TOKSYNA BOTULINOWA – ZMARSZCZKI MIMICZNE

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej (tzw. botoksu) od lat pozostają najczęściej wykonywanymi zabiegami medycyny estetycznej. Przeznaczone są do redukcji zmarszczek mimicznych twarzy oraz do leczenia nadpotliwości. Warto wiedzieć, że preparaty toksyny botulinowej są zarejestrowane jako leki i mają zastosowanie w leczeniu schorzeń neurologicznych takich jak migrena czy spastyczność mięśni.

Toksyna botulinowa to naturalna toksyna wytwarzana przez bakterie Clostridium botulinum. Powoduje ona zahamowanie uwalniania z zakończeń nerwowych acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego m.in. za przekaźnictwo impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. Porażone mięśnie przestają się kurczyć, w efekcie czego zmarszczki generowane przez skurcz danego mięśnia ulegają istotnej redukcji lub wręcz przestają być widoczne.  Mimo, że toksyna botulinowa nie regeneruje skóry, to powtarzanie zabiegów co 6 miesięcy znacznie spowalnia tempo „wygniatania się” zmarszczek mimicznych twarzy.

DLA KOGO?

Zabieg przeznaczony jest dla kobiet i mężczyzn w różnym wieku, u których zmarszczki mimiczne są nadmiernie widoczne. Z reguły jednak nie ma potrzeby stosowania botoksu z tego powodu u osób poniżej 30 r.ż.

KLASYFIKACJA PRODUKTU I UPRAWNIENIA DO WYKONANIA ZABIEGU

Każdy preparat toksyny botulinowej dostępny w Unii Europejskiej jest zarejestrowany jako lek i jest wydawany tylko na receptę. Może być podawany wyłącznie przez lekarza posiadającego odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w zakresie takiego leczenia. Informacja ta jest zawarta w Charakterystyce Produktu Leczniczego każdego z leków w akapicie zatytułowanym „Sposób podawania”. Charakterystyki Produktów Leczniczych są powszechnie dostępne w internecie, ponadto na prośbę Pacjenta mogę udostępnić je podczas wizyty.

Wskazania

 • – „kurze łapki”,
 • – zmarszczki, między brwiami (tzw. lwia zmarszczka),
 • – zmarszczki poprzeczne czoła,
 • – uśmiech dziąsłowy (gummy smile),
 • – ukośna zmarszczka na górnej części nosa (tzw. zmarszczki królicze)
 • – drobne zmarszczki na brodzie (tzw. skórka pomarańczowa)
 • – tzw. „zmarszczki palacza” nad górną wargą
 • – podniesienie opadających powiek
 • – uniesienie kącików ust
 • – złagodzenie bruzd na szyi i dekolcie
 • – zmniejszenie nadpotliwości
 • – wyszczuplenie twarzy
 • – złagodzenie bruksizmu
 • – podniesienie opadającego czubka nosa.

Przeciwwskazania

 • – Alergia na toksynę botulinową typu A
 • – Choroby płytki nerwowo-mięśniowej (miastenia gravis, stwardnienie zanikowe boczne, zespół Lamberta-Eatona )
 • – Pierwotne choroby mięśniowe,
 • – Przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych (np. gentamycyna, streptomycyna, kanamycyna)
 • – W trakcie infekcji lub stanu zapalnego obszaru, który chcemy poddać leczeniu toksyną
 • – Ciąża i karmienie piersią.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań. Jedynie na kilka dni przed zabiegiem warto powstrzymać się od przyjmowania leków zwiększających ryzyko krwawienia (o ile to nie jest przeciwwskazane), takich jak kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także witamina E i kwasy tłuszczowe omega 3 w dużych dawkach.

PRZEBIEG ZABIEGu

Bezpośrednio przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarza, który ustala, czy nie występują przeciwwskazania do zabiegu oraz informuje Pacjenta o przebiegu i efektach procedury oraz o potencjalnych działaniach niepożądanych. Zakładana jest i prowadzona dokumentacja medyczna.

Po usunięciu makijażu i po dezynfekcji skóry preparat zostaje precyzyjnie podany w miejsca występowania zmarszczek przy użyciu cienkiej mikroigiełki. Bezpośrednio po zabiegu może być widoczny ślad po ukłuciu, delikatny obrzęk lub rumień, które znikają w ciągu kilku godzin.

REKONWALESCENCJA I POSTĘPOWANIE POZABIEGOWE

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji i można od razu wrócić do wykonywania codziennych czynności, jednak z kilkoma niewielkimi ograniczeniami. Przez kilka godzin (minimum 4-6) po zabiegu nie wolno dotykać, uciskać i masować miejsc wkłuć! A przez 1-2 doby należy zrezygnować z korzystania z sauny, basenu i ćwiczeń fizycznych. Jeśli wskutek nakłucia naczynia krwionośnego dojdzie do powstania wylewu krwawego, będzie się on wchłaniał przez 3-7 dni. Na szczęście zdarza się to sporadycznie.

Działanie toksyny botulinowej zaczyna być widoczne po 2-5 dniach od zabiegu, a maksymalny efekt uzyskujemy po 7-10 dniach. Może się zdarzyć, że toksyna zadziała nierówno na pojedyncze mięśnie. Wówczas po 10-14 dniach od zabiegu należy zgłosić się do kontroli celem dostrzyknięcia toksyny.

ILOŚĆ POWTÓRZEŃ

Zabieg najlepiej powtarzać raz na pół roku. W przypadku bardzo nasilonych zmarszczek, np. lwiej, celowe jest na początku wykonywanie zabiegu co 3 miesiące celem osłabienia mięśni gładzizny.

EFEKTY TERAPII

Wygładzenie zmarszczek mimicznych w efekcie zablokowania mięśni przez toksynę utrzymuje się przez 3-5 miesięcy. Czynność mięśni powraca stopniowo, w miarę regeneracji zakończeń nerwowych.

zabieg wykonuje

Anna Bacewicz-Młynarkiewicz, lekarka medycyny estetycznej i rodzinne w Gabienecie Medycyna i Estetyka w Warszawie