa terapia. Rozszerzone naczynka oraz rumień mają skłonność do nawracania, stąd należy się spodziewać, że zabiegi będzie trzeba powtarzać. Jednak warto podjąć to wyzwanie, gdyż zmiany same nie znikną. Wręcz przeciwnie, z roku na rok będzie ich coraz więcej. Jeśli nie wdrożymy żadnych działań, jest duże ryzyko, że na twarzy z rumienia rozwinie się trądzik różowaty, choroba przewlekła, postępująca i trudna w leczeniu.

EFEKTY TERAPII

W efekcie zabiegów Dye-VL uzyskujemy skórę rozjaśnioną wskutek redukcji rumienia i przebarwień, o wyrównanym kolorycie, lepiej napiętą i bardziej gładką, jednym słowem odmłodzoną.

zabieg wykonuje

Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinnej.